Jarmarki bożonarodzeniowe
Boże Narodzenie w Chorwacji,  Chorwacja,  Chorwacja atrakcje

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Chorwacji

Czas czytania: 5 minut

Zanim zabierzemy Was na wycieczkę po najpiękniejszych jarmarkach bożonarodzeniowych w Chorwacji, przedstawimy najważniejsze tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Warto wiedzieć, że grzecznym Chorwatom prezenty w Święta Bożego Narodzenia przynosi Dziadek Mróz. Dziadek Mróz jest odpowiednikiem naszego Świętego Mikołaja. Dla tych którzy byli niegrzeczni, pod poduszką Krampus zostawia rózgę. Jak wyglądają najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Chorwacji?


Chorwacka choinka 

Obecnie w chorwackich domach króluje choinka. Światełka, bombki oraz kolorowe ozdoby są wszechobecne okresie przedświątecznym we wszystkich sklepach. Odchodzi się od samodzielnego wykonywania ozdób na choinki a szkoda. Jednak nie zawsze choinki gościły u Chorwatów.

Chorwackimi drzewkami jakie przyozdabiali w Święta Bożego Narodzenia w początkowej fazie były drzewka liściaste. Drzewka te przyozdabiano orzechami, gruszkami lub jabłkami czy też migdałami. Dodatkowo przyozdabiano je także samodzielnie wykonywanymi słodyczami, między innymi tak jak u nas: lizakami.

Obecnie również bardzo popularnym elementem świątecznych dekoracji w Chorwacji i nie tylko jest wieniec wykonany z iglastych gałązek z wplecionymi czterema świecami. 

Wigilia w Chorwacji 

Wigilia w Chorwacji obchodzona jest bardzo podobnie do do naszych polskich zwyczajów, ale pojawiają się również elementy spotykane wyłącznie w Chorwacji. Pomimo, że podobnie jak w Polsce, Święta Bożego Narodzenia obchodzone są 25- 26 grudnia, posiadają niektóre cechy zupełnie inne niż w Polsce. 

W Chorwacji podobnie jak w Polsce Wigilia, spędzana jest w rodzinnym gronie. Unikanie potraw mięsnych jedzonych aż do Wieczerzy jest zbieżne z naszą tradycją, tak samo jeśli chodzi o ryby: w postaci marynowanych, pieczonych lub faszerowanych. Na Polskich stołach króluje karp, natomiast Chorwaci przyrządzają owoce morze i ryby takie jak Dorada, Brancin itp. Co więcej, Dalmacja wyróżnia się z przyrządzania niezwykle aromatycznej, sycącej oraz rozgrzewającej zupy z dorsza

Polecany artykuł:  Zaton Chorwacja i Zaton Holiday Resort - najpiękniejsze plaże i noclegi

Natomiast jeśli chodzi o Święta, to w jednych regionach w Chorwacji popularny jest pieczony prosiak lub jagnięcina odpowiednio marynowana i peklowana, natomiast inne regiony Chorwacji stawiają na mięsa drobiowe w tym indycze.

Potrawy Świąteczne

Kolejnym popisowym daniem bez którego Boże Narodzenie nie jest w pełne to pašticada, czyli duszone mięso wołowe z aromatycznym sosem. Danie to najlepiej komponuje się z makaronem domowej roboty lub njokami, oraz z dobrym czerwonym winem z najznakomitszych chorwackich winnic. Pašticadę można przygotować na wiele sposobów i jedynie od nas zależy, który z nich wybierzemy. My polecamy poniżej przepis naszej Gopodyni z Dalmacji. 

Przepis na pyszną Pašticadę znajdziecie w naszym wpisie pt.: Pašticada


Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w ChorwacjiTOP 10

Jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu 

Dźwięki dzwonków świątecznych, zapach piernika i grzanego wina oraz wielu innych przysmaków to kilka atrakcji każdego Jarmarku w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu. Jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu, po raz kolejny z rzędu wybrano najlepszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Europie! Zdecydowanie wygrane w organizowanym przez European Best Destination konkursie nie są przypadkiem. Kolorowymi lampkami, ozdobiona jest praktycznie cała stolica Chorwacji. Najwięcej ich jednak znajdziemy na Plac Bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu. Co więcej tworzą one wyjątkową i bajkową atmosferę. Natomiast spacer tętniącymi życiem uliczkami Zagrzebia, wśród unoszącego się aromatu potraw oraz grzanego wina sprawia, że bardziej odczuwa się atmosferę Jarmarku Bożonarodzeniowego i nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

