Dubrownik Chorwacja
Chorwacja Dalmacja,  Dalmacja Południowa,  Dubrownik,  Dubrownik wakacje

Dubrownik Chorwacja – TOP 14 jednodniowych wycieczek

Czas czytania: 11 minut

Dubrownik w Chorwacji to piękne miejsce, szczególnie popularne dzięki kultowemu serialowi HBO “Gra o Tron”. Jednak miasto jest małe i strasznie zatłoczone szczególnie w szczycie sezonu wakacyjnego. Jeśli więc zwiedzisz wszystkie atrakcje tego miasta wybierz się na wycieczki po pięknej okolicy tego miasta. Jest wiele rzeczy do zrobienia poza starym miastem w Dubrowniku. Poniżej w artykule “Dubrownik Chorwacja – TOP 14 jednodniowych wycieczek” opisujemy kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki z Dubrownika, które przetestowaliśmy w tym roku. Oprócz propozycji znajdziesz wskazówki jak się tam dostać.

Dubrownik Chorwacja – TOP 14 jednodniowych wycieczek

Jednodniowa wycieczka do Kotoru

Warto przekroczyć granicę Chorwacji i wybrać się do malowniczej Zatoki Kotorskiej. Dubrownik dzięki swojej doskonałej lokalizacji pomiędzy Czarnogórą i Bośnią i Hercegowiną jest idealnym miejscem do jednodniowej wycieczki.

Czarnogórski Kotor podobnie jak Dubrownik jest nadmorskim i śródziemnomorskim miastem handlowym oraz portowym. Dzięki swojej wyjątkowej architekturze miasto wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co więcej, zatoka jest szczególnie malownicza ze względu na otaczające ją góry Orjen i Lovćen.


Jak dostać się z Dubrownika do Kotoru?

Dojazd własnym lub wypożyczonym samochodem z Dubrownika do czarnogórskiego Kotoru zajmuje średnio około 1 godzinę i 30 minut. Nie zapomnij o paszporcie, aby móc przekroczyć granicę.

Z kolei podróż autobusem z Dubrownika do Kotoru zajmuje nieco ponad dwie godziny. Ceny za przejazd wynoszą około 50 € i lepiej zarezerwować bilet online z wyprzedzeniem, ponieważ bilety szybko się wyprzedają.

Jednodniowa wycieczka do Mostaru

Inną propozycją jednodniowej wycieczki z Dubrownika może być Mostar w Bośni i Hercegowinie. Podróż zajmuje średnio dwie i pół godziny. Mostar to absolutnie fascynujące miasto. Miasto to otrząsnęło się z brutalnej wojennej przeszłości, ale rany są nadal duże, otwarte i bardzo widoczne. Niektóre domy rozpadają się, natomiast graffiti pokrywają bloki mieszkalne z dziurami po kulach. Ludobójstwo w Bośni podczas wojny w Bośni (1992-1995) było największą zbrodnią wojenną po II wojnie światowej.

Podczas zwiedzania oprócz podziwiania zabytków architektonicznych warto poznać historię tego kraju i upadku komunizmu oraz jaki miał on wpływ na ten mały europejski kraj.

Miejscowi wydają się pogodzeni z ponurą przyszłością i kraj wydaje się powoli odradzać. Pomimo tak bolesnej przeszłości można tu znaleźć wiele piękna i życzliwości mieszkańców. Wycieczka do Mostaru to lekcja historii, której każdy powinien doświadczyć.


Jak dostać się z Dubrownika do Mostaru?

Czas jazdy między Mostarem a Dubrownikiem zajmuje nieco ponad dwie godziny przy małym natężeniu ruchu. W przypadku autobusu może to być ponad trzy godziny. Nie ma połączenia pociągiem.

Jeśli podróżujesz bez auta i chcesz zobaczyć to, co najlepsze w Mostarze w napiętym budżecie, polecamy zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Możesz wybrać wycieczkę, która obejmuje także inne atrakcje po drodze, takie jak Počitelj i Medjugorie.

Polecany artykuł:  Atrakcje Chorwacji - TOP 11 najciekawszych

Jednodniowa wycieczka na Hvar

Hvar często nazywana jest imprezową wyspą w Chorwacji. Ale oprócz tego jest to niezwykle malownicza wyspa, szczególnie podczas wspaniałego kwitnienia lawendy w Chorwacji. Wędrując po urokliwych wioskach i gajach drzew oliwnych, poczujesz się jakbyś przeniósł się w czasie. Pamiętaj tylko, aby zabrać ze sobą solidne buty turystyczne, ochronę przeciwsłoneczną, wodę i mapę.


