Tucepi Chorwacja
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Tučepi

Czas czytania: 3 minut

Co warto wiedzieć o miejscowości Tučepi w Chorwacji? Jakie są jej największe atrakcje? Zapraszamy do wpisu o Tucepi.

Tučepi

Tucepi  jest małą miejscowością wypoczynkową w Dalmacji, na Riwierze Makarska. Symbolem tego małego, ale wyjątkowo uroczego miasta jest jedna z najdłuższych plaż w całej Chorwacji. Plaża w Tucepi jest żwirowa i ma długość około 3 kilometrów. Turystyka rozwinęła się tutaj już w latach 60. XX wieku, kiedy to w małej wsi Kraj rozpoczęto budować domy. Od tego momentu większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki, która jest głównym źródłem dochodów miasta.

Pierwsza wzmianka o Tučepi pochodzi z roku 1434, jednak miejscowość była zamieszkana  już w rzymskich czasach! Według iliryjskiego dokumentu sporządzonego jeszcze w języku albańskim słowo Tucepi oznacza „wioskę przy źródle”.

Pogoda Tučepi

Lato w tej części Dalmacji jest suche oraz słoneczne, natomiast zimy łagodne oraz wilgotne. Średnie miesięczne temperatury powietrza w lipcu wynoszą około 26 stopni Celsjusza, natomiast Adriatyku 25 stopni Celsjusza. Przez około 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza ponad 30 stopni Celsjusza, natomiast tylko przez 7 dni w roku spada poniżej 0 stopni.

Tučepi ma w roku około 2700h słonecznych co jest wysoką średnią. Osoby, które odwiedzą miejscowość w maju, w zależności od wiatrów oraz pogody, mogą się już kąpać się w Adriatyku i podziwiać szczyty masywu Biokovo.

Tučepi co zobaczyć?

Warto zobaczyć kościół św. Jerzego, który zbudowano w 1311 roku. To jednonawowa świątynia romańsko-gotycka z absydą w kształcie półkola z malowanymi krzyżami we wnętrzu. Kolejnym wartym zobaczenia kościołem, jest kościół św. Jana, który zbudowano w 1703 roku jako kościół jednonawowy z  cechami baroku dalmatyńskiego.

Polecany artykuł:  Podsumowanie 2019 roku w Chorwacji

Innymi atrakcjami wartymi uwagi w Tučepi są wieże w Gornji Tucepi (Górne Tucepi), które wzniesiono, by chronić miejscowość oraz okolicę przed najazdami Turków. Dziś gwarantują nam malowniczy widok na Adriatyk, wyspy oraz okolicę.

Plaża Tučepi

Największą atrakcją jaką ma do zaoferowania Tučepi, jest piękna plaża. Ta żwirowa plaża ma około 3 kilometrów długości!!! Spokojnie można powiedzieć, że plaża ciągnie się przez praktycznie całą miejscowość. Natomiast tuż przy plaży wiedzie promenada z aleją sosnową, która zapewnia cień i ochłodę w upalne letnie dni. Promenada prowadzi do sąsiedniego kurortu wakacyjnego Podgora. Zdecydowanie polecamy spacer wzdłuż wybrzeża Adriatyku do Podgory i z powrotem.

Nugal

Pomiędzy Tucepi a Makarską znajduje się plaża nudystów. Plaża nazywa się Nugal i można do niej dojść pieszo przez las sosnowy podziwiając przy tym ogrom błękitnego morza. Nugal jest otoczona wysokimi klifami i nosi miano bardzo romantycznej plaży.

Nugal
Plaża Nugal, pomiędzy Makarską a Tucepi

Tucepi apartamenty i noclegi

W miejscowości znajdziemy sporo kwater prywatnych, a także kilka hoteli, pomimo tego, że jest to dosyć małe miasteczko. Zdecydowanie turystyka dla mieszkańców jest wyjątkowo ważna.

Nocne życie w Tučepi

Być może wielu Was zmartwię, ale w miejscowości nie ma klubów nocnych i dyskotek. Jednak nie zmienia to faktu, że przy plaży nie znajdziemy barów, w których można spędzić miło wieczór oraz napić się drinka. Co więcej w sezonie wysokim (tzn. miesiącach letnich) zawsze można wziąć udział w wielu imprezach lokalnych, na przykład wieczorami z klapą (czyli dalmatyńska grupa wokalna a cappella). Natomiast jeśli to Wam nie wystarczy i szukacie imprez, to najbliższe znajdują się w Makarskiej lub w Splicie, gdzie znajdziecie wiele klubów nocnych i dyskotek.

Tučepi sklepy

W miejscowości znajdziemy sklepy, takie jak na przykład Konzum lub Studenac oraz inne lokalne sklepy, w których znajdziemy wszystko, co potrzebujemy. Jeśli natomiast chcecie zrobić większe zakupy polecamy wybrać się do większych miast, takich jak Makarska lub Split.

Polecany artykuł:  Pogoda Chorwacja - bura, jugo oraz smorac

Tucepi opinie

Ile turystów tyle opinii o Tučepi. Jednak rok w rok, popularność tego miejsca nie spada. Niestety większość „maruderów” odwiedza miejscowość właśnie w szczycie sezonu turystycznego (lipiec / sierpień), kiedy oprócz upału, na plaży nie znajdziemy wolnej przestrzeni. A wystarczy przyjechać do Tucepi przed sezonem lub zaraz po sezonie by przekonać się, że miejscowość zasługuje na zdecydowanie lepszą opinię.

Proponowane wycieczki jednodniowe z Tučepi

Miejscowości te to doskonałe miejsca na odpoczynek oraz na jednodniowe wycieczki:

Webcam Tučepi

Webcam Tučepi na żywo z Hotelu Tamaris znajduje się pod linkiem

Tucepi mapa

Polecany artykuł:

Riwiera Makarska – co warto zobaczyć?

Wakacje Chorwacja