dubrovnik

Jarmarki bożonarodzeniowe – Opatija 

Opatija od lat może się poszczycić najpiękniejszym Jarmarkiem nad morzem w Chorwacji.  Adwent w pięknej Opatija to idealny okres na spędzenie czasu w romantycznej atmosferze, którą można poczuć w całym mieście a szczególnie w eleganckich willach z końca XIX w. Aromatyczna kawa lub czekolada w stylu wiedeńskim to tylko przedsmak okresu świątecznego w Opatija. 

Co więcej bogate i kolorowe dekoracje bożonarodzeniowe przyozdobią również w 2020 roku park Angiolina. Gigantyczne figurki Dziadka do orzechów, błyszczące prezenty, podświetlane stuletnie cyprysy i wiele innych niepowtarzalnych dekoracji sprawią, że poczujemy się jak w bajce. 

Polecany artykuł:  Mapa turystyczna najciekawszych atrakcji w Chorwacji

Jarmark bożonarodzeniowy w Dubrowniku

Dubrownik podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego łączy zabawę, kulturę, radość oraz specjały kulinarne okolicy Dubrownika. Natomiast w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta takich jak: Stradun, Lazareti, Peskarija czy Pile spotkamy kolorowe iluminacje, stragany z lokalnymi smakołykami świątecznymi oraz stragany z ozdobami na choinkę. 

Bożonarodzeniowych
Źródło: https://croatia.hr/ 

Zadar – jarmarki bożonarodzeniowe 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Zadarze trwa zazwyczaj tak jak wszędzie około 5 tygodni. W tym czasie miasto oferuje swoim gościom mnóstwo zabawy, koncertów oraz pysznych lokalnych przysmaków. 

ZADAR

Jarmark bożonarodzeniowy Osijek

Osijek zaprasza w okresie świątecznym nie tylko na Jarmark ale i na festiwal wina. Wśród atrakcji zazwyczaj co roku pojawia się Tramwaj Mikołaja z elfami, odbywają się liczne koncerty oraz degustacje pysznej kuchni lokalnej.

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy w Osijek

Jarmark bożonarodzeniowy Pula

Co roku Grudzień w miejscowości Pula na Półwyspie Istria obfituje w aż 200 wydarzeń w 50 lokalizacjach w mieście. Święty Mikołaj umieścił swój tymczasowy dom w centralnej części promenady. Towarzyszy mu Pani Mikołajowa oraz elfy. Nowością jest lodowisko na Placu Kralj Tomislav. 

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy w Pula

Jarmarki bożonarodzeniowe Split

Split zachęca w okresie przedświątecznym bogatą ofertą zabawy oraz licznych doznań kulinarnych Dalmacji. 

split

Varaždin – Jarmark Bożonarodzeniowy

Magia Świąt Bożego Narodzenia w Varaždinie zachwyci każdego. Tysiące lampek choinkowych, bogaty program rozrywek i główny plac miasta przekształcony w “Bijeli Korzo” oraz lodowisko to tylko nieliczne z atrakcji tego pięknego miasteczka.

varazdin, Bożonarodzeniowych

Jarmark Bożonarodzeniowy w Rijece

Jarmark Bożonarodzeniowy w Rijece jak co roku jest uroczysty, olśniewający, pełen muzyki, zabawy i kulinarnych uniesień. Lodowisko, Mikołaj na Korzo, ‘choo-choo’ Mikołaja to tylko niektóre z atrakcji.

rijeka

Rab – jarmark bożonarodzeniowy

Grudzień na Wyspie Rab to wyjątkowy czas. Koncerty, degustacje kuchni wyspiarskiej i liczne atrakcje dla małego i dużego a spadający na spadochronie Mikołaj to główna atrakcja.

rab, Bożonarodzeniowych

Reasumując, czas oczekiwania na Boże Narodzenie oraz Święta są idealną okazją do odwiedzenia Chorwacji. Warto wtedy porównać naszą staropolską tradycję z tradycją Chorwacji. Zapewniamy, że zdecydowanie będzie to bogate doznanie!

Polecany artykuł:  Chorwacja atrakcje - TOP 15 największych atrakcji Chorwacji
Wakacje Chorwacja