Delta Neretwy
Ciekawostki,  wskazówki

Neretwa – Delta Rzeki

Czas czytania: 2 minut

Rzeka Neretwa otrzymała swoją nazwę od Celtów, nazwali oni rzekę „Nera Etwa”, co oznacza „płynącą Boskość”, „Boską Rzekę”

Neretwa w Mostarze
Rzeka Neretwa łącząca dwa światy: muzułmański i chrześcijański

Bez wątpienia Neretwa jest to “Nil” dla  Bośni i Hercegowiny, a nawet dla całej południowej Europy Wschodniej. Źródła Neretwy znajdują się w Górach Dynarskich nieopodal góry Lebršnik.  Płynie ona na północny zachód przez Konjic do jeziora Jablanica (Jablaničko), a następnie na południowy zachód przez Mostar, aby dostać się do Morza Adriatyckiego. Co ciekawe, całkowita długość Neretwy wynosi 225 km.

Górny bieg rzeki przebiega przez kaniony i wąwozy. Dodatkowo, tama Jablanica stworzyła jezioro dla elektrowni wodnej. Warto wiedzieć, że Delta Neretwy słynie z  śródziemnomorskiego klimatu wybrzeża Dalmacji. Znakiem rozpoznawczym krajobrazu są również liczne stoiska z tutejszymi owocami, sokami, winem oraz rakiją. 

Delta Neretwy
Delta Neretwy

Rozciągająca się na południe od Ploce delta Neretwy stanowi zaskakujący przerywnik w krajobrazie chorwackiego wybrzeża. Górskie zbocza, ustępują miejsca żyznym oraz podmokłym terenom, w których uprawiane są warzywa i owoce. Przy ujściu Neretwa tworzy 12 odnóg tworząc rozległą deltę w której uprawiane są soczyste warzywa i owoce. Uprawie warzyw i sprzyja łagodny klimat. Średnia temperatura  roczna to ponad 15 C, a średnia ilość godzin słonecznych w roku to ok 2700 h.

Warto wiedzieć, że wypływająca z gór Bośni Neretwa pod względem długości zajmuje pierwsze miejsce wśród rzek wpadających do Adriatyku. Znana jest również z bardzo tragicznych w skutkach walk, jakie toczyły się podczas II wojny światowej.

Ujście Neretwy do morza Adriatyckiego
Ujście Neretwy do morza Adriatyckiego

W średniowieczu w okolicy żyło plemię Neretlijanów, którzy utrzymywali się z napadania na przepływające po Adriatyku statki. Rzeką mogą pływać statki o zanurzeniu do 2,2 m, a po bocznych odnogach miejscowi poruszają się specyficznymi podłużnymi łodziami o nazwie nieco przerażającej trupica.[:]

Polecany artykuł:  Loty Chorwacja Split - Warszawa
Wakacje Chorwacja