Zadar, Dalmacja, Pozdrowienie Słońca w Zadarze
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Chorwacja bez tłumu: 6 powodów, dlaczego warto odwiedzić północną Dalmację

Czas czytania: 3 minut

TOP 6 powodów, dlaczego warto odwiedzić północną Dalmację

Dubrownik, modne wyspy Hvar i Korčula czyli południowa Dalmacja jest obecnie najbardziej popularną destynacją w Chorwacji. Co ciekawe, północna Dalmacja, która posiada również piękne plaże, bogate dziedzictwo kulturowe i piękne parki narodowe, wciąż jest mniej odwiedzana.

My zdecydowanie podążamy ścieżkami Północnej Dalmacji mniej zadeptanymi przez turystów. Dzięki temu znajdujemy piękne plaże, wysokie szczyty górskie i bezludne wyspy. Dodatkowo odkrywamy niektóre z najbardziej urokliwych miasteczek i wydarzeń kulturalnych w Chorwacji.

Pływanie, wodospady i rafting w Parku Narodowym Krka

73-kilometrowa rzeka Krka i jej cudowne, spadające wodospady tworzą  krajobraz Parku Narodowego Krka ( o której pisaliśmy tutaj ->) . Polecamy szczególnie spacer po Skradin, który jest cudnie położony.

Rzymskie ruiny i nowoczesne innowacje w Zadarze

Miasto Zadar, położone na półwyspie otoczonym turkusową wodą, było niegdyś rzymską kolonią. Jego główny plac – Forum, to skansen rzymskich ruin. Obok znajduje się  XI-wieczny kościół San Donatus. Gdyby nie 72 bombardowania podczas II wojny światowej, miasto miałoby historyczną architekturę, która mogłaby rywalizować z Dubrownikiem. Najgorsze jest to, że powojenni architekci chcieli to wszystko zniszczyć. Na szczęście odbudowano zabytki i  powstało miasto, obejmujące 3000 lat historii rzymskiej, weneckiej i słowiańskiej.

Oprócz zabytkowej architektury, głównymi atrakcjami Zadaru są dwie instalacje sztuki współczesnej autorstwa lokalnego architekta Nikoli Bašića. Mianowicie chodzi o Organy Morskie – seria 35 podwodnych rur, które “grają” podczas fal. Drugą atrakcją jest Pozdrowienie słońca – instalacja świetlna naszego Układu słonecznego. Pozdrowienie Słońca nabiera wyrazu podczas zachodu słońca przy akompaniamencie Organ Morskich. Wtedy to zapalają się lampy solarne tworząc jedyne w swoim rodzaju w Chorwacji widowisko.

Polecany artykuł:  Winiety Słowacja 2024 r.

Wspinaczka i spływy kajakowe w Parku Narodowym Paklenica

Wznoszący nad Adriatykiem i obejmujący prawie 100 km2 masyw Velebit, a w nim Park Narodowy Paklenica jest rajem dla turystów. Wspinaczki po  szczytach, spacer po gęstych lasach czy  podziemnych jaskiniach to tylko nieliczne z atrakcji Paklenicy. Dwa głębokie wąwozy, Velika Paklenica i Mala Paklenica są dla turystów wyzwaniem. Wędrując szlakami mamy możliwość spaceru przez kilka różnych mikroklimatów, od słonecznego śródziemnomorskiego po klimat subalpejski z ocienionymi szlakami.

Kilka schronisk górskich ( np-paklenica.hr ) zapewnia zakwaterowanie w Parku. Jest możliwość noclegu w kempingu „National Park” ( camping.hr ). Jest on popularny wśród miłośników sportów na świeżym powietrzu.

Pag – tradycja spotyka się z nowoczesnością

Wyspa Pag jest wyjątkowa wśród chorwackich wysp.  Jej jałowe, jasnoróżowe pustkowie, które wygląda bardziej na marsjańskie niż śródziemnomorskie. Trzydzieści tysięcy owiec (trzy razy więcej niż  ludzi!) egzystuje na słonych połaciach traw i ziół. Natomiast w Lun tysiące wiekowych drzew oliwnych nadal jest własnością rdzennych mieszkańców. Słone pastwiska (przez sól roznoszoną przez wiatr po wyspie Pag), na których pasą się owce, sprawiło, że cudownie pikantny ser Paški sir stał się symbolem wyspy. Inne wyjątkowe dziedzictwo kulturowe wyspy to rzemiosło koronkarskie i coroczny karnawał.

Wyspa pełna kontrastów,  zazwyczaj spokojna, jest ulubionym miejscem letnich imprezowiczów, którzy przyjeżdżają na imprezy do klubów i festiwali muzycznych  m.in na plaży Zrće . Północna Dalmacja pretenduje do jednych z największych i najlepszych festiwali muzycznych w Chorwacji. Większość z nich odbywa się od czerwca do sierpnia, gromadząc dziesiątki tysięcy imprezowiczów na plaży Zrće.

Festiwalowa wyspa Pag
Festiwalowa wyspa Pag © Hideout Festival

Slalom pomiędzy wyspami i Kornati – Północna Dalmacja

XVI-wieczna kaplica Matki Bożej Tarca stoi na skalistym brzegu Kornat, 18 mil na zachód od północnego wybrzeża Dalmacji. Kornat to największa wyspa spośród 140 krasowych wysp i wysepek, z których ponad połowa stanowi Park Narodowy Kornati.

Polecany artykuł:  Przejścia graniczne Chorwacja - Bośnia i Hercegowina
Żeglowanie po Parku Narodowym Kornati
Żeglowanie po Parku Narodowym Kornati fot. © Simone Simone / Moment

Najbardziej chorwacki z chorwackich miast Szybenik

Wraz z Parkiem Narodowym Krka, Šibenik stał się niedawno sławny jako bogate miasto Braavos w  Grze o Tron (Game of Thrones ). Choć nie jest tak znany jak Dubrownik, jego pałace, zabytkowe kościoły oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO katedra św. Jakuba zasługują na znacznie większą uwagę. Polecamy szczególnie spacer po brukowanych placach, weneckich fortecach i promenadzie Riva.

Wakacje Chorwacja