Wakacje w Rovinj
Chorwacja 2024,  Istria,  Istria atrakcje

Wakacje w Rovinj – co zobaczyć?

Czas czytania: 3 minut

Wakacje w Rovinj kojarzą się przede wszystkim z krystalicznie czystymi wodami, brukowanymi uliczkami i zabytkami. Jest to także jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Chorwacji, które leży na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Istria. Z niezaprzeczalną esencją włoskich wpływów przyciąga podróżnych pragnących podczas wakacji połączyć kulturę z historią i z dużą ilością słońca.

Co możesz robić podczas wakacji w Rovinj? Spaceruj tętniącymi życiem uliczkami starego miasta w Rovinj, a następnie podziwiaj widoki na malowniczy port i zakończ dzień kieliszkiem rześkiego białego wina.

Wakacje w Rovinj – co zobaczyć?

Stare miasto w Rovinj

Stare miasto w Rovinj tworzą kolorowe budynki, które dodają kolorytu krętym brukowanym uliczkom. Ponadto znajduje się tu kilka małych butików, galerii sztuki, restauracji i kawiarni, które warto odwiedzić, podczas zwiedzania historycznego serca Rovinj. Dość łatwo jest dostrzec wenecki wpływ na Rovinj. Szczególnie widać to na placu Trg Maršala Tita, w pobliżu portu.

Kościół św. Eufemii w Rovinj

Kościół św. Eufemii jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem znajdującym się w tym nadmorskim miasteczku na Istrii. XVIII-wieczny kościół posiada tytuł największego barokowego kościoła na Istrii. Jest on także widoczny z daleka, ponieważ góruje nad starym miastem, wznosząc się na wzgórzu z widokiem na morze.

Pierwotną dzwonnicę kościoła św. Eufemii zbudowano w połowie XVII wieku. Można również zauważyć niesamowite podobieństwo do kościoła św. Marka w Wenecji. Wewnątrz kościoła można podziwiać freski nad sanktuarium oraz kolekcję dzieł sztuki.

Ulica Grisia

Grisia to artystyczny zakątek Rovinja, biegnący wzdłuż brukowanej ulicy o tej samej nazwie. Wzdłuż ulicy Grisia znajdziesz wiele budynków z architekturą pochodzącą z różnych epok, w tym z gotyku, renesansu, baroku i neoklasycyzmu.

Polecany artykuł:  Umag Chorwacja - plaże i atrakcje

Podczas wędrówki wzdłuż ulicy Grisia wystawiane są dzieła sztuki profesjonalistów i młodych artystów (nawet dzieci), a niektóre z nich są nawet na sprzedaż. Co roku w sierpniu w Grisia odbywa się konkurs, którego tradycja sięga 1967 roku.

Ruiny osady na wzgórzu Monkodonja

Ruiny osady na wzgórzu Monkodonja znajdują się 5 km na południowy wschód od Rovinj. Miejsce to odkryto dopiero w połowie XX wieku. To, co obecnie można podziwiać na Monkodonja, to seria murów i kamiennych bloków, które kiedyś były starożytnym miasta pochodzącym z około 2000 do 1200 roku p.n.e.

Położone na płaskowyżu wzgórza, ruiny oferują także widoki na okolicę. Istnieją również dowody sugerujące, że ruiny mogą być związane z greckim miastem Mykeny, ponieważ znaleziono tam pozostałości ceramiki mykeńskiej.

Zatoka Lone Bay – Rovinj

Lone Bay znajduje się w okolicy Złotego Przylądka w Rovinj. Zatoka znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta, dlatego też osłonięte brzegi tej zatoki są często zatłoczone przez plażowiczów i pływaków. Lone Bay oferuje widoki na Rovinj w oddali, dzięki czemu jest to naprawdę świetne miejsce na dzień na plaży.

Zlatni Rt

Zlatni Rt – Złoty Przylądek to jeden z najpiękniejszych naturalnych obszarów na Półwyspie Istria w Chorwacji. Położony na południe od centrum Rovinj, jest częścią parku leśnego Zlatni Rt, który obfituje w dęby, sosny i cyprysy.

Przemierzaj wysadzane drzewami ścieżki i nadmorskie promenady, aby podziwiać piękną naturę. Możesz także ochłodzić się w jednym z kąpielisk wśród ukrytych zatoczek lub spakować koc i książkę, aby zrelaksować się w zacienionych gajach. Obszar jest zamknięty dla ruchu samochodowego, co oznacza, że na pewno znajdziesz spokojny zakątek bez odgłosów pojazdów.

Wakacje w Rovinj – Sveti Andrija i Sveta Katarina

Wyspy Świętego Andrzeja – Sveti Andrija i Świętej Katarzyny – Sveta Katarina są największymi wyspami w okolicy, obie oferują wiele atrakcji oraz możliwość noclegu. Obie znajdują się w odległości 5-10 minut rejsu łodzią od portu w Rovinj.

Polecany artykuł:  Parkowanie w Dubrowniku - zony, mapa i opłaty w 2024 r.

Na wyspach można odwiedzić piękne ogrody, kościoły i klasztor, z którego roztacza się wspaniały widok na stare miasto. Sveta Katarina jest szczególnie popularna wśród plażowiczów, ponieważ posiada jedną z najlepszych linii brzegowych w okolicy.

Wrak statku Baron Gautsch

Jeśli jesteś miłosnikiem nurkowania wybierz się na zbadanie zatopionego wraku Barona Gautscha. Jest to jdna z pierwszych ofiar I wojny światowej. Statek zatopił wybuch miny podłożonej przez marynarkę wojenną Habsburgów na Istrii. Wycieczki nurkowe z Rovinj prowadzą na głębokość około 35 metrów. Doskonała przejrzystość wody zapewnia idealne warunki do oglądania wraku statku. Wrak odkryto dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Jest on obecnie uważany za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Europie.

Wakacje w Rovinj – plaża Monte

Plaża Monte jest przeznaczona dla tych, którzy chcą uciec od południowego upału, kąpiąc się w pobliżu starego miasta w Rovinj. Plaża znajduje się po zachodniej stronie starego miasta, przy drodze poniżej kościoła św. Eufemii. Oferuje ona także malowniczy widok na wyspę Katarina.

Plaża ma tylko około 150 metrów długości i jest podzielona na kilka części. Duża i Mała Guguliera to małe plaże, które są najlepsze dla rodzin z dziećmi. Dorośli i nastolatki mogą wybrać się na Baluota i Lanterna, gdzie można skakać lub nurkować ze skalistych półek do morza. Pamiętaj, aby spakować dużo ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ na tej skalistej plaży nie ma naturalnego cienia.

Rovinj noclegi

 
Chorwacja