czy wiesz że
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Czy wiesz że … czyli, ciekawostki związane z Chorwacją

Czas czytania: 5 minut

Czy wiesz, że … czyli, ciekawostki związane z Chorwacją

O tym, że warto jechać do Chorwacji wiadomo nie od dziś. “Czy wiesz że..” to wpis, w którym przedstawiamy Wam ciekawostki związane z Chorwacją. Część z nich zapewne jest Wam znana, jednak mamy nadzieję, że niektórych ciekawostek o Chorwacji po prostu nie znacie.

Z czego słynie Chorwacja?


Sunčanik – 45 równoleżnik

Sunčanik to 45 równoleżnik, który przechodzi przez miejscowość Senj.

San Marino

Św. Marin to kamieniarz z wyspy Rab. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że przybył on na półwysep Apeniński oraz w 301 roku założył Republikę San Marino.

Wyścigi osiołków

W Tribunj odbywają się wyścigi osiołków, które zrzeszają wielu uczestników z różnych państw Europy.

Najczystsze morze u wybrzeży Chorwacji

Adriatyk u wybrzeży Chorwacji jest najczystszym morzem na świecie wg. badacza głębin morskich oraz oceanicznych J. Costeau.

Latarnicy z Zagrzebia 

Co ciekawe, w starej części Zagrzebia (stolicy Chorwacji) oświetlenie uliczne działa na gaz. Czyli codziennie wieczorem latarnie zapalane są przez latarników.

Polecany artykuł:  Baška - jak się w niej nie zakochać? Wyspa KRK

1200 wysp

Warto wiedzieć, że Chorwacja posiada 1200 wysp. Wiele z nich nie jest zamieszkanych przez ludzi.

Klančić – najwęższa ulica świata

Według Chorwatów to właśnie ulica Klančić w miejscowości Vrbnik jest najwęższą ulicą na świecie ( ma ona 50 cm szerokości).

Froggyland

W miejscowości Split znajduje się jedna z największych kolekcji wypchanych żab – Froggyland 

Ludberg – fontanna z wina

Co ciekawe, co roku z okazji Dnia Centrum Świata 1 kwietnia, w miejscowości Ludberg z fontanny miejskiej zamiast wody tryska wino.

Irys

Irys to chorwacki kwiat narodowy, symbol pokoju między narodami.

Karnawał w Rijece

Warto wiedzieć, że karnawał w Rijece uważany jest za jeden z największych z tego typu imprez w Europie. O tym, że jest to wydarzenie wyjątkowe przekonaliśmy się w zeszły roku. Więcej o karnawale w Rijece znajdziecie tutaj oraz  tutaj

Torpedownia Rijeka

Co ciekawe, pierwsza torpedownia znajdowała się w Rijece. Natomiast torpedę o obecnej konstrukcji oraz kształcie wynalazł chorwacki emerytowany oficer marynarki wojennej Austro-Węgier Ivan Lupis-Lukić, w 1860 roku.

Delfiny

Na całej długości wybrzeża chorwackiego ( jednak najczęściej w okolicach wyspy Cres i Losinj) można spotkać baraszkujące delfiny.

101 Dalmatyńczyków

Co ciekawe to właśnie od Dalmacji (regionu w Chorwacji) pochodzi nazwa rasa uroczych, białych psów z licznymi czarnymi łatkami.

Chorwacki marmur 

Opera Wiedeńska, Biały Dom w Waszyngtonie, Pałac Dioklecjana oraz klika innych budowli na świecie zbudowano z kamienia i marmurów z chorwackiej wyspy Brac.

Split
Split Stare Miasto

Winnetou

Około pół wieku temu, nakręcono w Chorwacji 12 z 13 filmów o legendarnym indiańskim wodzu Winnetou.

Agatha Christie

W Dubrowniku, swój miesiąc miodowy spędziła pisarka Agatha Christie 🙂

Hum- najmniejsze miasto świata

W Chorwacji na półwyspie Istria znajduje się najmniejsze miasto na świecie -Hum- liczy ono zaledwie 14 mieszkańców.

Kuna chorwacka

Warto wiedzieć, że chorwacka waluta nazywała się do końca 2022 się kuna chorwacka. Ponadto nazwa pochodzi od zwierzątka kuny- małego futrzaka, który w czasach średniowiecza był bardzo ceniony. Natomiast skóra z kuny była jednostką płatności.

Polecany artykuł:  Omis Chorwacja - port i nadbrzeże zmieniają wygląd

Krawat

Czy wiecie, że krawat powstał w Chorwacji? Pochodzi on z chorwackiego stroju narodowego z czasów starożytnych. Początkowo był chustą, którą żona wiązała żołnierzowi na szyi przed wyprawą na wojnę. Natomiast w XVII wieku przybrał postać podobną do obecnego wyglądu krawata.

 

Marco Polo

Według niektórych źródeł Marco Polo- słynny kupiec oraz podróżnik, urodził się na wyspie Korcula. Bynajmniej tak twierdzą Chorwaci.

Korcula Marco Polo
Korcula Marco Polo

Zlatni Rat

Na wyspie Brać, w miejscowości Bol znajduje się plaża Zlatni Rat, która zmienia swój kształt pod wpływem wiatru oraz fal.

Najstarsza apteka w Europie

Warto wiedzieć, że w Dubrowniku w klasztorze Franciszkanów powstała jedna z  pierwszych na świecie aptek, a na pewno jest ona pierwszą w Europie. Dodatkowo jest ona czynna do dziś od 1317 roku.

Ston Chorwacja

W miejscowości Ston na Półwyspie Peljesac znajdują się najdłuższe mury obronne w Europie. Jest to również cud architektury fortyfikacyjnej. Warto wiedzieć, że na świecie, tylko Wielki Mur Chiński jest dłuższy. Co więcej czasami można się spotkać z nazwą „Europejski Mur Chiński”

Najstarszy teatr w Europie

Na wyspie Hvar znajduje się najstarszy teatr w Europie.

Odyseusz 

Według mitologii greckiej na jednej z chorwackich wysp (najprawdopodobniej Ogygii) Odyseusz spędził 7 lat w towarzystwie nimfy Kalipso, dopóki Hermes nie pomógł mu się z niej wydostać.

Czerwone korale

Warto wiedzieć, że z głębin Adriatyku – z ponad 80 metrów głębokości wydobywany jest rzadki koral – Corallium Rubrum.

Nin- najmniejsza katedra na świecie

W miejscowości Nin ( nieopodal Zadaru) znajduje się najmniejsza katedra na świecie. Katedra w Nin ma tylko 40 metrów obwodu oraz jest to przedromański Kościół z 800 r.n.e.

Nin
Nin i najmniejsza katedra na świecie

Zadar – najpiękniejsze zachody słońca

Warto wiedzieć, że sam Hitchcock odpoczywając w miejscowości Zadar, uznał że to właśnie w Zadarze są najpiękniejsze zachody słońca na świecie.

Polecany artykuł:  [:pl]Jak tanio podróżować? 5 porad taniego podróżowania[:]
Zadar zachód słońca
Słynny zachód słońca w Zadarze

Morskie Organy Zadar

W mieście Zadar w Dalmacji znajdują się jedyne oraz niepowtarzalne organy morskie – fale morskie przechodząc przez rury pod morzem tworzą morską muzykę.

Organy morskie symbol Zadaru

Maraschino 

Pozostajemy w Zadarze. Likier Maraschino (oryginalny zadarski likier) eksportowano w XVIII w. prawie do wszystkich krajów europejskich. Co więcej, pijali go miedzy innymi: król angielski Jerzego IV, Napoleon Bonaparte oraz car rosyjski Mikołaj. Pijamy go i my.

Ołówek automatyczny i pióro wieczne

Ołówek automatyczny oraz pióro wieczne wynalazł w 1906 roku Zagrzebianin – Slavoljub Penkala.

Hvar – jedna z najpiękniejszych wysp świata

Według magazynu Traveller – wyspa Hvar jest w czołówce 10 najpiękniejszych wysp świata. W 100% zgadzamy się z tym rankingiem.

Hvar
Wyspa Hvar – Hvar

Wyspa miłości 

Co ciekawe, chorwackie wyspy słynne są z fantazyjnych kształtów. Warto zobaczyć Wyspę Miłości -Galesnjak– z lotu ptaka przypomina serce. Wyspa ma również 500 metrów długości i leży około 25 km na południe od Zadaru.

Luka Modrić

Luka Modrić to chorwacki piłkarz, który otrzymał tytuł najlepszego zawodnika podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Zdecydowanie najpopularniejszą dyscypliną sportową w Chorwacji jest piłka nożna.

Drzewa oliwne

Warto wiedzieć, że w Dalmacji rośnie więcej drzew oliwnych niż jest mieszkańców całej Chorwacji.

Horvat 

Jeśli Horvat to tylko z Chorwacji. Zdecydowanie jest to najbardziej popularne nazwisko w Chorwacji, coś jak nasz Kowalski czy Nowak…

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO Chorwacja

Chorwacja posiada siedem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Są to:

– Stare Miasto w Dubrowniku
– Zabytkowy kompleks z Pałacem Dioklecjana w Split
–  Park Narodowy Jezior Plitwickich
– Episkopat kompleksu Bazyliki Eufrazjusza w Poreč,
– Stare Miasto w Trogir
– Katedra świętego Jakuba w Szybenik
– Krajobraz kulturowy wyspy Hvar, pod nazwą Równina Starego Gradu.

porec istria chorwacja
Porec, Bazylikq Eufrazjusza w Poreč

Podsumowując, o chorwackich ciekawostkach można by pisać i pisać. Co więcej, część z nich, jest oczywista dla miłośników chorwackich wakacji natomiast część jest bardzo interesująca. Mam nadzieję, że chociaż jedna ciekawostka Was zaskoczyła:)

Możliwość komentowania Czy wiesz że … czyli, ciekawostki związane z Chorwacją została wyłączona