Podróż po Europie autem
Chorwacja dojazd,  Podróże po Europie,  Porady,  wskazówki

Podróż po Europie autem- jak przygotować się do podróży?

Czas czytania: 3 minut
podróż po Europie
Drogi w Chorwacji

Podróż po Europie autem – jak przygotować się do podróży?

Zaplanuj podróż!

Wolność podróżowania jaką daje własny samochód jest nie do opisania. Około 48 % Polaków jadących za granicę na wakacje wybiera własny samochód. Auto daje nam swobodę i poczucie niezależności, nie trzeba dostosowywać się do ram czasowych zwiedzania i przewodnika. Wyruszając za granicę własnym autem warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach i zasadach, szczególnie jeśli jest to nasz pierwszy wyjazd.

Po pierwsze stan techniczny auta

Przed jakimkolwiek dłuższym wyjazdem konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego auta. Szczególnie jeśli ma ono już duży przebieg lub jesteśmy w jego posiadaniu od niedawna. Warto sprawdzić: poziom płynu hamulcowego, poziom płynu olejowego, filtry, klimatyzację, klucze, zapasowe koło, płyny w zapasie, gaśnica, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki itp.

IMAG0069
Autostrada w Czechach o świcie…
IMAG0095
Autostrada w Austrii

Podróż po Europie – znajomość przepisów i znaków drogowych

Często przed wyjazdem za granicę własnym samochodem powstrzymują nas obawy związane z porozumiewaniem się w obcym języku oraz znajomość znaków drogowych i przepisów za granicą. Wiadomo co kraj to inny…zwyczaj. Przed wyjazdem warto poczytać sobie zasady panujące  w danym kraju. W większości się one nie różnią. Jedynie znaki mogą mieć inne kolory oraz mogą być inne ograniczenia prędkości na terenach zabudowanych i autostradach. Atlas, mapa drogowa i nawigacja to tylko część rzeczy, które obowiązkowo polecamy zabrać na podróż po Europie.

IMAG2085
Jadranska Magistrala – Chorwacja

Plan podróży 

Z kilkuletniego doświadczenia podróży za granicę wiemy, że warto zaplanować sobie trasę wcześniej. Szczególnie jadąc w dłuższą podróż. Planując jej przebieg unikniemy zmęczenia i zniwelujemy stres. Wiadomo, że nie da się zaplanować wszystkiego dokładnie i czasem trudno przewidzieć w którym momencie dopadnie nas zmęczenie. Dlatego warto stosować zasadę zatrzymywania się co około 2 godziny na 15-20 minut.

Polecany artykuł:  Parking Zadar- parkowanie w Zadarze

Ustalając trasę przejazdu wybieramy głównie dobrze oznaczone trasy, ze stacjami benzynowymi, parkingiem gdzie można dłużej przystanąć i skorzystać z toalety (warto mieć drobne monety waluty danego kraju przez który przejeżdżamy, ponieważ większość toalet jest płatna). Osobiście unikamy szczególnie nocą postojów na dziko w odludnych miejscach. 

Aby dobrze zaplanować podróż polecamy strony, na których planujemy swoje podróże od wielu lat:

Ważne dokumenty

Przed wyjazdem w Strefie Schengen lub poza nią warto zabrać ze sobą paszporty i dowody tożsamości współpasażerów. Psy, koty inne zwierzęta domowe nawet w granicy Strefy Schengen muszą mieć ważny paszport, który można wyrobić po wykonaniu niezbędnych szczepień w Przychodniach weterynaryjnych uprawnionych do tego (szczegółowe informacje dotyczące paszportu dla zwierząt: http://www.vetpol.org.pl/paszporty).

DSCF0161
Droga w Bośnia i Hercegowina

Ubezpieczenie na podróż

Wyjeżdżając za granicę koniecznie trzeba mieć ze sobą aktualne OC. W przypadku podróży do krajów, które nie podpisały Porozumienia Wielostronnego wymagana jest ZIELONA KARTA. Jest to Międzynarodowy Certyfikat potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Swoim zakresem obejmuje ona takie państwa jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Koszty 

Ponadto koszty wyjazdu za granicę to nie tylko paliwo ale i opłaty drogowe, różnorodne w krajach. Poza tym autostrady płatne są: we Włoszech, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii, Iranie, Serbii i Turcji. Dodatkowo polecamy również zapoznać się ze stroną http://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html. Natomiast więcej o cenach winiet w poszczególnych krajach 2020:

DSC02248
Jeszcze jedno! Uwaga na nieproszonych autostopowiczów 🙂

 

Reasumując, bynajmniej gdy już sprawdzimy wszystko, zapakujemy się, nie pozostaje nam nic innego jak wyruszyć na upragnione wakacje! 

Szerokiej drogi!

Wakacje Chorwacja