niebezpieczne zwierzęta w chorwacji
Chorwacja,  Chorwacja 2023,  Niebezpieczne zwierzęta w Chorwacji

Niebezpieczne zwierzęta w Chorwacji, których należy się bać i unikać?

Czas czytania: 4 minut

Chorwacja to idealne miejsce na wakacje. Spokojne i czyste morze, majestatyczne góry, pozostałości starożytnego świata i piękna dzika przyroda gwarantują niezapomniane wakacje. Jednak kiedy kontemplujesz piękno natury, czy podążasz szlakami górskimi musisz uważa na niebezpieczne  zwierzęta w Chorwacji. Podstępny drapieżnik może czyhać na nas za niezbyt widocznym krzewem lub pod kamieniem w morzu. Warto wiedzieć jakich zwierząt lądowych i morskich unikać, aby wypoczynek w Chorwacji był udany.

TOP 11 – Niebezpieczne zwierzęta w Chorwacji

Niedźwiedzie

Niedźwiedzie żyją w lasach i górach. Chorwacja ma jedno i drugie, więc nie powinno Cię dziwić, że niedźwiedzie są rdzennymi mieszkańcami północnych Bałkanów. Oczywiście jest mało prawdopodobne, aby zobaczyć niedźwiedzie podczas odwiedzania najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Szanse na nieoczekiwane spotkanie z misiem wzrastają, jeśli wybierzesz się na wędrówkę na przykład do Gorskiego Kotaru lub w góry Velebitu. Widząc ludzi, niedźwiedzie będą starały się ich ominąć. Jeśli jednak spotkasz matkę niedźwiedzia z młodymi, powinieneś być niezwykle ostrożny. W latach od 2000 do 2015 roku wystąpiły 3 przypadki ataków niedźwiedzi na ludzi. Warto zabrać ze sobą na szlak gaz pieprzowy na wszelki wypadek.

Ryś

Kolejnym przedstawicielem niebezpiecznych zwierząt w Chorwacji jest ryś. Chorwacki i słoweński ryś jest jedynym gatunkiem dużego kota na półwyspie Bałkańskim. Populacja ich jest niezwykle mała i spotkanie jednego z nich graniczy praktycznie z cudem. Niemniej jednak, może się to zdarzyć, więc trzeba uważać. Rysie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i są chronione, dlatego też nie próbuj ich krzywdzić lub ranić.

Wilki

Gęste lasy i duże tereny górskie stanowią idealne miejsce do życia dla wilków. W Chorwacji żyje największa populacja wilków na Bałkanach. Wilki nie szukają ludzi, więc będą starały się ich unikać w miarę swoich możliwości. Niemniej jednak, okres godowy sprawia, że wilki są bardziej agresywni i skorzy do ataków.

Polecany artykuł:  Jeziora Plitwickie. Cennik 2023, atrakcje i dojazd

Kleszcze

Podobnie jak w większości krajów, lasy i ogrody Chorwacji są pełne kleszczy. Jeśli planujesz odwiedzić Chorwację późną wiosną lub wczesnym latem, musisz być świadomy tych krwiopijczych owadów. Dobry środek odstraszający owady pomoże Ci uniknąć kłopotów po spotkaniu z kleszczem.

Dziki

Dziki, co ciekawe często występują w chorwackich lasach. Spotkanie z ponad 300-kilogramowym dzikiem i jego długimi kłami może być bardzo niebezpieczne. Samice dzików są prawie o połowę mniejsze od samców, ale stanowią takie samo zagrożenie, zwłaszcza jeśli spacerują ze swoimi młodymi. Jeśli spotkasz te niebezpieczne zwierzęta w Chorwacji, nie próbuj się do nich zbliżyć lub ich przestraszyć. Najlepszym pomysłem będzie dyskretny odwrót.

Skorpiony

Skorpiony występują przede wszystkim nad morzem. Jeśli udasz się w głąb lądu, szanse na spotkanie tych niebezpiecznych stawonogów jest praktycznie zerowe. Nawet jeśli takiego spotkasz, nie powinieneś się bać – chorwackie skorpiony – choć jadowite – nie stanowią dużego zagrożenia dla Twojego zdrowia lub życia. Jad chorwackich skorpionów jest za słaby, aby zabić człowieka, ale jest na tyle silny aby wywołać ból, obrzęk, pieczenie, zaczerwienienie oraz swędzenie.

Węże

Nawet w raju żyły węże, dlaczego więc Chorwacja miałaby ich nie mieć? W Chorwacji żyje około 15 gatunków węży, z których trzy są jadowite: żmija rogata, żmija krasowa i żmija zygzakowata. Dwa ostatnie gatunki żmii gryzą bardzo boleśnie, jednak ich toksyna jest dość słaba, aby zabić człowieka. Ukąszenie żmii rogatej może być natomiast śmiertelne – w ciągu ostatnich 25 lat w Chorwacji żmija ta zabiła 4 osoby! Żmije występują na terenie całej Chorwacji, ale najczęściej można je spotykać na wybrzeżu. Jeśli ukąsi Cię żmija, należy musisz zadzwonić pod numer 112, spróbować nieco spowolnić swój oddech i unieruchomić miejsce ugryzienia.

Pająk Wdowa

Ukąszenie pająka Wdowy (Latrodectus) jest całkowicie bezbolesne, ale kilka godzin później występuje straszny ból, skurcze i paraliż. Średnio 5% ukąszonych osób ostatecznie umiera, jednak dzieci i osoby starsze są najbardziej zagrożone. Charakterystyczną cechą tego gatunku pająka jest czarne ciało z czerwonymi plamami. Żyje ona w całej Chorwacji, ale jej ulubionymi siedliskami są: Primorje, Dalmacja i Istria.

Jeżowce

Jeżowce żyją w całym Morzu Adriatyckim, wyłącznie w niezanieczyszczonym środowisku. Jeśli więc zobaczysz te kolczaste stworzenia w wodzie to masz szczęście, ponieważ pływasz w czystej wodzie. Jednak nie będziesz  się czuł przyjemnie jeśli na niego nadepniesz. Jeżowce z natury są nieagresywne i bardzo powolne, ale w płytkich wodach stwarzają zagrożenie. Istnieje duża szansa, że podczas spaceru przy brzegu Twoja stopa spotka się z kolczastym grzbietem jeżowca. Niestety najgorsze jest to, że ich igły bardzo łatwo się łamią i zostają pod skórą. Igły nie są trujące, ale powodują ból i silny stan zapalny.

Rekiny

Ostatni zarejestrowany atak rekina w Chorwacji miał miejsce w 2008 roku. Ostatni atak rekina z ofiarą śmiertelną miał miejsce ponad 50 lat temu. W przeciwieństwie do wód Morza Śródziemnego, wody Adriatyku są bezpieczne. Jedyne niebezpieczne rekiny, które można spotkać u wybrzeży Chorwacji to mako – ostronos i żarłacz biały.

Polecany artykuł:  Chorwacja w 10 dni!

Mureny

Z ryb, których ukąszenie jest jadowite, najbardziej znana jest murena. Po ukąszeniu występują m.in.: zaczerwienienie obrzęk, silny ból, skurcze oraz duszność, dlatego też wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Najlepszą pomocą jest zanurzenie zranionej części ciała w bardzo ciepłej wodzie, usunięcie resztek trujących kolców, dezynfekcja rany i jak najszybsza wizyta u lekarza. Musisz wiedzieć, że zwierzęta atakują przeważnie ze strachu i we własnej obronie, dlatego nie wolno ich zaczepiać, a najlepiej je ominąć!

Inne niebezpieczne zwierzęta w Chorwacji

Kolorowe morskie królestwo Adriatyku jest domem dla kilku pięknych, ale i nie zwykle niebezpiecznych ryb i koralowców. Na przykład, możesz spotkać w Adriatyku trującą meduzę, której dotknięcie spowoduje silne pieczenie i ból. Na piaszczystym dnie żyje ryba ostrosz, której trujące kolce sprawiają wiele bólu, ale nie są śmiertelne. Musisz trzymać się także z daleka od ukwiałów.

 

Reasumując Chorwacja to piękny kraj z niesamowitą przyrodą, która nie chce Cię skrzywdzić. Wystarczy zachować tylko rozsądny dystans a nic Ci się nie stanie!

Chorwacja