Pustelnia Blaca
Chorwacja,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  Wakacje w Chorwacji

Pustelnia Blaca

Czas czytania: 3 minut

Obronny klasztor mnichów- Pustelnia Blaca na wyspie Brač

Pustelnia Blaca to miejsce wyjątkowe na mapie wyspy Brač. Miejsce to jest bardzo dobrze ukryte, położone jest u podnóża całkiem sporej, pojedynczej skały w południowej części wyspy Brač, między miejscowościami Bol oraz Milna. Pustelnię tworzy obecnie Muzeum oraz klasztor, który należał dawniej do mnichów. Pierwsze wzmianki o Blaca pochodzą z XVI wieku, wtedy to mnisi, szukając schronienia na Brač przed Turkami, znaleźli odpowiednie miejsca do schronu i osiedlenia się.

Pustelnia Blaca – początki

Pierwszymi mieszkalnymi “pomieszczeniami” były jaskinie w skale, w których to mnisi przechowywali wodę oraz żywność, następnie jaskinie służyły jako schronienie dla zwierząt. Z czasem wybudowano klasztor oraz kościół i powstała całkiem spora wspólnota religijna.

Pod koniec XIX wieku zbudowano wysoki mur na 8 metrów wysokości, chroniący cały kompleks budynków. Kolejnym etapem było zbudowanie trzypiętrowego budynku, który wyposażono następnie w eleganckie oraz drogocenne meble, zegary, obrazy i zebrano całkiem sporą kolekcję książek.

Pustelnia Blaca

Na najwyższym poziomie Pustelni powstało obserwatorium astronomiczne, w którym to Nikola Miličević duchowny żyjący w latach 1887 – 1963, studiował  między innymi: matematykę, astronomię oraz fizykę. Wybitny duchowny za pomocą największego (w tamtych czasach) na Półwyspie Bałkańskim teleskopu odkrył między innymi nową gwiazdę oraz kometę. Podczas zwiedzania Pustelni Blaca, możemy zobaczyć zarówno teleskop, zbiór książek naukowych, czasopism oraz dokumentów astronomicznych.

Najważniejszym miejscem w całym kompleksie była zdecydowanie kuchnia, w której to wszyscy spotykali się podczas posiłków oraz wieczornych rozmów. W centralnej części kuchni do dziś w nienaruszonym stanie, znajduje się ogromny komin. Natomiast na skalnym klepisku przez praktycznie cały rok, paliło się ognisko, dookoła którego, gromadziła się wspólnota. Ogień gaszono tylko raz w roku, w Wielki Czwartek i ponownie go rozpalano w Wielkanoc.

W budynkach Pustelni Blaca znajdowała się także jedyna w tej okolicy szkoła, do której uczęszczało około dwudziestu uczniów. Każdego dnia, każdy z uczniów miał obowiązek przynieść jeden kawałek drewna, który dokładano do ogniska. Była to swego rodzaju zapłata za naukę, a tym samym, doskonała metoda do podtrzymania ognia.

Polecany artykuł:  Rejs promem na wyspę Brač

Duchowa Wspólnota trwała nieco ponad cztery wieki, do momentu kiedy w roku 1963 zmarł ostatni kapłan, który zarządzał klasztorem , czyli Nikola Miličević. Od tamtego czasu Pustelnia Blaca jest unikalnym zabytkiem kulturowym, który łączy w sobie wartości duchowe oraz dobra materialne. Pustelnia Blaca to pomnik ludzkiej wytrwałości i pracy, położony w wyjątkowym miejscu wyspy Brač. W 2015 roku Pustelnia Blaca stała się także kandydatem do Europejskiej Nagrody, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie krajobrazu.


Pustelnia Blaca – jak się tam dostać

I. Opcja. Statek turystyczny Frane oraz piesza wędrówka

Niezależnie od wyboru opcji dotarcia do Pustelni, to i tak trzeba mieć na uwadze, że i tak czeka nas jeszcze piesza wędrówka.
Statek turystyczny „Frane” do Pustelni Blaca wypływa z miejscowości Bol, w każdy czwartek sezonu wakacyjnego o 9.00 rano. Oprócz wycieczki do Pustelni, z “Frane” po drodze zobaczymy również wydrążony w skale tunel, który był schronieniem dla statków w czasie II wojny światowej.

Następnie statek cumuje w malowniczej zatoczce Blaca, z której trzeba dojść pieszo do Pustelni Blaca. Droga jest dostosowana jest dla pieszych, jednak nie jest taka łatwa do pokonania, szczególnie podczas upałów. Należy się liczyć się z ciągłym nachyleniem terenu oraz z odcinkami z wąską, kamienną ścieżką. Zdecydowanie, nie polecam spaceru z dziećmi poniżej wieku 8 lat, będą bardzo niezadowolone i będą bolały nóżki.

II. Opcja. Dojazd własnym autem oraz piesza wędrówka

Jeśli mamy do dyspozycji auto na wyspie Brač, to należy dojechać do szczytu Vidova Gora i następnie na parkingu należy pozostawić swoje auto. Stamtąd prowadzi oznakowany szlak porosto do Pustelni Blaca. Piesza wędrówka w tej opcji, trwa nieco dłużej, niż idąc od strony morza. Czas niezbędny do dojścia do klasztoru z punktu Vodova Gora to około 2,5 godziny.

Polecany artykuł:  Festiwal Tuna, Sushi & Wine Zadar 2018

Inną opcją dotarcia do Pustelni, jest odbicie w prawo przed wjazdem na szczyt Vidova Gora. Następnie należy  kierować się piaszczystą drogą aż do jej końca – na drzewach znajdują się drewniane tabliczki ze wskazówkami, więc nie powinno być problemu z trafieniem. Na samym końcu dość wyboistej drogi, znajduje się parking, na którym możemy zostawić swoje auto za 20 kun, a następnie możemy ruszyć wyznaczonym szlakiem. Trasa jest krótsza i liczy około 2,5 kilometra, jest ona zdecydowanie warta polecenia, ponieważ jest bardzo malownicza.

Wejście na obszar klasztoru jest płatne:
40 kun/ osoba dorosła
dziecko do lat 14/ 10 kun
Pustelnia Blaca
czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00


Blaca mapa

Na zakończenie wpisu, polecamy jeszcze zajrzeć do miejscowości Supetar, również na wyspie Brac.

Chorwacja