Jak dostać się z Dubrownika na Hvar?

Aby dostać się na wyspę Hvar z Dubrownika ( w sezonie wakacyjnym), najlepiej zaparkować auto przed hotelem/ apartamentem i wsiąść na prom Krilo, TP-Line lub Jadrolinja. Podróż trwa nieco ponad trzy godziny i kosztuje około 50 € za osobę. Po drodze mija się inne niesamowite chorwackie wyspy.

Na Hvarze kursują lokalne autobusy, ale ich przystanki i rozkłady jazdy mogą być nieco mylące oraz mogą różnić się w zależności od sezonu.

Jednodniowa wycieczka na wyspę Korčula

Korčula jest jedną z naszych ulubionych wysp i można do niej dotrzeć po 2-godzinnej podróży promem z Dubrownika. Na wyspie Korčula znajdują się trzy większe miasta, a mianowicie Korčula, Lumbarda, Vela Luka i Blato, a także kilka mniejszych miejscowości.

Legenda głosi, że Korčula została założona przez bohatera Artenora, który był doradcą króla Priama z Troi podczas wojny trojańskiej. Ale na długo przed tym wyspa była już osadą ludów mezolitycznych i neolitycznych. Aby naprawdę doświadczyć czegoś wyjątkowego, odwiedź Korčulę podczas “Korkyra Baroque Festival” we wrześniu.


Jak dostać się z Dubrownika na wyspę Korčula?

Sprawdź online rozkłady promów między Dubrownikiem a Korčulą tutaj. Tylko trzy firmy (Krilo, TP-Line i Jadrolinja) oferują swoje usługi, co oznacza, że promy kursują tylko do czterech razy dziennie.

Poza sezonem nie kursują żadne promy. Podróż trwa do 2 i pół godziny. Upewnij się, że masz kupiony bilet powrotny abyś nie utkną na wyspie.

Jednodniowa wycieczka na półwysep Pelješac

Półwysep Pelješac to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Dubrownika, ponieważ jest naprawdę niedaleko i nie trzeba płynąć promem, aby odwiedzić to miejsce. To, co warto zobaczyć na tym półwyspie, to plaże, takie jak Trstenica, miejsca kempingowe, takie jak Perna, winiarnie z degustacjami wina i cudownie dzikie wybrzeże.

Ciekawostka: Stare mury miasta Ston są najdłuższymi murami obronnymi w Europie. Można po nich spacerować za niewielką opłatą (5€ ), ale należy pamiętać, że spacer po murze jest niezwykle wymagający. Bilety można kupić tutaj.


Jak dostać się z Dubrownika na półwysep Pelješac?

Dojazd na półwysep Pelješac z Dubrownika zajmuje samochodem średnio około 50 minut. Autobusy z terminalu autobusowego w Dubrowniku w Gruz dojeżdżają do Stonu oraz do Orebic. Może nie ma wielu autobusów odjeżdżających codziennie, ale przynajmniej kursują one przez cały rok. Rozkład jazdy autobusów Libertas Dubrovnik można sprawdzić tutaj.

Jednodniowa wycieczka na wyspy Elafiti

Wyspy Elafiti (Elafickie) to w rzeczywistości archipelag o powierzchni 30 kilometrów kwadratowych. Wyspy, na których zatrzymuje się większość turystów to zamieszkane wyspy Koločep, Lopud oraz Šipan. Na wyspach Elafiti można pływać, nurkować i opalać się.

Roślinność na wyspach Elafiti jest wiecznie zielona i dlatego zachwyca przez cały rok. Jeśli kochasz architekturę kościelną, musisz odwiedzić Koločep ze względu na siedem przedromańskich kościołów z IX-XI wieku.


Jak dostać się z Dubrownika na Wyspy Elafickie?

Z portu Gruž w Dubrowniku można dopłynąć do trzech wysp Elafickich. Prom płynie dwie godziny do Suđurađ (wyspa Šipan). Po drodze prom zatrzymuje się również na wyspach Lopud i Koločep, na wypadek gdybyś chciał zobaczyć trzy wyspy jednego dnia. Promy odpływają codziennie.

Aby łatwo poruszać się po Wyspach Elafickich bez samochodu, zarezerwuj sobie jednodniową wycieczkę. Obejmuje ona również lunch, postój na plażach i wycieczkę po średniowiecznym mieście Koločep.

Jednodniowa wycieczka na wyspę Koločep

Być może masz już dość zwiedzania i chcesz po prostu cieszyć się wakacjami, nie robiąc zbyt wiele. To całkowicie zrozumiałe. Jednodniowa wycieczka na wyspę Koločep z Dubrownika może być idealnym rozwiązaniem!

Najbardziej wysunięta na południe zamieszkana chorwacka wyspa ma wiele szlaków turystycznych wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Możesz też po prostu odpocząć i nurkować z klifu lub popływać w morzu. To najlepszy sposób na ucieczkę od tłumów turystów w zatłoczonym Dubrowniku.

Polecany artykuł:  Riwiera Makarska - co warto zobaczyć?


Jak dostać się z Dubrownika do Koločep?

Aby naprawdę się zrelaksować wybierz się na wyspę Koločep. Nie trzeba niczego przygotowywać (poza spakowaniem strojów kąpielowych i przekąsek). Z portu Gruž w Dubrowniku można dopłynąć do trzech wysp Elafickich, w tym na wyspę Koločep.

Jednodniowa wycieczka do Splitu

Wbrew pozorom Split leży niezbyt daleko od Dubrownika i można go łatwo zobaczyć w ciągu jednego dnia. W Splicie jest wiele rzeczy do zrobienia, takich jak kąpiel na plaży Bačvice (wybierz się tam wcześnie rano, ponieważ bywa tłoczno), podziwiaj chorwacką sztukę w galerii Ivana Meštrovicia lub podziwiaj zachody słońca nad Adriatykiem ze wzgórza Marjan.

Wybierz się na spacer po wspaniale zachowanych brukowanych uliczkach i podziwiaj starożytną architekturę, aby poczuć prawdziwą atmosferę tego historycznego chorwackiego miasta.

Jak dostać się z Dubrownika do Splitu?

Jeśli jedziesz samochodem, czas jazdy autostradą wynosi nieco ponad trzy godziny. Przy tak stosunkowo długim czasie jazdy zaleca się rozpoczęcie bardzo wcześnie, aby jak najlepiej wykorzystać jednodniową wycieczkę do Dubrownika.

Split nie jest duży, ale jest tam wiele rzeczy do zobaczenia, muzeów do odwiedzenia i plaż do relaksu, więc nocleg jest najlepszym rozwiązaniem.

Lokalne autobusy kursują między Splitem a Dubrownikiem (i odwrotnie) wiele razy w ciągu dnia. Ceny wynoszą około 30-50€, a podróż trwa cztery godziny. Rezerwacji można dokonać na dworcu autobusowym lub online.

Nie ma pociągów kursujących pomiędzy tymi dwoma chorwackimi miastami. Jeśli nie chcesz podróżować autobusem ani samochodem masz do wyboru także promy. Bilety kosztują od 30 do 60 € i trwa około czterech i pół godziny.

Jednodniowa wycieczka do Medjugorie

Medjugorie leży na terenie Bośni i Hercegowiny i stało się znane na całym świecie dzięki objawieniom Marii. Na wzgórzu Podbrdo sześcioro miejscowych dzieci zgłosiło, że w czerwcu 1981 r. widziało objawienie samej Maryi.

W rezultacie Medjugorie odwiedza nawet milion katolickich pielgrzymów. Spacerując ulicami Medjugorie, zostaniesz dosłownie zalany religijnymi pamiątkami.

Podążając za straganami, dotrzesz do kościoła św. Jakuba, który oferuje liczne nabożeństwa religijne. Jeśli chcesz zwiedzić “Miasto między górami” (dosłowne tłumaczenie Medjugorje), możesz również zobaczyć dwa krzyże na wzgórzu Križevac.


Jak dostać się z Dubrownika do Medjugorie?

Jeśli wynajmiesz samochód, czas jazdy z Dubrownika do Medjugorie wynosi około 2 godzin i 30 minut.

Między Medjugorie a Dubrownikiem kursują również autobusy. Bilety można zarezerwować online lub na dworcu autobusowym. Podróż trwa od trzech do czterech godzin.

Jednodniowa wycieczka do wodospadów Kravica

W pobliżu Medjugorie znajdują się wspaniałe wodospady Kravica. Nie są one nawet zbliżone popularnością do tych znajdujących się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich czy Parku Narodowego Krka.

