Miejsca warte zobaczenia Panorama Dubrownika
Propozycje wycieczek,  wskazówki

Miejsca warte zobaczenia Chorwacja

Czas czytania: 6 minut

Chorwacja miejsca warte zobaczenia

Prezentujemy miejsca warte zobaczenia w Chorwacji, na które warto zwrócić uwagę, przy planowaniu zwiedzania Chorwacji. Zaczynamy od północy Chorwacji, przez Slawonię, Istrię, Kvarner, Dalmację, wyspy oraz Południe Chorwacji.

Naszym zdaniem miejsca warte zobaczenia w Chorwacji to:

 1. Zagrzeb
 2. Zagorje
 3. Čakovec
 4. Đakovo
 5. Osijek
 6. Vukovar
 7. Rijeka
 8. Opatija
 9. Umag i Novigrad
 10. Rovinj
 11. Motovun
 12. Hum
 13. Pula
 14. Brijuni
 15. Rastoke
 16. Jeziora Plitwickie
 17. Zadar
 18. Szybenik
 19. Park Narodowy Krka
 20. Trogir
 21. Split
 22. Brac
 23. Wyspa Hvar
 24. Korčula
 25. Lastovo
 26. Vis
 27. Ston
 28. Dolina Neretwy
 29. Wyspa Mljet
 30. Dubrownik

Zagrzeb – stolica Chorwacji

Ponadto Zagrzeb jest stolicą Chorwacji oraz największym miastem położonym w północno-zachodniej części kraju, wzdłuż rzeki Sawy. Na pewno Zagrzeb jest bogaty w historię. Dodatkowo jest w Zagrzebiu wiele do zobaczenia w górnej oraz dolnej części miasta. Zdecydowanie Zagrzeb stał się popularny w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza w okresie przed Bożym Narodzeniem dzięki Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu w Zagrzebiu.

Miejsca warte zobaczenia Chorwacja
Miejsca warte zobaczenia Zagrzeb Chorwacja

Zagorje (Zagórze) 

Zagorje to kraina historyczna w zachodniej części półwyspu Bałkańskiego. Ten magiczny region znajduje się w północnej części Chorwacji, zaledwie 30 min od stolicy -Zagrzebia. Zdecydowanie kraina Zagorje pełna jest zielonych wzgórz otoczonych strumieniami, rzekami, lasami oraz winnicami.

Čakovec

Čakovec, niegdyś nazywane Aquama (Mokre Miasto) w czasach rzymskich oraz obóz legionistów. Bynajmniej dziś jest siedzibą oraz największym miastem okręgu Međimurje. Dodatkowo słynny zamek w Cakovec, Zrinski -historyczna jednostka wojskowa oraz kościół św. Mikołaja to tylko niektóre z atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Đakovo

Đakovo jest położone w centrum żyznego oraz bogatego regionu w Slawonii. Zdecydowanie Bazylika katedralna św. Piotra jest najsłynniejszym zabytkiem miasta.

Osijek

Na pewno barokowa architektura, XVIII-wieczna cytadela oraz ogród zoologiczny zapewnią rozrywkę przez co najmniej dzień. Naszym zdaniem warto odwiedzić Kopački Rit – park przyrody, który jest jednym z bardziej  atrakcyjnych terenów podmokłych w Europie.

Vukovar

Na pewno miasto Vukovar doznało wielu szkód podczas wojny domowej w latach 90. Ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił ogromny wzrost popularności miasta dzięki m.in rejsowi po Dunaju. Zdecydowanie wieża ciśnień jest najpopularniejszym symbolem miasta Vukovar. Bynajmniej wieża ciśnień została ciężko uszkodzona w bitwie o Vukovar pomiędzy Serbami oraz Chorwatami w 1991 roku.

Polecany artykuł:  Chorwacja - wydarzenia i imprezy lato

Rijeka 

Rijeka jest to na pewno jedno z największych miast portowych w Chorwacji. Dodatkowo architektura rzymska, gotycka, renesansowa oraz barokowa mieszają się w historycznych atrakcjach miasta. Natomiast nad miastem góruje Twierdza Trsat z obłędną panoramą na miasto Rijeka oraz Zatokę Kvarner.

Rijeka
Rijeka

Opatija

Opatija położona jest na wybrzeżu adriatyckim nad zatoką Kvarnerską. Ponadto Opatija w  XIX w była modnym kurortem. Natomiast Opatija, przepełniona willami z czasów Habsburgów zachwyca do dziś. Zdecydowanie polecamy spacer po Lungomare – nadmorskiej promenady wzdłuż wybrzeża morza Adriatyckiego.

Umag oraz Novigrad

Co warto wiedzieć miasta Umag oraz Novigrad położone są na zachodnim wybrzeżu Istrii. Dodatkowo Novigrad leży na małym półwyspie. Natomiast miasteczko Umag kusi festiwalami muzycznymi oraz kulturalnymi.

Rovinj

Rovinj na Istrii to na pewno miejsce, którego nie można przegapić. Zdecydowanie Rovinj to urocze miasteczko sprawi, że zakochacie się w jego wąskich uliczkach, romantycznych balkonach, kolorowych domach, małych sklepikach oraz kawiarniach. Bynajmniej Rovinj jest jednym z najbardziej popularnych destynacji w Chorwacji.

Motovun

Małe, średniowieczne miasteczko Motovun leży na wzgórzu na wysokości  270 m n.p.m. Miasteczko Motovun prezentuje się znakomicie z domami rozrzuconymi po całym wzgórzu. Ponadto warto wybrać się na festiwal filmowy Motovun (koniec lipca – początek sierpnia).

Hum

Hum położony jest na półwyspie Istria. Co warto wiedzieć miasteczko Hum zamieszkuje około 20 osób. Poza tym Hum jest wpisany na listę najmniejszych miast na świecie przez Guinness World Records. Dodatkowo jest to również jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Istrii.

Pula 

Na pewno warto zatrzymać się na chwilę podczas pobytu na półwyspie Istria również w Puli. Zdecydowanie polecamy tam spacer po starym mieście oraz wizytę w amfiteatrze.

Miejsca warte zobaczenia Pula, Główny Plac w Pula
Główny Plac w Pula

Brijuni

Na pewno wyspa Brijuni kusi swoją roślinnością oraz innością. Zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę  rowerem po wyspie, zobaczyć nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także pozostałości świątyni Wenus oraz rzymskiej willa Rustica.

Polecany artykuł:  Karnawał Rijeka - relacja z niesamowitej imprezy

Rastoke

Co ważne Rastoke położone jest w głębi lądu. Ponadto słynie z dobrze zachowanych młynów oraz malowniczych małych wodospadów i płynących kaskad wzdłuż rzeki Slunjčica, która z kolei wpada do rzeki Koran. Co ciekawe tylko 33 km dzieli Park Narodowy Jezior Plitwickich od Rastoke.

Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie to zdecydowanie jeden z najstarszych parków narodowych w Europie południowo-wschodniej. Ponadto jest największym parkiem narodowym w Chorwacji oraz jednym z najbardziej magicznych miejsc w Europie.

Zadar

Na pewno Zadar jest obowiązkowym punktem wizyty w Dalmacji. Koniecznie polecamy wizytę wieczorem Pozdrowienie dla Słońca. Co więcej jest to instalacja z szerokim okręgiem, zainstalowana w chodniku, wypełniona wielowarstwowymi szklanymi płytami, które zbierają energię słoneczną w ciągu dnia oraz oddają po zachodzie słońca. Bynajmniej wraz z Morskimi Organami, które wytwarzają dźwięki przez fale, tworzy niesamowity pokaz świetlny.

Zadar Pozdrowienie Słońca oraz Organy Morskie
Zadar Pozdrowienie Słońca oraz Organy Morskie

Šibenik

Szybenik położony jest na chorwackim wybrzeżu środkowej Dalmacji. Dodatkowo jest pięknie położonym miastem o bogatej historii i pełnym ciekawych miejsc. Naszym zdaniem Sttare Miasto w Szybeniku to wspaniały klejnot z zabytkami z XI wieku.

Park Narodowy Krka

Z Szybenik łatwo oraz szybko można dostać się do Parku Narodowego Krka. Ponadto Rzeka Krka która przepływa przez park znana jest z licznych wodospadów, w tym słynnego wodospadu Skradinski buk. Zdecydowanie z magicznymi wodospadami oraz wąwozami, z rzeką płynącą przez krasowy kanion o głębokości 200 metrów, rzeka Krka jest naprawdę jedną z chorwackich pereł.

Trogir 

Warto wiedzieć, że historyczne centrum miasta Trogir zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto Trogir skrywa wiele pięknych pałaców oraz zabytków do odwiedzenia. Dodatkowo bliskość wyspy Ciovo oraz Splitu sprawiają, że jest to bardzo popularne miasto nad morzem w Chorwacji.

Trogir, Riviera
Trogir

Split 

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Ponadto miasto Split słynie z Pałacu Dioklecjana, zbudowanego przez cesarza rzymskiego w IV wieku, który leży w samym sercu miasta. Co więcej w białych kamiennych ścianach Starego Miasta znajdują się sklepy, bary, katedry, hotele oraz domy. Dodatkowo plaże, kawiarnie na słynnym nabrzeżu Riva, wzgórze Marjan to tylko część atrakcji w Splicie.

Brač

Brač to największa wyspa w Dalmacji. Brac pełna jest przepięknej przyrody, plaż oraz zabytków. Wyspa słynie z marmuru z którego wybudowano m.in Biały Dom w Waszyngtonie.

Polecany artykuł:  Zadar plaże - Diklo

"Super

Hvar

Dla nas Hvar to kolejne obowiązkowe miejsce wizyty w Południowej Dalmacji. Wyspy Piekielne i Hvar tworzą piękne widoki.

Korčula

Miasto Korcula na wyspie jest domem  Marco Polo. Naszym zdaniem jest jedną z najpiękniejszych wysp Morza Adriatyckiego.  Dzięki historii wyspy, przyrodzie i wspaniałym plażom, wyspa Korcula na południu Dalmacji jest jednym z   prawdziwych klejnotów Chorwacji.

Korcula, morze Adriatyckie, Stare Miasto Korcula
Korcula

Lastovo

W 2006 roku Lastovo wraz z sąsiednimi wyspami zostały uznane za park przyrody.  Park przyrody obejmuje wszystkie 44 wyspy, wysepki i skały morskie w archipelagu Lastovo. Obszar ten jest jednym z najlepiej zachowanych obszarów morskich na Adriatyku.

Vis

Vis, prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych wysp na świecie, znajduje się na południowym wybrzeżu Adriatyku w Chorwacji. Dziewicza przyroda, zapierające dech w piersiach plaże, niesamowity podwodny świat, bogata historia oraz lokalna kuchnia przekonają do siebie każdego. Zdjęcia do filmu Mamma Mia 2 zostały wykonane na wyspie Vis w zeszłym roku.

Ston

Ston to wieś w żupani dubrownicko-neretwiańskiej w Chorwacji. Leży na południe od przesmyku półwyspu Pelješac. Obszar ten słynie z wielu atrakcji, pysznego wina, ostryg i małży oraz  słynnych murów Ston, które są drugim najdłużej zachowanym systemem fortyfikacji na świecie. W Ston znajdują się najstarsze w Europie solany Ston.

Dolina Neretwy

Dolina Neretwy to zdecydowanie miejsca warte zobaczenia w Chorwacji, które nie zostało jeszcze w pełni odkryte przez turystów, jest piękna dolina położona zaledwie 100 km na północny zachód od Dubrownika. Geograficznie różni się od reszty chorwackiego wybrzeża. Żyzna ziemia wokół rzeki Neretwy (największej rzeki we wschodniej części Adriatyku), jest idealna dla rolnictwa. Dolina Neretwy słynie również z bogatej historii oraz podbojów piratów w tych rejonach Chorwacji.

Dolina Neretwy, Chorwacja Neretwa
Dolina Neretwy fot. www.croatiaweek.com

Mljet

Na wyspie Mljet znajduje się jeden z chorwackich parków narodowych. Park Narodowy Mljet obejmuje zachodnią część wyspy, Veliko jezero, Malo jezero, zatokę Soline oraz przylądek Mljet. Na wyspie w środku Wielkiego Jezero znajduje się klasztor benedyktynów. Wyspa Mljet to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę.

Dubrownik

Imponujące Stare Miasto w Dubrowniku, otoczone masywnymi kamiennymi murami z XVI wieku, uczyniło go najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Europie. Dodatkowo polecamy spacer po Stradun oraz Wzgórze Srd. Natomiast w sezonie Dubrownik  jest jak dla nas niestety zbyt zatłoczony.

Wzgórze Srd Dubrownik Chorwacja
Wzgórze Srd Dubrownik Chorwacja
Chorwacja