Hvar Chorwacja
Hvar,  Hvar noclegi,  Wakacje 2024,  Wyspa Hvar

Wakacje Hvar Chorwacja – TOP 15 najciekawszych atrakcji

Czas czytania: 6 minut

Nasze rekomendacje dotyczące wakacji w mieście Hvar w Chorwacji opierają się wyłącznie na naszych osobistych doświadczeniach. Miasto Hvar to elegancka stolica wyspy o tej samej nazwie, w chorwackim regionie Dalmacja. W mieście znajdują się zdobione białymi kamieniami weneckie renesansowe budynki pełne cennych dzieł sztuki, twierdza Fortica, przytulne kawiarnie i konoby, które usytuowane są w pobliżu portu, w którym cumują luksusowe super jachty.

Wykorzystaj Hvar w Chorwacji jako swoją bazę wypadową do wycieczek po wyspie. Wynajmij łódź lub zarezerwuj wycieczkę z Hvaru, na sąsiednie Wyspy Paklińskie lub wyspy Korčula i Brač.

Hvar Chorwacja – TOP 15 najciekawszych atrakcji


Katedra Świętego Szczepana w Hvarze, Chorwacja

Kwadratowa renesansowa dzwonnica katedry – Katedrala sv. Stjepana pięknie prezentuje się przed zachodem słońca i wieczorami, kiedy jej biały kamień jest oświetlony ostatnimi promieniami słońca, a następnie lampami. Wewnątrz znajdują się kości św. Prospera. Warto zwrócić uwagę także na “Madonnę z Dzieciątkiem”, weneckie dzieło z lat dwudziestych XII wieku autorstwa nieznanego artysty.


Plac Świętego Szczepana

Biegnący od katedry św. Szczepana w dół do portu, “pjaca” (centralny plac) miasta Hvar jest największym w Dalmacji, ponieważ ma powierzchnię ponad 4500 metrów kwadratowych. Ten długi, o nieregularnym kształcie plac jest centrum Hvaru, z kawiarniami i restauracjami.

Plac był niegdyś częścią zatoki, ale inżynieria pomogła wyrównać teren w XVIII wieku, kiedy to został również w pełni wybrukowany. Warto odwiedzić Hvar poza sezonem wakacyjnym, wówczas z pewnością będzie to spokojne miejsce, w którym można wypić filiżankę kawy z mieszkańcami.


Klasztor Franciszkanów, Hvar
Chorwacja

Wspaniały zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ten otoczony murem renesansowy klasztor zajmuje niewielki cypel w pobliżu portu, z dzwonnicą widoczną w całym mieście. Udaj się do klasztoru, aby zobaczyć wspaniałe dzieła renesansu autorstwa weneckich malarzy Jacopo Palmy i Francesco Santacroce.

Polecany artykuł:  Polka w Chorwacji

Najcenniejszym malowidłem jest jednak przedstawienie Ostatniej Wieczerzy o wymiarach dwa metry na osiem, choć nikt nie jest pewien, czy namalował ją Jacopo Palma, czy inny wenecki artysta, Matteo Ingoli. W ogrodach można znaleźć zabytkowy cyprys, który znajduje się tu od początku XVII wieku.

Wenecka loggia i wieża zegarowa

Bogata, renesansowa loggia na wyspie Hvar była niegdyś częścią Pałacu weneckiego gubernatora. Jej obecny projekt pochodzi z okresu renesansu, ale dawniej w tym miejscu znajdował się pałac z co najmniej 1300 roku. Pałac był pierwotnie znacznie większy, ale został poważnie uszkodzony podczas ataku Osmanów pod koniec XV wieku. Wieża zegarowa została dobudowana w 1800 roku i zastąpiła ona wieżę zniszczoną przez Turków kilkaset lat wcześniej.


Twierdza Hiszpańska w Hvarze

Kierując się w górę od głównego placu miasta Hvar, przechodząc przez Porta di Datallo, można wspiąć się po stromych schodach do tej weneckiej fortecy z 1500 roku – Twierdzy Hiszpańskiej nazywanej także Španjola. Jest ona w bardzo dobrym stanie, biorąc pod uwagę jej wiek.

Na murach obronnych można spojrzeć przez otwory strzelnicze, aby podziwiać niezakłócony widok na miasto Hvar oraz Adriatyk i wyspy Paklińskie. Wewnątrz Twierdzy znajdują się wystawy historycznych artefaktów, wśród których dostępne są starożytne amfory pochodzące z wcześniejszej twierdzy, z epoki brązu, która istniała się w tym miejscu.


Plaża Dubovica Hvar

Łatwo zrozumieć, dlaczego odwiedzający nazywają tę plażę najlepszą na wyspie. Na południowym wybrzeżu, w odległości krótkiej podróży samochodem lub skuterem znajduje się zatoka Dubovica. Jest to spokojna zatoczka z klasycznymi szklistymi, błękitnymi wodami Adriatyku. Morze jest tu tak czyste, że z daleka wygląda, jakby łodzie były zawieszone w powietrzu.

Twierdza Napoleońska – Napoleon

Późnym popołudniem warto wybrać się na wzgórze z Twierdzą Napoleońską, która jest idealnym miejscem do podziwiania okolicy i wyspy Hvar.

Ta dawna twierdza napoleońska znajduje się na zachód od głównego hiszpańskiego fortu, a wędrówka na szczyt zajmuje około 4 km. Przygotuj się na epickie widoki na miasto Hvar i wyspy Paklińskie, wyspę Vis, a także wyspę Brač na północy.

