Wakacje w Chorwacji
Ciekawostki,  wskazówki

Wakacje w Chorwacji…praktyczny przewodnik cz.1

Czas czytania: 5 minut

Planując pierwszy urlop w Chorwacji…czyli co należy wiedzieć!

Zawsze najgorsze są pierwsze tzw. “koty za płoty” szczególnie planując pierwsze wakacje w Chorwacji na własną rękę.

W tym wpisie oraz kolejnym postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące podstawowych rzeczy podczas organizacji podróży do Chorwacji. Chorwacja staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym.

Kiedy myślę o Chorwacji, kojarzę ją z: ciepłem, słońcem, żeglarstwem, winem,wyspami, morzem i pięknymi plażami, krajobrazami oraz gościnnością mieszkańców.

Samolotem na urlop w chorwacji

Planując wakacje w Chorwacji, warto wiedzieć, że w Chorwacji znajduje się ponad tysiąc wysp, 8 parków narodowych , 11 parków przyrody, ponad 6 000 km linii brzegowej i dziesięć obiektów Światowego Dziedzictwa .


W celu lepszej nawigacji po stronie prezentujemy tematy poruszone we wpisie wakacje w Chorwacji:

1. Czy potrzebujemy wizy do Chorwacji?

2. Czy Chorwacja należy do Strefy Schengen?

3. Waluta Chorwacji

4. Ubezpieczenie podróżne

5. Obowiązek meldunkowy

6. Opłaty roamingowe

7. Internet

8. Bezpieczeństwo

9. Drogi w Chorwacji


1. Czy potrzebujemy wizy do Chorwacji?

Większość zagranicznych gości nie potrzebuje wizy do wjazdu do Chorwacji, w tym między innymi do krajów UE, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Kanady i Nowej Zelandii.

Obcokrajowcy tych krajów mogą wjechać do Chorwacji i pozostać tutaj przez 90 dni w ciągu 180 dni.

Obywatele krajów UE mogą wjechać do Chorwacji, korzystając jedynie z dowodu osobistego, a wszyscy inni muszą podróżować z ważnym paszportem, aby móc wjechać do Chorwacji.

Jeśli potrzebujecie wizy do Chorwacji, ale posiadacie ważną wizę Schengen, a także wizę na Cypr, Rumunię i Bułgarię, nie potrzebujecie oddzielnej wizy dla Chorwacji. Możecie podróżować do Chorwacji pod warunkiem posiadania aktualnej wizy od wyżej wymienionych krajów.

Polecany artykuł:  Chorwacja w 10 dni!

Jeśli potrzebujecie wizy w Chorwacji, możecie wydrukować i wypełnić formularze zgłoszeniowe tutaj i przesłać je wraz z żądanymi dokumentami do Ambasady Chorwacji, Konsulatu lub akredytowanej agencji turystycznej.

Aby ubiegać się o wizę chorwacką, musicie mieć ważny paszport wydany mniej niż 10 lat temu, a także datę wygaśnięcia co najmniej trzy miesiące po planowanej dacie wyjazdu z Chorwacji.

Wszystkie pytania dotyczące wizy można przesłać za pośrednictwem vize@mvep.hr.

2. Czy Chorwacja należy do Strefy Schengen?

Chorwacja jest krajem członkowskim UE. Jednak kraj ten nadal nie jest częścią Strefy Schengen. Oznacza to, że nadal musimy pokazywać swoje dokumenty na granicy przylatującej do Chorwacji z sąsiednich krajów UE i na odwrót.

Jeśli posiadacie ważną wizę Schengen, nie potrzebujecie oddzielnej wizy do odwiedzenia Chorwacji, ale sama wiza chorwacka nie sprawi, że będziecie uprawnieni do odwiedzania innych krajów europejskich. Musicie złożyć wniosek  o wizę Schengen.

3. Waluta Chorwacji

Chorwacja jest częścią Unii Europejskiej, kraj ten nadal nie używa euro jako wspólnej waluty. Chorwacką walutą jest Kuna ( kn), a kurs wymiany to około 7,5 kn za 1 €, 6,5 kn za 1 $ i 8,4 kn za 1 £, 0,63 kn za 1 zł.

W euro możemy płacić za: zakwaterowanie, posiłki w restauracjach, opłaty za przejazdy po chorwackich drogach i benzynę. Jednak zazwyczaj dostaniemy resztę w Kunach, a kurs wymiany może być mniej korzystny niż w kantorach.

Wyciągając pieniądze z bankomatu, warto korzystać z bankomatów oficjalnych banków (powinny one mieć oznaczenie jednego z chorwackich banków, takich jak Zagrebacka, Privredna OTP, Erste lub bank Adikko, które znajdują się zwykle w pobliżu oddziału banku. W hotelach częściej można znaleźć bankomaty Euronet (niebieskie i żółte), które często znajdują się w bardziej widocznych miejscach w miastach, hotelach i kurortach, a zatem są wygodniejsze w użyciu, ale są również droższe w użyciu.