Wypij zimnego drinka w restauracji z widokiem na wodospady (jedzenie jest bardzo podstawowe) lub wybierz się na krótką wędrówkę wzdłuż rzeki.

Obszar ten nie jest aż tak duży, więc możesz łatwo włączyć Kravice w Bośni do swojej jednodniowej wycieczki i zwiedzić inne atrakcje podczas jednodniowej wycieczki z Dubrownika do Bośni.


Jak dostać się z Dubrownika do wodospadów Kravica?

Wynajętym samochodem podróż między Dubrownikiem a wodospadami Kravice zajmuje około dwóch godzin. Niestety, nie kursują żadne bezpośrednie autobusy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wycieczki zorganizowanej, podczas której zwiedzisz Mostar, Počitelj i Kravice w ciągu jednego dnia.

Jednodniowa wycieczka na wyspę Lokrum

Najszybszą i jedną z najatrakcyjniejszych jednodniowych wycieczek z Dubrownika jest rejs na wyspę Lokrum. Ze starego portu w Dubrowniku odpływają promy na wyspę Lokrum. W gorące letnie dni jest to idealne miejsce na poszukiwanie cienia w ogrodzie botanicznym.

Kolejną atrakcją Lokrum jest klasztor Benedyktynów, który obecnie jest ruiną. Warto wiedzieć, że wyspa była niegdyś schronieniem króla Ryszarda Lwie Serce po jego krucjacie w XII wieku. Ponieważ wyspa stała się tak popularna, można tam znaleźć lokalne bary kanapkowe i restauracje.


Jak dostać się z Dubrownika na wyspę Lokrum?

Promy na wyspę Lokrum odpływają z Porporela (starego portu) co pół godziny w okresie letnim. Podróż trwa zaledwie 15 minut i kosztuje około 27 euro. Rozkład rejsów i bilety można kupić online tutaj. Jeśli masz ochotę na przygodę, wypożycz kajak i opłyń całą wyspę.

Polecany artykuł:  Rekordowe upały w Chorwacji

Počitelj – jednodniowa wycieczka

Počitelj, również znajduje się w pobliżu Medjugorie. Jest to bardzo malownicza wioska w Bośni i Hercegowinie z pozostałościami średniowiecznych murów, wieżami i oszałamiającym białym meczetem górującym nad rzeką w dolinie.

Wioska miała duże znaczenie na różnych etapach historii. Była ważnym punktem strategicznym dla węgierskiego króla Macieja Korwina, a później rozwijała się pod panowaniem osmańskim. Obecnie jednak mocno podupadła, a jej mieszkańcy muszą być w większości samowystarczalni i czerpać pewne zyski z wycieczek po Počitelj. Jeśli zatrzymasz się tutaj, nie wahaj się kupić świeżych owoców i warzyw z własnej uprawy. Są one bardzo przystępne cenowo, pyszne i dodatkowo wspierają lokalną społeczność.


Jak dostać się z Dubrownika do Počitelj?

Można tu z łatwością dojechać samochodem i autobusem. W przypadku autobusu bilety kosztują około 30 euro i czas przejazdu trwa od jednej do dwóch godzin. Sprawdź dostępność online, ponieważ nie odjeżdżają one często.

Blagaj – jednodniowa wycieczka

Blagaj to wioska w pobliżu Mostaru, która ma bardzo urokliwy wygląd i znajduje się tuż nad rzeką Buna. Szczególnym klejnotem jest historyczny Stary Fort Blagaj (Stjepan grad) na szczycie Blagaj. Aby doświadczyć tradycyjnej bośniackiej architektury i wystroju wnętrz, odwiedź Blagaj Tekija, który jest zabytkiem narodowym. Charakteryzuje się unikalną mieszanką architektury osmańskiej i śródziemnomorskiej.


Jak dostać się z Dubrownika do Blagaj?

Blagaj znajduje się przy drodze prowadzącej do Mostaru, jednak nie kursują tam autobusy ani pociągi. Musisz więc wynająć samochód lub dołączyć do wycieczki z przewodnikiem.

Jednodniowa wycieczka do Parku Narodowego Mljet

Warto zobaczyć także jedną z najbardziej zielonych wysp Chorwacji- Mljet. Jest naprawdę bardzo blisko Dubrownika. Najbardziej wyróżnia się jej północna część, która jest obszarem chronionym. Park Narodowy Mljet szczyci się jeziorami z wodą morską i gęstym lasem sosnowym. Opłata za wstęp wynosi 13,50 € za osobę.

