plan podróży
Chorwacja,  Ciekawostki,  Porady

Plan podróży – jakich błędów unikać?

Czas czytania: 6 minut

Plan podróży – jakich błędów unikać?

Planowanie podróży to obok samej podróży i wypoczynku, zdecydowanie najprzyjemniejsza część całej podróży. Plan podróży staramy się ułożyć nieco wcześniej, żeby nie dać się niczemu zaskoczyć. Oczywiście czasami spontaniczne podróże są również przyjemne i nie da się wszystkiego przewidzieć. Jednak dłuższe wyjazdy zawsze staramy się dobrze zaplanować i przygotować się na ewentualne niespodzianki. Na podstawie doświadczeń, pewnie każdy ma swoje ABC podróży, my również takie mamy, w szczególności podróży do Chorwacji.

Niekiedy posty influencerów, przewodniki i opinie na forach łatwo mogą nas przytłoczyć informacjami o Chorwacji. Przeczytanie wszystkich informacji turystycznych o Chorwacji zdecydowanie jest niemożliwe. Zresztą, kto ma tyle czasu, żeby to wszystko przyswoić? Dlatego też przygotowałam ten artykuł, aby przestrzec Was przed naszymi błędami i naszych przyjaciół podróżujących do Chorwacji ale i nie tylko. Podobnie jak wszystkie kraje, Chorwacja i Chorwaci również mają swoje szczególne cechy, o których powinni wiedzieć podróżnicy. Nie popełniajcie poniższych błędów, a będą to najwspanialsze wakacje “ever”!

Plan podróży

Jakich błędów najlepiej unikać? Co warto sprawdzić przed wyjazdem? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tym artykule. Zapraszam do artykułu!


Plan podróży z głową!

Często otrzymujemy od Was pytania dotyczące planowania wakacji w Chorwacji.

Czasami są to pytania: „Chciałabym odwiedzić Istrię, Jeziora Plitwickie oraz Dubrownik z noclegami na 1 lub 2 wyspach. Mam na to 7 dni ”.

Yyy … nigdy Wam nic takiego nie polecę, ponieważ to niewykonalne. Chyba, że jedziecie na wycieczkę zorganizowaną z biurem podróży lub chcecie odpocząć po wakacjach w pracy. Chorwacja nie jest dużym państwem, ale wybrzeże jest dosyć długie i dosyć wymagające, szczególnie jeśli podróżujecie autem. Z Umag na półwyspie Istria do Dubrownika  jest około 725 km.To dobre kilka godzin jazdy bez przerw autostradą lub cały dzień podróży Jadranską Magistralą. Oczywiście nie licząc podróży na wyspy, z których niektóre leżą nawet 3 godziny promem od wybrzeża.

W tym przypadku radzę być mniej ambitnym i radzę zwolnić! To nie jest wyścig! Nie możecie zobaczyć wszystkiego od razu w tym pięknym kraju. Warto sobie zostawić coś na następny raz! My tak robimy od lat i jeszcze nam się nie znudziło. Na krótki wyjazd najlepiej wybrać 1 region, na przykład: Istria lub południowa Dalmacja i zwiedzić go dokładnie.

Polecany artykuł:  [:pl]Chorwacja - wydarzenia i imprezy lato [:]

Faktem jest, że takie popularne miejsca jak: Dubrownik, Plitwice, Błękitna Grota, Krk, Split, Hvar, Korcula czy Brac są bardzo lubiane i odwiedzane zwłaszcza od czerwca do września.

Jednak czasem warto zejść z utartych szlaków i zobaczyć coś nowego, innego. Wyspy Dugi Otok czy Vis są spokojnymi wyspami w Dalmacji bez tłumów, natomiast wyspy północnej Chorwacji: Pag, Cres czy Losinj, też mają dużo uroku i nie spotkamy tam tłumów. Co więcej na północy Chorwacji – Rijeka przeżywa swój renesans, jako Europejska Stolica Kultury.

Wakacje na wyspie?

Wyspa Brac
Supetar, Wyspa Brač jedna z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych Dalmacji

Wakacje na wyspie to zdecydowanie nasza ulubiona forma odpoczynku w Chorwacji. Jednak warto (a nawet koniecznie) pamiętać o kilku kwestiach przed rezerwacją apartamentu/noclegu. Najlepiej sprawdzić trasy promowe na jak najwcześniejszym etapie planu podróży. Nie zawsze, pomiędzy dwoma punktami „musi być” prom, szczególnie samochodowy. Zazwyczaj każda zamieszkana wyspa ma połączenie promem samochodowym i katamaranem z lądem. Niektóre kursują codziennie przez cały rok, ale niektóre tylko kilka razy w tygodniu nawet w sezonie wakacyjnym. Promy pasażerskie i samochodowe łączą najpopularniejsze wyspy: Brac, Hvar, Korcula czy Mljet, ale tylko od połowy kwietnia do połowy października. Natomiast wyspy na północy Chorwacji, taka jak na przykład Losinj czy Cres, nie mają żadnych połączeń z wyspami w Dalmacji.

Co z naszym noclegiem?

Standard zakwaterowania w Chorwacji jest dosyć wysoki i z roku na rok jest coraz wyższy. W Chorwacji znajdziemy 5 gwiazdkowe hotele, skromne pensjonaty oraz klimatyzowane pokoje u sympatycznych chorwackich gospodarzy. Jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach, szczególnie w przypadku gdy nie mamy auta. Pobyt w kwaterach prywatnych jest z pewnością atrakcyjną (i tańszą) opcją na całym wybrzeżu. Jednak pamiętacie, że apartament z cudownym widokiem może znajdować się na szczycie wzgórza w budynku bez windy. Dobra wiadomość jest taka, że ​​zazwyczaj większość budynków nie ma więcej niż 2 lub 3 kondygnacje. Natomiast gospodarze, jeśli zostaną powiadomieni wcześniej, zazwyczaj pomogą Wam w pokonaniu schodów z bagażem lub nawet transportem z lotniska.

Rbnb
Zniżka do 250 zł na pierwszą rezerwację KLIKNIJ

Pisząc o schodach, mam na myśli również wzgórza jak wcześniej wspomniałam. Aby dostać się do apartamentu na przykład: w centrum Dubrownika, Hvaru, miasta Korcula, Splitu, czy Rovinj szczególnie podczas 40 stopniowych upałów może przysporzyć nam utraty tchu. Dawniej, ludzie czuli się bezpieczniejsi w otoczeniu wzgórz, obecnie wzgórza zamieniły się w dzielnice mieszkalne. Dlatego warto mieć na uwadze, gdzie szukamy noclegu.

Polecany artykuł:  Parki Narodowe Chorwacja - przewodnik

Co więcej, radzę również uważnie czytać recenzje i w razie potrzeby wysłać wiadomość do gospodarza.

Wiedz również, że właściciele kwater prywatnych nigdy nie przyjmują kart kredytowych. Płatności dokonywane są zawsze gotówką, najlepiej w lokalnej walucie, chociaż akceptowane są również euro, dolary i funty.

Nie  marnuj pieniędzy

Na wakacjach się nie oszczędza, to prawda stara ja świat. Zresztą wiadomo, że wtedy człowiek stara się odpocząć i nie myśleć o wydatkach. Jednak warto wiedzieć, na czym można oszczędzić a co jest całkowicie zbędne.

Przepełniony Dubrownik w sezonie to istny raj dla naciągaczy i oszustów. Po pierwsze, unikajcie restauracji z naganiaczami na zewnątrz, miejscowi wiedzą, gdzie dobrze i tani zjeść. Jest kilka dobrych restauracji w Dubrowniku, ale niestety wiele innych jest bardzo drogich z niewspółmierną jakością do ceny. Jedzcie tam, gdzie jedzą mieszkańcy, czyli jak najdalej od Starego Miasta. Zasada ta tyczy się wszystkich miejsc turystycznych  nie tylko Chorwacji.

Zastanówcie się też, zanim zapłacicie za pieszą wycieczkę. W Zagrzebiu, w punktach informacyjnych znajdziecie darmowe książkowe przewodniki.  W Splicie natomiast w całym mieście są tablice objaśniające zabytki. Stare Miasto w Dubrowniku jest łatwe do przejścia, ale warto wcześniej pobrać aplikację do zwiedzania lub poczytać artykuły na blogach takich jak ten. Nie ma potrzeby podążania za tłumem podczas wycieczki Game of Thrones, kiedy możesz wziąć udział we własnej wycieczce po miejscach gdzie kręcono serial Gra o Tron (Game of Thrones) w Dubrowniku.

Aby zaoszczędzić na zwiedzaniu, polecam Dubrovnik Card na przynajmniej jeden dzień. Kosztuje ona 225 Kn, ale obejmuje ona zwiedzanie murów Dubrownika, które same kosztują 200 Kn, Pałac Rektorski, który kosztuje 80Kn, transport publiczny, duży wybór zabytków Dubrownika oraz zniżki w sklepach i restauracjach. Zagrzeb sprzedaje również kartę Zagrzeb, która ma dobrą cenę, jeśli lubicie zwiedzać muzea.

Jeziora Plitwickie to kolejne popularne miejsce, które może być niepotrzebnie drogi. Piesza wycieczka z przewodnikiem jest tutaj zdecydowanie zbędna, ponieważ szlaki są dobrze oznakowane. Warto wiedzieć, również że Plitvice mają obniżoną cenę wstępu po 16:00, co obniża cenę biletu nawet o 50%.

Wodospady Krka mają również obniżoną cenę wstępu po godzinie 16:00. Skorzystajcie z tego!

Jak zaoszczędzić pieniądze na promach?

Dalmacja Południowa, Split Chorwacja, Prom Jadrolinja w Orebic
Prom Jadrolinja w Orebic
Prom kursuje na wyspę Korcula

Aby zaoszczędzić pieniądze podróżując promami, pływajcie jako pasażer na promie samochodowym, a nie szybkim promem pasażerskim czy katamaranem. Promy samochodowe są zdecydowanie tańsze niż promy pasażerskie, no chyba, że podróżujecie autem. Jedyną wadą jest fakt, że promy samochodowe są dużo wolniejsze, ale za to jest więcej miejsca na spacery po promie i korzystanie z  kąpieli słonecznych. Słońce i morze są bezpłatne!

Polecany artykuł:  [:pl]Split i Dubrownik - ceny i rozkłady promów 2019[:]

Wynajem auta, czy jest niezbędny?

Wynajem samochodu w Chorwacji może pomóc nam zaoszczędzić trochę czasu zwłaszcza poza sezonem. Warto jednak wiedzieć, że system transportu publicznego w Chorwacji jest prawie idealny. Autobusy łączą wszystkie większe miasta na lądzie i na wyspach, dodatkowo latem wybór promów pasażerskich na wyspy jest znacznie większy niż promów samochodowych. Oczekiwanie w kolejce do promu samochodowego latem może być nieco uciążliwe. Poza tym parkingi są dosyć drogie, a większość zabytków dostępna jest z dala od ulic. Podróżowanie środkami transportu publicznego może jest wolniejsze, ale naszym zdaniem ciekawe.

Skowronek czy sowa?

Powszechne jest przekonanie, że można uniknąć tłumów, przyjeżdżając wcześniej. Niekoniecznie, chyba że przyjedziecie bardzo wcześnie. 2 zdecydowanie najbardziej zatłoczone miejsca w Chorwacji to: Jeziora Plitwickie oraz miasto Dubrownik. Do obydwu miejsc tłumy zaczynają przyjeżdżać autobusami wycieczkowymi około 9 rano i zwiedzają je do popołudnia. Jeziora Plitwickie i Park Narodowy Krka oferują obniżony wstęp po godzinie 16:00, aby nieco “zluzować” tłumy. Do Dubrownika natomiast większość statków wycieczkowych przypływa między 7 a 9 rano, natomiast luzuje się nieco późnym popołudniem, kiedy to turyści wsiadają na gigantyczne Cruisery i dopływają w siną dla morza.  Dlatego też, zwiedzajcie o bladym świcie, lub śpijcie i wykorzystajcie długie letnie dni na zwiedzanie późnym popołudniem.

Mały bagaż

Brukowane uliczki nie są zbyt przyjazne dla walizek na kółkach oraz ludzi, którzy je ciągną. Wsiadanie i wysiadanie z promów i autobusów jest znacznie łatwiejsze ze średniej wielkości walizce czy plecakowi. W Chorwacji znajdziemy wiele supermarketów oraz centrów handlowych zaopatrzonych w światowe marki.

Suszarki do włosów to standard nie tylko w hotelach. Na wakacjach obowiązuje swobodny strój, nikt nie potrzebuje marynarki ani stroju wieczorowego. Dodatkowo większość hosteli, pensjonatów oraz właścicieli kwater prywatnych robi pranie za symboliczną opłatą.

Odpowiednie obuwie

Dobre buty najlepiej z gumowymi podeszwami są niezbędne do poruszania się po brukowanych uliczkach, schodkach, wzgórzach czy trudnym terenie szczególnie w Dalmacji. Większość chorwackich miast zbudowano w minionych wiekach, kiedy ludzie często chodzili w wygodnym obuwiu. Od zwiedzania Jezior Plitwickich po spacery po murach Dubrownika, sandały mogą spowodować skręcenie kostki, a w najlepszym wypadku poobcierane stopy.

Co więcej, pamiętajcie o zabraniu butów do wody. Buty te zapewniają wygodne wchodzenie i wychodzenie z wody (są ochroną przed jeżowcami) i nie przeszkadzają w pływaniu. Są w sprzedaży w całej Chorwacji jednak polecamy nabyć je wcześniej.


Na zakończenie, kwestia wymowy. Pamiętajcie proszę, że Korcula wymawia się Korczula, a nie jak wielu z Was mówi Korkula!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.