Polecany artykuł:  Loty Chorwacja Split - Warszawa

Inną ważną rzeczą związaną z pieniędzmi, jest tak zwana dynamiczna konwersja waluty – DCC (dynamiczne przeliczanie walut). Zasadniczo oznacza to, że kwota naszej transakcji kartą kredytową jest konwertowana na  macierzystą walutę w punkcie sprzedaży (a nie przez wystawcę karty). W hotelach, restauracjach lub bankomatach, w którym zamierzamy płacić kartą czy też wybierać gotówkę, personel może zapytać, czy wolimy opłatę w lokalnej walucie (Kuna), czy w swojej własnej walucie. Mankamentem powyższej konwersji waluty jest to że, na skutek prowizji i niekorzystnych kursów walutowych DCC cechuje się zawyżoną ostateczną ceną wakacyjnego obiadu lub podjęcia gotówki z bankomatu nawet o 10%.

4. Ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie podróżne obejmuje wszystkie rodzaje sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak: od utraty bagażu, anulowania podróży do pomocy medycznej.

Jeśli jesteś obywatelem UE,  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje twoje podstawowe potrzeby medyczne i opiekę medyczną w nagłych wypadkach. Nie obejmuje to jednak transportu awaryjnego do kraju pochodzenia.

Obywatele spoza UE powinni sprawdzić w swoich ambasadach, na jakim poziomie opieki medycznej są objęci w Chorwacji, ponieważ w dużej mierze zależy to od dwustronnej i wzajemnej umowy między krajami.

W przypadku innych szkód, takich jak utrata dokumentów i bagażu, utrata rzeczy i rezygnacja z podróży, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Istnieje wiele firm ubezpieczeniowych oferujących różne ubezpieczenia i pakiety. Możesz porównać wszystkie swoje opcje za pomocą strony internetowej, takiej jak Travel Insurance Review .

5. Obowiązek meldunkowy

Wszyscy turyści przebywający w Chorwacji muszą być zarejestrowani w lokalnym biurze turystycznym. A obywatele spoza UE są również automatycznie rejestrowani na Komendzie Głównej Policji.

Z tego powodu podczas odprawy w jakimkolwiek hotelu, kwaterach prywatnych lub na kempingu, zostaniemy poproszeni o okazanie (i często pozostawienie do następnego ranka) paszportu lub dowodu osobistego.

6. Opłaty roamingowe

Od wakacji 2017 r. opłaty roamingowe w krajach UE już nie istnieją. Oznacza to, że niezależnie u jakiego unijnego operatora komórkowego jesteśmy, zapłacimy te same ceny za dane, połączenia i SMS-y, tak jak płacimy w ojczystym kraju.

Polecany artykuł:  [:pl]Waluta euro w Chorwacji[:]

Jednak opłaty roamingowe dla innych krajów są nadal dość wysokie. Możemy kupić niektóre pakiety operatorów komórkowych w swoim kraju lub w Chorwacji.

W Chorwacji T-com sprzedaje 7-dniowy, nieograniczony surfing za 11 € . Zawiera kartę nano, micro lub sms. Możesz kupić te pakiety na stacjach benzynowych, w kioskach, centrach T-com oraz w chorwackich urzędach pocztowych.

7. Internet

Internet w Chorwacji jest łatwo dostępny. Zasięg WiFi jest całkiem dobry, a wiele miast oferuje darmowe hotspoty WiFi w widocznych miejscach w mieście. Większość kwater prywatnych, a także hoteli, a nawet kempingów, oferuje bezpłatne łącze internetowe Wi-Fi.

Jednak internet w Chorwacji nie jest tak szybki, jak być może jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Przynajmniej nie jest tak szybko w całej Chorwacji. W większych miastach prędkość jest dosyć duża. Według Speedtest.net średnia prędkość pobierania internetu w Chorwacji w 2018 r. Wynosiła 43,29 Mb / s dla urządzeń mobilnych i 28,67 Mb / s dla stacjonarnych łączy szerokopasmowych.

8. Bezpieczeństwo

Wakacje w Chorwacji mogą być bardzo bezpieczne. Chorwacja jest bardzo bezpiecznym krajem z bardzo małą liczbą przestępstw na ulicach i prawie bez przemocy. Jednak, jak wszędzie, musimy dbać o swoje rzeczy, zwłaszcza gdy korzystamy z transportu publicznego.

9. Drogi w Chorwacji

Stan dróg i bezpieczeństwa na drogach Chorwacji oceniamy bardzo wysoko. Chorwackie drogi są w bardzo dobrym stanie, z nową wielopasmową autostradą łączącą Zagrzeb  i Rijekę na północnym zachodzie oraz z Ploce na południu.

Taryfy obowiązują na wszystkich wielopasmowych autostradach nazwanych literą A, a także na niektórych mostach (np. Most Krk), tunelach (np. Tunel Ucka między Rijeką i Istrią), itp. Opłata jednokierunkowa z Zagrzebia do Splitu  (ok. 400 km) kosztuje 181 Kn (25 € / 26,5 $) *ceny listopad 2018.

Oprócz autostrad można również podróżować po nieodpłatnych drogach państwowych. Drogi te są również w dobrym stanie, ale niektóre z nich, w szczególności nadmorska droga D1 zwana Jadranską Magistralą są piękne widokowo ale i bardzo niebezpieczne.

Drogi w chorwacji, urlop w chorwacji, wakacje

W kolejnym wpisie tematem również są wakacje w Chorwacji,  jednak są to bardziej przyjemne tematy wakacji w Chorwacji m.in. takimi jak: najpopularniejsze destynacje wakacyjne, plaże oraz wynajem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.