Winiety Słowacja i Węgry 2020
Ciekawostki,  Porady

Do Chorwacji przez Słowację i Węgry – ceny winiet

Czas czytania: 4 minut

Do Chorwacji przez Słowację i Węgry – ceny winiet 2020

W tym wpisie prezentujemy aktualne ceny winiet w drodze do Chorwacji przez Słowację oraz Węgry. Od kilku lat na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Kupując winietkę dostajemy  potwierdzenie, a nasz numer rejestracyjny samochodu wprowadzany jest do bazy operatora.

Winiety na Słowacji potrzebne są, aby poruszać się niektórymi drogami szybkiego ruchu oraz nielicznymi autostradami. Łącznie znajduje się tam około 633 km płatnych dróg.

Mapa płatne drogi na Słowacji 2020
Mapa płatne drogi na Słowacji 2020

Jeśli planujemy przejechać przez Słowację z północy na południe, to w niektórych przypadkach możemy zrobić to  drogami bezpłatnymi.  Na przykład: z Krakowa na Węgry można przejechać przez Poprad do Rożniawy.  Jednak poruszanie  się drogami bezpłatnymi będzie bardzo powolne oraz nieco uciążliwe. W takim przypadku polecamy wam wykupić winietę, przez co oszczędzicie zarówno czas, jak i nerwy.


Ile kosztują winiety na Słowacji?

Na Słowacji wyróżniamy 3 rodzaje winiet:

  • 10-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 10 kolejnych dni kalendarzowych.
  • 30-dniową, ważną od dnia zakupu winiety przez kolejne 30 dni.
  • roczną, ważną od dnia zakupu (najwcześniej od 1 stycznia) do 31 stycznia kolejnego roku.

W 2020 nie było podwyżek cen winiet w stosunku do lat poprzednich. Ceny winiet na Słowacji podawane są w euro dodatkowo są one cenami oficjalnie obowiązującymi na terenie Słowacji.

Ceny winiet na Słowacji:

  • winieta 10 dni – 10 euro
  • winietka 30 dni  – 14 euro
  • winieta roczna – 50 euro
Polecany artykuł:  [:pl]Alternatywna propozycja trasy dla drogich opłat autostrady w Chorwacji[:en]Alternatywna propozycja trasy dla drogich opłat na autostradach w Chorwacji[:]

Winietę polecamy kupić w jednym z wielu punktów (standardowo są to stacje benzynowe) w okolicach płatnych dróg lub bezpośrednio na stronie eznamka.sk. Możemy tam również sprawdzić ważność wykupionej przez nas wcześniej winiety, wystarczy podać numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji. Możliwość zakupu przez Internet jest bardzo wygodna.  Strona jest przejrzysta i dość intuicyjna, dodatkowo możemy wybrać polskojęzyczną opcję przeglądania platformy. Osobiście jednak zawsze kupujemy winiety zaraz po przekroczeniu granicy na najbliższej stacji lub miejscu do tego wyznaczonym.


Do Chorwacji przez – Ile kosztują winiety na Węgrzech?

Na Węgrzech należy mieć wykupioną winietę. Jakiś czas temu wprowadzono elektroniczny system poboru opłat i od kilku lat nie ma już naklejek na szybę. Na Węgrzech mamy dwie kategorie winiet dla samochodów osobowych. Kategoria D1 obejmująca samochody osobowe o DMC poniżej 3,5 tony. Winietę tę musieli do niedawna posiadać również kierowcy motocykli, natomiast od niedawna mogą skorzystać też z ulgowej winiety D1M (w przypadku chęci zakupu winiety rocznej mogą zakupić winietę D1). Natomiast w kategorii D2 mieszczą się pozostałe samochody osobowe oraz campery o DMC do 3,5 tony. Co więcej prowadząc auto, na które potrzebna jest winieta D2 będziemy musieli również wykupić dodatkową winietę na przyczepę (jeśli podróżujemy z przyczepą). Ponadto skutery mogą skorzystać z tańszej winiety DM1.

Mapa płatnych dróg na Węgrzech
Mapa płatnych dróg na Węgrzech, źródło: https://www.utdij.hu/

Wyróżniamy cztery rodzaje winiet:

  • tygodniową,
  • miesięczną,
  • roczną lokalną, ważną tylko w jednym komitacie (województwie),
  • roczną krajową. 

Winietę możemy zakupić elektronicznie, ale jak zawsze polecamy zakupić ją na stacji benzynowej zaraz po przekroczeniu granicy lub w punktach nieopodal płatnych dróg. Informator w polskiej wersji językowej wraz z cennikiem znajduje się pod linkiem 

Węgry ceny winiet

Winiety Węgry cennik
Winiety Węgry cennik 2020 według kategorii, źródło:e-autopalyamatrica.hu

Warto wiedzieć, że w roku 2020 nie nastąpiła podwyżka opłat za winiety. Co znaczy tym samym, że winiety można kupić w takich samych cenach jak w ubiegłym roku 2019. Najkrótsza i zarazem jest najtańsza winieta tygodniowa dla samochodów z kategorii D1 – koszt winiety 3500 forintów (ok. 50 zł). Co trzeba wiedzieć! obowiązuje ona, wbrew nazwie, przez 10 dni wraz z dniem wykupu winiety. Ponadto oprócz tygodniowej winiety możemy również zakupić winietę 30 – dniową z- koszt winiety 4780 forintów (ok. 68 zł). Ostatnią opcją jest winieta roczna za 42 980 forintów (ok. 608 zł – jeden rok kalendarzowy, będzie ona obowiązywać do 31 stycznia następnego roku).

Polecany artykuł:  [:pl]Wybrzeże dalmatyńskie - ciekawostki bardziej i mniej znane[:en]wYBRZE[:]

Co ważne, dla samochodów z kategorii D2 winiety kosztują: 7000 forintów (ok 100 zł), 9 560 forintów (ok. 135 zł), 42 980 forintów (ok. 608 zł). Jak widać, w przypadku zakupu winiety rocznej nie ma różnicy w cenie pomiędzy kategoriami D1 oraz D2.

Kary za brak ważnych winiet

Warto wiedzieć, że jeśli w momencie kontroli pojazd przemieszcza się z nieważną winietą, kierowca zobowiązany jest uiścić karę finansową. Co więcej od początku 2020 roku w życie weszła ustawa, która reguluje, aby pojazdy z kategorii D2, lub B1, a także przyłączone do nich przyczepy (lub pojazdy z kategorii U), płaciły tylko jedną karę za nieposiadanie ważnej winiety.  W takiej sytuacji kierowca musi uiścić odpowiednią opłatę, jako że podróżuje z pojazdem bez ważnej winiety.

Dlatego też polecamy (również w polskiej wersji językowej) sprawdzić ważność winiety pod linkiem


Planując podróż autem na południe Europy polecamy również zajrzeć na pozostałe nasze strony:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *