Chorwacja atrakcje
Chorwacja,  Chorwacja atrakcje,  Chorwacja Dalmacja,  Chorwacja gdzie jechać?,  Miasta w Chorwacji

Chorwacja atrakcje – TOP 15 największych atrakcji Chorwacji

Czas czytania: 5 minut

Chorwacja rozciągająca się od Adriatyku po Alpy Dynarskie, od Półwyspu Prevlaka na południu po pagórkowate pogranicze ze Słowenią, Włochami i Węgrami na północy jest jednym z prawdziwych klejnotów basenu Morza Śródziemnego.

W tym zestawieniu najciekawszych miejsc w Republice Chorwacji odwiedzimy piękne zabytkowe miasta, górskie wioski, nadmorskie kurorty i wspaniałe plaże. Jakie są najpopularniejsze atrakcje Chorwacji?

Chorwacja atrakcje – TOP 15 największych atrakcji w Chorwacji

TOP 15 atrakcji Chorwacji jest zaledwie ułamkiem wszystkich najciekawszych miejsc. Myślę, że lista TOP 200 także nie opisałaby wszystkich atrakcji tego małego, ale jakże pięknego kraju, który zafascynował nas już 12 lat temu. Od tego czasu co roku wracamy w każdej wolnej chwili właśnie to tego kraju. Przed nami jeszcze wiele do odkrycia. Was gorąco zachęcamy do zobaczenia m.in.:

Wyspa Korčula

Nie jest tajemnicą, że większość turystów wybiera wyspę Korčula, aby podziwiać jej “pocztówkową” starówkę, która wznosi się nad Morzem Adriatyckim. Jeśli jednak oddalimy się od tego pięknego miasta, odkryjemy krainę, gdzie czarne lasy sosen opadają kaskadami do zacisznych zatoczek z białymi kamykami. To wyspa, gdzie rustykalne restauracje usiane są przy nadbrzeżnych ścieżkach, a katamarany sennie kołyszą się nad błękitno-lazurowym morzem.

Rovinj

Rovinj na wybrzeżu Istrii, wyłania się z wody niczym lśniący klejnot, który został wyrzeźbiony przez Rzymian, Wenecjan i Habsburgów. Przepiękne stare miasto otoczone jest kamienistymi plażami i promenadą, na której latem odpoczywają mieszkańcy i turyści. Kościół św. Eufemii jest doskonałym punktem orientacyjnym, pomagającym turystom poruszać się pomiędzy ukrytymi placami i wąskimi uliczkami.

Zagorje

Zagorje to chorwacki region leżący bliżej Słowenii i Węgier niż skąpanej w słońcu chorwackiej riwiery. Jest to region obfitujący w wiele atrakcji, chociaż jest rzadko odwiedzany przez turystów. To kraina falujących wzgórz porośniętych winoroślami i pozornie niekończących się pól uprawnych. Nie brakuje tu barokowych twierdz i miasteczek, takich jak Krapina, gdzie nadal panuje lokalny dialekt. Oczywiście jest także wino, którego produkcja sięga czasów rzymskich, a winnice i piwnice w dolinach ciągną się w nieskończoność.

Wyspa Mljet

Dzika i nieco surowa z wyglądu wyspa Mljet jest wyspą  wybieraną przez podróżników poszukujących prawdziwej wyspiarskiej Chorwacji. Jest pokryta typową roślinnością śródziemnomorską, przesiąknięta starożytnymi greckimi legendami (jaskinia na południowym wybrzeżu jest podobno miejscem, w którym Odyseusz ukrywał się przez sześć lat!) i pełna winnic ukrytych pomiędzy sosnami. Jednak największą atrakcją tej skąpanej w słońcu wyspy jest Park Narodowy Mljet, położony na jej wschodnim krańcu. Jest to malowniczy pas nadbrzeżnych lasów, w których krajobrazie można dostrzec słone jeziora: Veliko i Malo.

Pula

Pula jest malowniczym miastem leżącym na południowym wybrzeżu Półwyspu Istria. Potężny amfiteatr, który nadal stoi na skraju starożytnego starego miasta (jest on prawdopodobnie najlepiej zachowanym rzymskim reliktem poza Włochami) został wzniesiony w II w. p.n.e. Obecnie w liczącym ponad 2000 lat centrum miasta znajdują się urocze weneckie budynki oraz ślady słowiańskiego i bizantyjskiego panowania, a wszystko to skupia się wokół tętniącego życiem placu – Trg Forum.

Dubrownik

Dubrownika reklamować nikomu nie trzeba.  Wznosi się między wapiennymi grzbietami wybrzeża Dalmacji a błękitem Morza Adriatyckiego. Otoczony jest pierścieniem kamiennych fortyfikacji. Przez wielu turystów Dubrownik uważany jest za najbardziej fascynujące miasto w całej Chorwacji. Cały urok i historia miasta skupia się na pięknym, wpisanym na listę UNESCO Starym Mieście, gdzie gotyckie budowle Pałacu Sponza górują nad tętniącymi życiem butikami i kawiarniami na centralnej ulicy Stradun. Popularnością cieszą się wycieczki po zabytkowych murach miejskich. Inni przyjeżdżają tu, aby zobaczyć miejsca, w których kręcono filmy w serialu HBO Gra o tron. Na plaży Lapad można się poopalać, a z kolejki linowej na wzgórze Srđ można podziwiać malownicze widoki na miasto i wybrzeże.

Zagrzeb – stolica Chorwacji

Z dala od nieco zatłoczonych miast leżących na wybrzeżu Dalmacji i Istrii, stolica Chorwacji – Zagrzeb kusi swoją historią i atrakcjami.