Polecany artykuł:  Hvar noclegi - TOP najlepsze noclegi na wyspie Hvar


Wyspy Paklińskie

Na ten spokojny i niezamieszkany archipelag u południowo-zachodniego wybrzeża Hvaru można dostać się taksówką wodną, ale jeśli chcesz mieć nieco więcej swobody, warto wynająć łódź motorową na cały dzień. Co kilka minut będziesz chciał zatrzymać się i podziwiać widoki lub zanurzyć się w tych zachęcających i spokojnych wodach. Na niektórych plażach, takich jak Palmizana, znajdują się bary plażowe, więc będziesz miał okazję zatrzymać się, aby zaopatrzyć się w jedzenie i napoje. Resztę czasu można spędzić na odkrywaniu nieuczęszczanych zatoczek lub opalaniu na lądzie.

Sveta Nedjelja

Najlepszym powodem, by odwiedzić tę maleńką wioskę leżącą w połowie drogi wzdłuż południowego wybrzeża Hvaru, jest jej niesamowite położenie. Sveta Nedjelja znajduje się na szczycie stromych urwisk, które spadają do morza poniżej szczytu Sveti Nikola – 626 m n.p.m., najwyższej góry na wyspie Hvaru Tuż nad wioską znajduje się jaskinia, która była zamieszkana w czasach neolitu, natomiast na stromych, słonecznych zboczach góry znajdują się winnice. Uprawia się tu przeważnie winorośle Plavac Mali, które dobrze rozwijają się na dolomitowych i wapiennych glebach Hvaru. Lokalne restauracje serwują wina Dingac i Postup produkowane właśnie z tej odmiany winogron.


Wyspa Jerolim

Dokładnie naprzeciwko miasta Hvar znajduje się ta mała, niezamieszkana wyspa, porośnięta sosnami i zaroślami, otoczona wąskim pasem białych skał i żwirowych plaż. Dopłynięcie tam taksówką wodną zajmuje około 15 minut. Przez długi czas plaża Kordovan w Jerolim, na której znajduje się jedyny bar na wyspie, była przeznaczona głównie dla nudystów, ale obecnie mogą wykorzystywać to wybrzeże wszyscy. Aby znaleźć swój własny skrawek nad morzem, wystarczy przejść się kawałek wzdłuż brzegu.

Wyspa Brač

Sąsiadka wyspy Hvar, wyspa Brač, jest oddzielona kanałem Hvar i jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu Dalmacji Środkowej. Możesz wybrać taksówkę wodną do jednego z nadmorskich miast lub popłynąć promem, aby spędzić dzień i zobaczyć, co można znaleźć na tej spokojnej wyspie. Brač jest znana ze swoich historycznych kamieniołomów, które są źródłem nieskazitelnie białego wapienia używanego do budowy niektórych charakterystycznych chorwackich zabytków. Do dziś wyspa Brač jest centrum kamieniarstwa, z dwiema szkołami zlokalizowanymi w południowej części wyspy.

Polecany artykuł:  TOP 11 mało znane zamki w Chorwacji


Stari Grad

Jest to główny port promowy na wyspie Hvar, a po zejściu na ląd można z łatwością spędzić kilka godzin zagłębiając się w kilka ważnych elementów chorwackiego dziedzictwa.

Petar Hektorovic był XVI-wiecznym pisarzem, który podczas inwazji osmańskiej wziął na siebie ufortyfikowanie własnej letniej rezydencji i ochronę niektórych mieszkańców Stari Grad.

Zamek Tvrdalj jest nadal taki sam jak wtedy i ma wiele zaskakujących drobiazgów.

Warto zwrócić uwagę na basen rybny, który jest zasilany wodą morską i otoczony ze wszystkich czterech stron arkadowymi kamiennymi tarasami.

Teatr w Hvarze i Arsenał

Jeden z pierwszych teatrów publicznych w Europie, założono w 1612 r. Teatr wzniesiono nad Arsenałem, najbardziej rozpoznawalnym budynkiem miasta Hvar, miejscem, które służyło do naprawy galer i jako magazyn akcesoriów żeglarskich. Zewnętrzna część teatru zachowała swoją oryginalną formę, podczas gdy wewnętrzna architektura pochodzi z XIX wieku. Obecnie Teatr w Hvarze jest otwarty do użytku publicznego. W tym samym miejscu znajduje się również Galeria Sztuki Współczesnej, która jest otwarta dla zwiedzających w sezonie turystycznym od 9:00 do 13:00 i od 17:00 do 23:00 .

Plaża Bonj Beach

Miasto Hvar słynie z niesamowitej sceny życia nocnego, obok słynnego historycznego centrum miasta i naturalnych krajobrazów. Nie brakuje tu miejsc, w których można bawić się do późnych godzin nocnych. Najpopularniejsze lokale znajdują się wzdłuż wybrzeża, na zachód od miasta. Do wyboru jest wiele barów i klubów nocnych, ale niektóre z najbardziej tętniących życiem miejsc znajdują się w pobliżu plaży Bonj. Falko Beach Bar, Bonj Beach Club i Hula Hula Beach Bar serwują koktajle prosto na leżaki. Latem w wielu lokalach odbywają się regularne imprezy na plaży i na łodzi z udziałem międzynarodowych DJ-ów.

Spacer po cichych uliczkach miasta Hvar Chorwacja

Po oddaleniu się od głównych ulic w pobliżu portu i placu św. Szczepana, nawet tak popularne miasto Hvar posiada ciche, kręte średniowieczne uliczkie, które są idealne do spokojnych spacerów. Jeśli koniecznie chcesz uniknąć tłumów, postaraj się wyjść przed przyjazdem wycieczkowiczów lub po ich wyjeździe, wówczas możesz poczuć się, jakbyś miał zaułki całkowicie dla siebie.

Hvar noclegi

 

Chorwacja