zadar, zadar stare filmy, zadar stare zdjęcia
Ciekawostki,  Trochę historii..,  wskazówki,  Zadar

Chorwacja Zadar w 1950 roku- podróż w czasie

Czas czytania: 2 minut

Wybrzeże Adriatyku, a w szczególności Chorwacja Zadar jest pełen zabytków oraz perełek architektonicznych

Historia miasta Zadar sięga IV w. p.n.e. Na początku była tu osada plemienia Liburnów, a potem ziemie te przejęli Rzymianie. Podczas panowania Cezara I Augusta wybudowano mury obronne z basztami i 3 bramami, które otaczały ówczesną osadę. Wyznaczono także forum, czyli rzymski rynek, wzniesiono świątynie, bazyliki, akwedukt oraz cmentarz. Dopiero w VII wieku w  bliskiej okolicy miasta Zadar zaczęli osiadać Słowianie. Przez lata krajobraz Zadaru i okolicy nieco uległ zmianie, na pewno przyczyniły się do tego wojny.

Chorwacja boryka się z  kryzysem demograficznym, jednak i tak obecnie jest ona bardziej zaludniona niż w poprzednim wieku. Na przykład w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu, mieszka dziś około 1 miliona mieszkańców, czyli około 25% całej populacji w Chorwacji, a w 1920 roku Zagrzeb liczył tylko 153 000 mieszkańców.

Podobnie było z wieloma miastami na wybrzeżu Chorwacji.  Wpływ na zwiększenie mieszkańców w miastach miał socjalizm.  Powstało kilka  fabryk zbudowanych w najlepszych lokalizacjach nadbrzeżnych. Następnie nadejście masowej turystyki spowodowało wzrost zakupu prywatnych mieszkań i migracji na wybrzeże.

Doskonałym przykładem transformacji jest Zadar, dawna stolica Dalmacji. Stare Miasto w Zadar jest piękne i ma swój klimat. Włodarze miasta dbają o napływ mieszkańców oraz turystów. Bynajmniej polecamy podróż w czasie do lat 50 ubiegłego stulecia do Zadaru. 

Zadar zatrzymany w obiektywie

Zadar, zadar stare filmy, zadar stare zdjęcia
Zadar Chorwacja fot. www.vk-jadran.hr

Reasumując, Zadar to jedno zdecydowanie jedno z najbardziej  klimatycznych miejsc w Chorwacji. Ze względu na swoje bogate dziedzictwo Zadar jest jednym z najpopularniejszych chorwackich miast turystycznych. Dodatkowo jest nazwanym przez The Times „rozrywkowym centrum Adriatyku” oraz „ The Guardian – nową stolicą Chorwacji”. Natomiast w  2016 r. belgijski portal „Najlepsze miejsca docelowe w Europie” nazwał Zadar (Chorwacja) „Najlepszym miejscem w Europie”.

Polecany artykuł:  Wybrzeże dalmatyńskie - ciekawostki bardziej i mniej znane
Wakacje Chorwacja