Omis, Ujście Cetiny do Adriatyku, Omis
Ciekawostki,  Wydarzenia

Omis Chorwacja – port i nadbrzeże zmieniają wygląd

Czas czytania: 2 minut

Omis Chorwacja – to jedno z niewielu miast na chorwackim wybrzeżu bez typowego portu i nadbrzeża

Omis Chorwacja  -niebawem się zmieni, powstanie bowiem 440 metrów Riva oraz port z 80 miejscami do cumowania. Co ciekawe inwestycja opiewa na 90 mln kn. Ponadto dotacja renowacji nabrzeża Omis i portu w Chorwacji w 85% pochodzi z środków UE. Obecnie trwa przetarg na kontrakt budowlany. Prace mają się rozpocząć już tej zimy i potrwają przez 2 lata. Obecnie Omiš jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Natomiast populacja mieszkańców na stałe mieszkających w Omis to około. 15.000. Ponadto w sezonie liczba ta zwiększa się trzykrotnie. Większość turystów zatrzymuje się w kwaterach prywatnych i pensjonatach rodzinnych, ponieważ liczba hoteli w okolicy jest nieco uboga. Zdecydowanie turystyka jest głównym źródłem dochodów miasta Omis.

Oprócz turystyki mieszkańcy zajmują się rybołówstwem, rolnictwem, przemysłem tekstylnym oraz przetwórstwem spożywczym.  Dodatkowo 1, 5 kilometra piaszczystej plaży. Brzmi to jak z najlepszej reklamy kurortu znad morza Bałtyckiego. Omiš jest z pewnością miejscem, które powinniście wziąć pod uwagę podczas wakacji w Chorwacji. Szczególnie polecamy to miasteczko rodzinom z dziećmi oraz osobom, które niezbyt pewnie pływają.

Omis - panorama
Omis Chorwacja Panorama miasta i ujścia rzeka Cetina do Morza Adriatyckiego

Niewiele się zmieniło w tym dalmatyńskim mieście w porcie od czasów średniowiecza, kiedy to rzeka Cetina była głównym schronieniem dla piratów.

Wizualizacja Omis Riva  oraz portu po zmianach:

Fot: HRT
Fot: HRT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *