Tucepi co warto zobaczyć
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Tucepi co warto zobaczyć?

Czas czytania: 4 minut

Tucepi co warto zobaczyć?

To pytanie stawiają sobie pewnie wszyscy, którzy szukają noclegu w pobliżu Tucepi lub w samej miejscowości. Postaramy się przybliżyć Wam atrakcje miejscowości. Zapraszamy do wpisu Tucepi co warto zobaczyć?

Tucepi

Tucepi  jest małą miejscowością wypoczynkową w Dalmacji, na Riwierze Makarska. Bezsprzecznie symbolem tego małego, ale wyjątkowo uroczego miasta jest jedna z najdłuższych plaż w całej Chorwacji. Plaża w Tucepi jest żwirowa i ma długość około 3 kilometrów. Turystyka rozwinęła się tutaj już w latach 60. XX wieku, kiedy to w małej wsi Kraj rozpoczęto budować domy. Od tego momentu większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki, która jest głównym źródłem dochodów miasta.

Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1434, jednak miejscowość była zamieszkana  już w czasach rzymskich! Według starego iliryjskiego dokumentu w języku albańskim słowo Tucepi oznacza „wioskę przy źródle”.

Pogoda Tucepi

Lato w tej części Dalmacji jest suche oraz słoneczne, natomiast zimy łagodne oraz wilgotne. Średnie miesięczne temperatury powietrza w lipcu wynoszą około 26 stopni Celsjusza, natomiast Adriatyku 25 stopni Celsjusza. Przez około 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza ponad 30 stopni Celsjusza, natomiast tylko przez 7 dni w roku spada poniżej 0 stopni.

Tučepi ma w roku około 2700h słonecznych co jest wysoką średnią. Osoby, które odwiedzą miejscowość w maju, w zależności od wiatrów oraz pogody, mogą się już kąpać się w Adriatyku i podziwiać szczyty masywu Biokovo.

Tucepi co warto zobaczyć?

Bez wątpienia w miejscowości, warto zobaczyć kościół św. Jerzego, który zbudowano w 1311 roku. Jest to jednonawowa budowla romańsko-gotycka z półkolistą absydą z malowanymi krzyżami we wnętrzu. Kolejnym wartym zobaczenia kościołem, jest kościół św. Jana, który zbudowano w 1703 roku jako kościół jednonawowy z  cechami baroku dalmatyńskiego.

Kolejną atrakcją miejscowości są wieże w Gornji Tucepi (Górne Tucepi), które wzniesiono, aby chronić miasto oraz okolicę przed najazdami Turków. Dziś gwarantują nam piękny widok na Adriatyk, wyspy oraz okolicę.

Tucepi Chorwacja plaże

Zdecydowanie największą atrakcją jaką ma do zaoferowania miejscowość, jest wyjątkowa plaża. Piękna żwirowa plaża ma około 3 kilometrów długości!!! Spokojnie można powiedzieć, że plaża ciągnie się przez całe miasteczko. Natomiast tuż przy plaży wiedzie promenada z piękną aleją sosnową, która zapewnia cień i ochłodę w upalne letnie dni. Promenada prowadzi bezpośrednio do sąsiedniej miejscowości Podgora. Zdecydowanie polecamy spacer wzdłuż wybrzeża Adriatyku do Podgory i z powrotem.

Nugal

Pomiędzy Tucepi a Makarską znajduje się plaża nudystów. Plaża nazywa się Nugal i można do niej dojść pieszo przez las sosnowy podziwiając przy tym ogrom błękitnego morza. Nugal jest otoczona wysokimi klifami i nosi miano bardzo romantycznej plaży.

Nugal
Plaża Nugal, pomiędzy Makarską a Tucepi

Tucepi apartamenty, noclegi

W miejscowości znajdziemy sporo kwater prywatnych, a także kilka hoteli, pomimo tego, że jest to dosyć małe miasteczko. Zdecydowanie turystyka dla mieszkańców jest wyjątkowo ważna.

Jeśli natomiast poszukujecie sprawdzonego oraz stosunkowo taniego apartamentu w Tucepi oraz w całej Chorwacji i nie tylko, polecamy skorzystać z naszego rabatu przy pierwszej rejestracji przez AIRBNB. Wystarczy kliknąć tutaj lub w baner.

Rbnb
Zniżka do 250 zł na pierwszą rezerwację KLIKNIJ

Nocne życie w Tučepi

Być może wielu Was zmartwię, ale w miejscowości nie ma klubów nocnych i dyskotek. Jednak nie zmienia to faktu, że przy plaży nie znajdziemy barów, w których można spędzić miło wieczór oraz napić się drinka. Co więcej w sezonie wysokim (tzn. miesiącach letnich) zawsze można wziąć udział w wielu imprezach lokalnych, na przykład wieczorami z klapą (czyli dalmatyńska grupa wokalna a cappella). Natomiast jeśli to Wam nie wystarczy i szukacie imprez, to najbliższe znajdują się w Makarskiej lub w Splicie, gdzie znajdziecie wiele klubów nocnych i dyskotek.

Tučepi sklepy

W miejscowości znajdziemy sklepy, takie jak na przykład Konzum lub Studenac oraz inne lokalne sklepy, w których znajdziemy wszystko, co potrzebujemy. Jeśli natomiast chcecie zrobić większe zakupy polecamy wybrać się do większych miast, takich jak Makarska lub Split.

Tucepi opinie

Ile turystów tyle opinii o Tučepi. Jednak rok w rok, popularność tego miejsca nie spada. Niestety większość „maruderów” odwiedza miejscowość właśnie w szczycie sezonu turystycznego (lipiec / sierpień), kiedy oprócz upału, na plaży nie znajdziemy wolnej przestrzeni. A wystarczy przyjechać do Tucepi przed sezonem lub zaraz po sezonie by przekonać się, że miejscowość zasługuje na zdecydowanie lepszą opinię.

Proponowane wycieczki jednodniowe z Tucepi

Miejscowość to doskonałe miejsce na odpoczynek oraz na jednodniowe wycieczki. Popularne miejsca to:

Webcam Tučepi

Webcam Tučepi na żywo z Hotelu Tamaris znajduje się pod linkiem

Tucepi mapa

Polecany artykuł:

Riwiera Makarska – co warto zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *