Wyspa Cres - skarby Chorwacji
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Wyspa Cres – skarby Chorwacji

Czas czytania: 2 minut

W Chorwacji są piękne wyspy, uznawane za najpiękniejsze na całym Adriatyku

Pod tym względem Chorwacja jest bezkonkurencyjna. Piękno tego kraju już dawno doceniły biura podróży, a wycieczki po chorwackich wyspach cieszą się ogromnym powodzeniem. Jedną z piękniejszych wysp jest tu Cres – druga pod względem wielkości wyspa na Adriatyku. Jej specyfika polega również na tym, iż jest ona najbardziej na północ wysuniętą wyspą Chorwacji. Jakie atrakcje turystyczne czekają na gości na jej powierzchni?

Wyspa Cres zachwyca swym klimatem, typowym dla rejonów śródziemnomorskich

Gaje oliwne oraz winnice sprawiają, że na całej wyspie panuje sielska atmosfera. Piękne lasy oraz stada sępów sprawiają, że wyspa ta jest bardzo atrakcyjna dla turystów – przyrodników, a jej malownicze wybrzeża przyciągają miłośników sportów wodnych. Cres jest jednocześnie miejscem idealnym dla miłośników historii. Wiadomo, że osadnictwo na jej terenie rozwijało się już w epoce kamienia oraz brązu. Tereny te znajdowały się w swych dziejach w rękach Rzymu i Bizancjum, duży wpływ na charakter tego regionu miała tez ludność słowiańska.

Rządy Wenecji oraz Austro-Węgier to kolejne ważne okresy w dziejach wyspy, dzięki którym dziś zachwyca ona swym wyjątkowym charakterem. Najważniejszym miastem na wyspie jest Cres, które jest znane z okazałej bramy miejskiej oraz kościoła Marii Śnieżnej. To ciekawa budowla z XV wieku, w której bryle nie brak elementów typowych dla gotyku oraz renesansu. Cennym zabytkiem jest również gmach sądu z XVI wieku, przy którym znajduje się interesujące lapidarium. Goszcząc w mieście Cres koniecznie trzeba odwiedzić najstarszą świątynię w tym mieście, jaką jest kościół św. Izydora. Może on zachwycić miłośników średniowiecznej architektury, których z pewnością oczarują gotyckie portale oraz romańska absyda. Na wyspie tej koniecznie też trzeba odwiedzić wioskę Orlec, położoną w odległości zaledwie 12 km od wyspiarskiej stolicy. Wyspa jest  znana jako ostoja sępa płowego, którego tak chętnie podglądają odwiedzający Chorwację ornitolodzy.

Polecany artykuł:  Wakacje 2020 Chorwacja
DSC01083
Panorama na wyspę Cres
DSC01084
Panorama miasta Cres na wyspie Cres
wyspa cres w chorwacji
Droga na Cresie
wyspa cres w chorwacij
Zatoczka na Cresie

 

Chorwacja