Polecany artykuł:  Cavtat Chorwacja i półwysep Prevlaka

Zagrzeb leży u podnóża masywu Medvednica w północnej części Chorwacji. Dopiero w XIX i XX wieku, nastąpiło ożywienie w odkrywaniu tego miasta. A ma się ono czym pochwalić. W centrum znajdują się  okazałe budynki miejskie i barokowe wieże, które można podziwiać do dziś. Od niedawna urokliwa dzielnica Gornji Grad stała się ulubionym miejscem wśród turystów poszukujących ciekawych kościołów i placów, na których latem pojawiają się lokalni artyści uliczni. Do tego dochodzą jeszcze studenci i związane z nimi życie nocne, które każdego wieczoru tętni w barach na ulicy Tkalčićeva.

Wyspa Hvar

Wyspa Hvar i miasto o tej samej nazwie to piękne miejsce na mapie Chorwacji. W słonecznym mieście Hvar warto zatrzymać się w porcie i na Rivie, gdzie bary na świeżym powietrzu tętnią życiem do późnych godzin nocnych obok kołyszących się jachtów milionerów. W międzyczasie warto odwiedzić także kręte kamienne uliczki miasta Stari Grad.  A kiedy już pozwiedzamy miasta i miasteczka, szlaki turystyczne zachęcają do wędrówek natomiast plaże do odpoczynku na wybrzeżu.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Powstałe w wapiennych urwiskach, kredowych klifach i dolomitowych skarpach środkowej Chorwacji legendarne Jeziora Plitwickie zachwycą każdego! Znajdują się one pośród zielonych dolin porośniętych świerkami, jodłami i bukami. Z wielu wytyczonych krętych ścieżek spacerowych i pomostów udostępnionych dla zwiedzających można podziwiać zapierające dech w piersiach wodospady. Plitwice są jednym z najstarszych parków narodowych na kontynencie i nadal są schronieniem dla dzikich wilków, chorwackich niedźwiedzi brunatnych, głuszców i nieuchwytnych rysi.

Split

Split posiada słynny, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pałac Dioklecjana. Dzięki doskonałej równowadze pomiędzy starym i nowym, miasto to jest jednym z najbardziej urzekających miast w Chorwacji. Pałac Dioklecjana z IV wieku zajmuje centrum miasta. Na wybrzeżu znajduje się promenada Riva oraz zatoka i plaża Bačvice, pełna plażowych barów.

Motovun

Motovun górujący nad okolicą wśród dolin środkowej Istrii, jest bezsprzecznie jednym z najbardziej urzekających miejsc w Chorwacji. Znajduje się na wzgórzu w kształcie piramidy, nad rzeką Mirna. Jest to miejscowość pełna kamienistych uliczek i budynków, które ustępują miejsca pofałdowanym polom gajów oliwnych i lasom pełnym trufli (z czego to miasto jest szczególnie znane). Obecnie turyści udają się tu, aby wędrować wzdłuż starych weneckich murów obronnych, przemierzać piwnice z winami i próbować jednych z najlepszych makaronów i pizzy na Istrii.

Varaždin

Pewnie mało kto wie, ze miasto Varaždin posiada bogatą historię jako jedna z dawnych stolic Chorwacji, a także jako królewska twierdza węgierska!  To miejsce, gdzie jedne z najelegantszych i najlepiej zachowanych barokowych budynków w Europie łączą się w jedną, naprawdę piękną dzielnicę Stari Grad. Dodatkowo bielone wieże zamku Varazdin odsłaniają interesujące historyczne opowieści o średniowiecznych walkach o władzę. Natomiast na skąpanych w słońcu placach z rokokowymi i gotyckimi budynkami mieszczą się restauracje w austriackim oraz węgierskim klimacie.

Rijeka

Rijeka to portowe miasto leżące na północy wybrzeża Adriatyku, które łączy w sobie portowe życie, elegancką nostalgię Habsburgów i luźną atmosferę nadmorskiej Chorwacji. Miasto to leży na skraju półwyspu Istria i przyciąga statki dzięki głębokim wodom Zatoki Kvarner. W rzeczywistości to właśnie bliski związek Rijeki z morzem i ważnymi szlakami żeglugowymi ukształtował ją na dzisiejszy wygląd, które przez stulecia należało do Habsburgów i  Węgrów.   Miasto słynie także z Karnawału w Rijece, który przyciąga rzesze turystów z całej Europy. Odbywa się wówczas barwna parada i ciekawe wydarzenia kulturalne na tętniącej życiem ulicy Korzo w samym sercu miasta.

Park Narodowy Krka

Wodospady i jeziora na rzece Krka są czymś w rodzaju południowego odpowiednika Plitwic. Główną atrakcją parku jest oczywiście szereg katarakt, które znajdują się na terenie parku. Wiele z nich to efekt wielowiekowego rozwoju alg na brzegach bogatej w minerały rzeki Krka. Inną atrakcją jest urzekający widok klasztoru Visovac, który wystaje ponad drzewa na wyspie pośród lustrzanego jeziora Visovac.

Zadar

Zadar jest stolicą popularnego regionu Chorwacji – Dalmacji. Miasto to posiada wszystko, czego można oczekiwać od zalanego słońcem chorwackiego kurortu nad Adriatykiem. Jest jednocześnie tętniącym życiem i spokojnym, przesiąkniętym historią, ale i zawsze nowoczesnym. Zadar jest znany z tego, że łączy podobnie jak Split stare z nowym. Można tu podziwiać elegancki bizantyjski kościół św. Donata, pozostałości rzymskiego forum oraz przecinające się uliczki z kawiarniami i restauracjami. Organy Morskie, zaprojektowane przez architekta-artystę Nikolę Basic, przyciągają tłumy dzięki pokazom świetlnym.

Wakacje Chorwacja