Via ferrata
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  Trochę historii..

Via ferrata – wyspa Hvar

Czas czytania: 3 minut

Via ferrata Hvar. Wyspa Hvar słynie nie tylko z lawendy, pięknych widoków, drogich jachtów oraz rewelacyjnego wina. Słynie również z Via Ferraty Sveta Nedelja Hvar

Co ciekawe od niedawna na wyspie Hvar miłośnicy adrenaliny znajdą coś dla siebie. Via ferrata Hvar została niedawno ukończona po pięciu latach pracy miejscowych entuzjastów. Co ważne do tej pory malutka miejscowość Sv Nedjelja  na wyspie Hvar słynęła z jednych z najlepszych czerwonych win w kraju oraz jaskiń.  Obecnie miłośnicy adrenaliny, dzięki zespołowi Cliffbase będą mogli odkrywać Hvar z absolutnie niepowtarzalnej perspektywy. Dodatkowo skały w Sveta Nedjelja oferują obecnie jedne z najlepszych wspinaczek skałkowych w Dalmacji Południowej.

Wyspa Hvar nazywana jest również chorwacką Maderą. Dodatkowo wyspa Hvar to również wyspa słynąca z lawendy. Co więcej wyspa słynie również  z bardzo niebezpiecznych oraz krętych dróg. Wyspa Hvar jest atrakcyjna przez cały rok. Występuje tu największe nasłonecznienie – średnio to aż 2724 godzin rocznie!

Via ferrata avalon, chorwacja Hvar, hvar via ferrata
Koszt wstępu 50 kn
fot. www.relive.cc

Via Ferrata co to jest?

Via ferrata z włoskiego tłumacząc to “żelazna droga”. Czyli jest to szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym, wyposażony również w linę stalową dla celów autoasekuracji. Bynajmniej ferraty są bardzo popularne w wielu  państwach Europy m.in. we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Niemczech,  Słowenii oraz Hiszpanii.


Via Ferrata Hvar

Via Ferrata Hvar rozpoczyna się nad winnicami  w miejscowości Sveta Nedjelja i kończy się tuż pod szczytem wyspy Hvar – Sveti Nikola (626 m.n.p.m.). Co ważne, Via Ferrata Hvar powstała z pasji do wspinaczki oraz miłości do krajobrazów wyspy Hvar. Ferratę na Hvarze stworzył doświadczony wspinacz i twórca tras ferrat: Miroslav Stec i jego zespół. Dzięki stalowym linom zabezpieczającym możemy doświadczyć cudnych widoków a przy tym skoków adrenaliny niczym zawodowy wspinacz.

Polecany artykuł:  Open Air Festiwal w Poreč Chorwacja 2018
Via Ferrata Hvar
Via Ferrata Hvar

Ferrata Hvar – opis trasy

Pokonanie trasy zajmie nam 2-3 godziny w zależności od kondycji (doświadczenie wspinaczkowe nie jest konieczne przy tej trasie) i ilości osób na ferracie. Zdecydowanie potrzebujemy butów trekkingowych, kasku, zestawu do wspinaczek ferratowych tzn. lonża itp., wody oraz apteczki. Co ważne na ferratę wchodzimy na własne ryzyko. Jest to szlak jednokierunkowy, więc raczej odwrotu nie będzie. Ponadto koniecznie trzeba sprawdzić pogodę, ponieważ pokonywanie każdej ferraty (nie tylko tej na Hvar) podczas burzy jest bardzo niebezpieczne!

Pierwsza część Via Ferrata Hvar jest praktycznie pionowa oraz wyposażona w metalowe stopnie i linki bezpieczeństwa. Pod koniec odcinka pionowego, w połowie drogi na szczyt, możemy zrobić krótką przerwę i podziwiać panoramę na Adriatyk i wyspę Hvar. W tym miejscu możemy również wybrać się na spacer (i podnieść nasze ciśnienie) po 30-metrowym wiszącym moście Sveti Spiridion, który przecina ponad 80-metrowe klify.
Następna część Via Ferraty Hvar jest lekko stroma z zabezpieczeniami na dwóch krótszych odcinkach.

Powrót z ferraty to łatwa wędrówka szlakiem turystycznym. Szlak turystyczny omija od zachodu strome skały. Po drodze możemy zwiedzić kaplicę „Gospa od Zdravlja”, jaskinię Sveta Nedjelja,

Parking Via Ferrata Hvar w miejscowości Sveta Nedjelja, posiada współrzędne GPS 43 ° 08’18,9 “N 16 ° 35’10,4” E


Reasumując, Via Ferrata na wyspie Hvar to atrakcja świeża jednak dosyć popularna na wyspie Hvar. Do pokonania tego “żelaznego szlaku” nie potrzeba umiejętności wspinaczkowych jednak przyda się sporo odwagi i zachowania zimnej krwi, szczególnie przy moście Sveti Spiridion.

Po więcej informacji o wyspie Hvar odsyłamy na naszą stronę do wpisu o wyspie Hvar: Wyspa Hvar

Na zakończenie polecamy film z tego szlaku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *