Narodowe Święto Niepodległości Chorwacja
Ciekawostki,  Trochę historii..

Dzień Niepodległości Chorwacji

Czas czytania: 2 minut

8 października w Chorwacji jest dniem szczególnym jest to Dzień Niepodległości

Święto Niepodległości przeniesiono z 8 października na 25 czerwca! Po raz ostatni 8 października świętowano w 2019 roku!

8 października obchodzone było w Chorwacji jako narodowe święto niepodległości czyli – Dan Neovistnosti– Dzień Niepodległości. Jest to dzień w którym Chorwacja ogłosiła pełną niepodległość. Co ważne, 8 października 1991 r. Chorwacja ogłosiła pełną niepodległość.

Narodowe Święto Niepodległości w Chorwacji

W Chorwacji do 2019 roku – 8 października był to dzień ustawowo wolny od pracy. Od 2020 – Święto Niepodległości przeniesiono na 25 czerwca! Dodatkowo w  1991 roku parlament chorwacki zerwał wszelkie powiązania konstytucyjne z Jugosławią. Podczas trzymiesięcznych bitew między ludnością w Chorwacji zginęło około 10 tysięcy osób, natomiast setki tysięcy mieszkańców zostawiło swoje domy oraz gospodarstwa, ponadto wiele domów zostało zrównanych z ziemią i pozostał po nich tylko gruz.

Chorwaci Dzień Niepodległości obchodzą zdecydowanie z wielkim szacunkiem oraz powagą. Ponadto w kościołach odbywają się msze w intencji kraju oraz jego niepodległości.  Mieszkańcy Chorwacji dumnie wieszają flagi. Co więcej jest to wolny od pracy dzień.

Narodowe Święto Niepodległości
Dumnie powiewająca flaga Dzień Niepodległości Chorwacji 8 października

Ponadto parlament chorwacki właśnie wtedy zerwał powiązania z Jugosławią. Natomiast Polska 15 stycznia 1992 uznała niepodległość Chorwacji, a 11 kwietnia 1992 roku obydwa kraje nawiązały ze sobą stosunki dyplomatyczne.

Co ciekawe cenna jest również bliskość kulturowa oraz nasz język należący do grupy języków słowiańskich. Warto wiedzieć, że polsko-chorwackie relacje mają dosyć długą historię. Bowiem Ludwik Węgierski syn Elżbiety Łokietkówny był królem chorwacko-węgierskim, a następnie także królem polskim. Co więcej w czasie jego panowania Polska, Węgry, Chorwacja oraz Dubrownik były formalnie jednym państwem. Natomiast jego córki Ludwika – św. Jadwiga została królową Polski, dodatkowo Maria zasiadała na tronie chorwacko-węgierskim.

Polecany artykuł:  Wojna na Bałkanach i "Chwila na miłość"- bałkańska historia o sile miłości
Chorwacja