Na południu można odwiedzić plażę Saplunara, a także przytulne małe wioski. Oprócz nietkniętej przyrody, mieszkańcy Mljet są bardzo dumni ze swojego białego i czerwonego wina, oliwek i koziego sera. Jest to prawdziwy raj dla smakoszy!


Jak dostać się z Dubrownika na wyspę Mljet?

Jeśli podróżujesz samochodem możesz podjechać z Dubrownika na półwysep Peljesac i popłynąć promem (około 45 minut) z Prapratno na Peljesac do Sobra na Mljet. Chociaż piesze wędrówki to świetny pomysł na odkrywanie wyspy to dotarcie z portowego miasta Sobra do Parku Narodowego Mljet zajmie pieszo około 6 godzin.

Dubrownik Chorwacja – co warto wiedzieć przed jednodniową wycieczką z Dubrownika?

Podróżujesz po Chorwacji autobusem? Możesz zarezerwować bilet online lub na dworcu autobusowym. Nie ma znaczenia, czy rezerwujesz bilet z wyprzedzeniem, czy kupujesz go w dniu podróży, ponieważ ceny nie różnią się. Autobusy mogą być jednak przepełnione lub może być brak miejsc, zwłaszcza jeśli podróżujesz w szczycie sezonu.

Dubrownik Chorwacja – polecane hotele i apartamenty


Niedrogie opcje zakwaterowania w Dubrowniku

Hostele w Dubrowniku mają różne style. Położony między dworcem autobusowym a Starym Miastem w Dubrowniku hostel 365 For U jest bardzo stylowy i wygląda na bardzo nowy, z dobrym Wi-Fi w całym budynku i parkingiem. Sprawdź aktualne ceny pokoi tutaj.

Jeśli chcesz zatrzymać się bezpośrednio na starym mieście w Dubrowniku, Hostel Angelina może być dobrym wyborem. Jest pomalowany na biało, a główne atrakcje Dubrownika znajdują się zaledwie kilka minut od hostelu. Wszędzie można dojść pieszo. Ponieważ jest to oblegany hostel musisz zarezerwować pokój z wyprzedzeniem tutaj


Niedrogie hotele w Dubrowniku

Chciałbyś mieć ładny widok na port i morze? Hotel Adria Ci to oferuje, ponieważ położony jest w połowie drogi między dworcem autobusowym a starym miastem, z dala od zatłoczonych ulic centrum. Dzięki temu można w pełni cieszyć się widokiem na zachód słońca nad Adriatykiem. Zarezerwuj tutaj.

Nowoczesne apartamenty z dostępem do basenu można zarezerwować także w Berkeley Hotel & Day Spa. Z obiektu można w zaledwie 10 minut dojść do portu, z którego odpływają promy na różne wyspy. Śniadanie wliczone jest w cenę. Zarezerwuj tutaj.

Super elegancki i wygodny Hotel Lero spełnia wszystkie wymagania. Port w Dubrowniku oddalony jest o nieco ponad kilometr, a na miejscu znajdują się dwie restauracje, w których można zjeść dania kuchni dalmatyńskiej i międzynarodowej. Sprawdź ceny pokoi tutaj.

Luksusowe hotele w Dubrowniku

Aby uzyskać absolutnie najlepsze widoki na zachód słońca bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, zarezerwuj pokój w Hotel Royal Neptun Dubrovnik. Znajduje się on nad samym morzem, natomiast plaża znajduje się zaledwie trzy minuty spacerem. Możesz też skorzystać z masażu w spa. Ceny możesz sprawdzić tutaj.

Po zarezerwowaniu pobytu w Hotelu Royal Blue nie będziesz chciał go opuszczać.

Super szyk ze śródziemnomorską bielą i błękitem oraz widokiem na morze! Zrelaksuj się przy basenie z widokiem na morze lub wypij koktajl w restauracji na miejscu. Pokój możesz zarezerwować tutaj.

Trzecią niesamowitą opcją luksusowego hotelu w Dubrowniku jest Hotel Dubrovnik Palace. Przy hotelu znajduje się przystanek autobusowy jadący do centrum miasta i na stare miasto, a także ścieżki do joggingu.

Po długim dniu warto zrelaksować się w krytym basenie, wannie z hydromasażem lub łaźni parowej. Możesz także udać się na siłownię, jeśli nie masz jeszcze dość dopaminy. Sprawdź ceny i zarezerwuj pokój tutaj.

Chorwacja