Pociągiem do Chorwacji
Chorwacja,  Chorwacja dojazd,  Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Pociągiem do Chorwacji – ile to kosztuje 2021?

Czas czytania: 5 minut

Pociągiem do Chorwacji – wszystko, co warto wiedzieć o podróży pociągiem do Chorwacji w wakacje 2021!

Pociągiem do Chorwacji bezpośrednio z Polski nie dojedziemy. Jednak z Wiednia, Pragi lub Bratysławy już tak. Co więcej, ceny biletów kuszą, do niektórych pociągów możemy zabrać rower i … własne auto. Ile kosztuje podróż pociągiem do Chorwacji i ile trwa?

Czy polecamy podróż pociągiem do Chorwacji? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi,  ponieważ taka podróż nie jest dla wszystkich. Zdecydowanie taką opcję podróży do Chorwacji, warto wybrać jeśli nie macie prawa jazdy lub nie czujecie się pewnie na tak długich trasach. Co więcej, jeśli podróżujecie nieśpiesznie i chcecie zwiedzić po drodze na przykład: Wiedeń lub Pragę, to warto wybrać podróż koleją.

Warto wiedzieć, że z Polski bezpośrednio do Chorwacji pociągiem nie dojedziemy, jednak wystarczy po drodze jedna przesiadka i Adriatyk nas wita.

Wakacyjnym hitem w 2020 roku, był tanie połączenie pociągiem do Chorwacji z Pragi do Rijeki, który uruchomił czeski przewoźnik- RegioJet. Bardzo podobne połączenie ma w swojej ofercie największy austriacki przewoźnik kolejowy ÖBB, gdzie na wagonach transportowane są auta oraz motocykle.

Oferta pociągów w sezonie wakacyjnym 2021 prezentuje bardzo interesująco. Warto mieć na uwadze, że w wielu państwach nadal obowiązują obostrzenia związane z koronawirusem, dotyczące kwarantanny oraz przekraczania granicy.


RegioJet – pociągiem do Chorwacji

Pociąg do Chorwacji czeskiego przewoźnika RegioJet kursuje od 28 maja do 27 września. W porównaniu z poprzednim rokiem, zmodyfikowano jego trasę przejazdu. W tym roku pociągiem dojechać będzie można oprócz Rijeki, także do Splitu. Pociąg zatrzymuje się m.in.: w Brno, Bratysławie, Budapeszcie oraz w Zagrzebiu. W sezonie wakacyjnym wysokim pociąg będzie kursował 3 raz w tygodniu.

W Pradze z dworca głównego pociąg ma zaplanowany odjazd o 16:46, natomiast Rijece zatrzyma się o 10:13, a w Splicie kończy bieg o 13:44. Z kolei ze Splitu można jechać w dalszą podróż autobusem do Chorwacji, Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny, ale należy pamiętać, że bilet trzeba wykupić przy jeden rezerwacji.

Polecany artykuł:  [:pl]Jacht 6 gwiazdkowy Scenic Eclipse zwodowany w Puli[:]

Podróż powrotna do Pragi rozpoczyna się w Splicie o 15:51 lub o 19:55 w Rijece, a o 13:12 pociąg dojeżdża do Pragi.

Do wyboru podróży pociągiem do Chorwacji mamy dwie klasy: wagon bezprzedziałowy z miejscami siedzącym lub kuszetka z miejscami do spania. W przypadku kuszetki  mamy możliwość wykupienia całego przedziału, gdzie obowiązuje promocja, dzięki której przy zakupie 4 biletów, płacimy tylko za 3.

Warto wspomnieć, że każdy pasażer podróżujący kuszetką w cenie biletu otrzymuje butelkę wody mineralnej, darmowe śniadanie (kawa i croissant) oraz komplet zapakowanej pościeli, poduszkę i koc.

Dodatkowo, każdy pasażer do północy oraz od 6:00 rano do końca podróży może skorzystać z serwisu pokładowego, czyli z kawy, herbaty, napojów również alkoholowych oraz przekąsek. Kawa jest bezpłatna, natomiast ceny pozostałych napojów oraz przekąsek wynoszą od 10 do 65 koron, czyli od 1,7 do 12 zł.

Ceny RegioJet – Praga – Chorwacja

Bilety na pociąg do Chorwacji- RegioJet możemy kupić przez Internet, w polskojęzycznej wersji strony (www.regiojet.pl). Po dokonaniu wyboru odpowiedniego połączenia, rodzaju biletów oraz po wskazaniu miejsca, które chcemy zająć, przechodzimy do płatności.

Ceny wyglądają następująco:

 • od 22,9 euro, czyli około 105 złotych z Pragi do Rijeki / 34,9 euro, około 160 zł, z Pragi do Splitu za miejsce w wagonie bezprzedziałowym;
 • ceny od 29,9 euro, czyli 137 zł, z Pragi do Rijeki / 41,9 euro, czyli około 191 zł, z Pragi do Split za miejsce d w kuszetce do spania;
 • od 89,6 euro, czyli około 408 zł, z Pragi do Rijeki / 125,6 euro, czyli około 573 zł, z Pragi do Split za cały przedział, przy zakupie 4 miejsc do spania, w wagonie z kuszetkami;
 • 16,6 euro za dziecko do lat 6 na trasie Praga-Rijeka / od 18,1 euro za dziecko mające więcej niż 6 lat, ale mniej niż 18 lat na trasie Praga-Rijeka.
 • dodatkowo 12 euro, czyli około 55 zł za przewóz roweru, tylko do stacji Zagrzeb, Ogulin, Gračac oraz Split.

Zniżki obowiązują dla studentów do 26 roku życia oraz dla seniorów powyżej 65 lat, ceny biletów kosztują tyle co dla starszych dzieci.

Warto wiedzieć, że podane ceny nie są stałe, wpływa na nie, aktualne obłożenie pociągu. Co więcej, bilety na piątek są droższe niż na przykład na środę. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na podróż z Budapesztu / Bratysławy do Rijeki, nie zapłacimy mniej, niż podróżując z Pragi. Poza tym, przewoźnik kolejowy gwarantuje, że w przypadku zakazu podróży / zamknięcia granic Chorwacji, pasażerowie otrzymają całkowity zwrot kosztów zakupu biletu.

Polecany artykuł:  11 powodów, dla których nigdy nie powinieneś odwiedzić CHORWACJI

ÖBB – pociągiem do Chorwacji

Pociągiem do Chorwacji  pojedziemy także kolejami austriackimi, w sezonie wakacyjnym 2021, zaplanowano 2 połączenia Nightjet: z Bratysławy przez Wiedeń do Split – od 18 czerwca do 10 września i z Monachium  przez Salzburg do Rijeki – od 11 lipca.

Pierwszy pociąg do Chorwacji, wyjeżdża z Bratysławy o 15:51, w Wiedniu jest o 18:01, natomiast kończy bieg w Split o 9:50. Wraca ze Split o 16:48, o 9:01 jest w Wiedniu, natomiast o 10:49 jest w Bratysławie. Skład ten będzie kursować 2 razy w tygodniu: we wtorki oraz w piątki.

Natomiast drugi pociąg do Chorwacji wyjeżdża z Monachium o 23:20, o 1:40 jest w Salzburgu, natomiast o 9:20 kończy bieg w Rijece. Wraca z Rijeki o 20:45, o 4:27 jest w Salzburgu, natomiast o 6:10 jest w Monachium. Skład ten według ÖBB, ma kursować codziennie.

ÖBB podobnie jak RegioJet oferuje miejsca siedzące w sześcioosobowych przedziałach i wagony sypialne. Dodatkowo do składu kursującego do miasta Split doczepiane będą autokuszetki, czyli wagony umożliwiające transport aut oraz motocykli.

Ceny Nightjet – pociąg do Chorwacji

Cena pociągu do Chorwacji zależy od daty. Przykładowo 94,4 euro, czyli około 430 zł zapłacimy za bilet normalny w dniu 18 czerwca, natomiast już 16 lipca cena wyniesie 59,9 euro, czyli około 274 zł, 20 lipca bilet do Chorwacji kosztuje 49,9 euro, czyli około 230 zł, 10 sierpnia tylko 29,9 euro, czyli około 137 zł, 7 września39,9 euro, czyli około 182 zł. Krótsza trasa nie oznacza tutaj tańszego biletu!

Warto wiedzieć, że podróż wagonem sypialnym kosztuje zdecydowanie więcej. Dopłata do ceny standardowej biletu podstawowego, za przedział sypialny 3-osobowy to około 30 euro, czyli 137 zł wzwyż. Dodatkowo przypadku 2- oraz 1-sobowych to od 70 i 110 euro, czyli około 320 i 500 zł za osobę. W tę cenę wliczono: śniadanie, pościel oraz przybory toaletowe.

Auta na tory!

Pociągiem do Chorwacji możemy wybrać się własnym samochodem lub motocyklem. Ceny za przewóz zaczynają się od 109,9 i 79,9 euro, czyli około 500 zło oraz 365 zł. Niestety w wagonach nie można przewozić rowerów!

Bilety ÖBB można zakupić na stronie przewoźnika (www.tickets.oebb.at/en/ticket), która jest dostępna w języku angielskim i niemieckim. Dodatkowo możemy wybrać miejsce na przykład przy oknie. Bilety są imienne, można za nie zapłacić kartą kredytową lub PayPal, natomiast potwierdzenie zakupu dostajemy na e-mail. Bilet należy wydrukować na kartce rozmiaru A4.

Polecany artykuł:  Na żywo z Chorwacji - PODACA

Krótkie résumé – podróży pociągiem do Chorwacji w 2021 roku

 

 • Pociągiem do Chorwacji z naszego kraju dojechać możemy z jedną przesiadką np. w Pradze, Wiedniu lub Bratysławie

 • Przewoźnicy kolejowi mają w ofercie w sezonie wakacyjnym połączenia do Splitu oraz do Rijeki

 • Podróż pociągiem do Chorwacji to całonocna (zwykle ponad 12-godzinna) wyprawa

 • Niektóre składy oferują możliwość przewozu rowerów, aut czy motocykli

 • Cena biletu w jedną stronę na odcinku ze Słowacji lub Czech to od ok. 105 zł wzwyż

   


Pociągiem do Chorwacji – czy to nam się opłaca?

Ile może nas kosztować taka podróż pociągiem do Chorwacji z Polski. Zdecydowanie nie będzie to tania i szybka podróż.

Przykładowa podróż z Krakowa z przesiadką w Pradze. Na dotarcie do Pragi wydamy około 60 zł, z kolei za dotarcie do Rijeki wydamy kolejne 105 zł, czyli podróż w obydwie strony kosztuje około 330 zł. Co więcej, jeśli wybierzemy opcję z kuszetką to zapłacimy około 400 zł. Natomiast w przypadku podróży do Splitu będzie to odpowiednio 440 zł oraz 502 zł.

Przykład podróży do Chorwacji pociągiem z Warszawy przez Bratysławę do Split. W przypadku zakupu biletu do Bratysławy za najniższą stawkę, czyli 19,9 euro, to przejazd w 2 strony będzie nas kosztował około 182 zł. Natomiast najtańszy bilet z Bratysławy do Splitu kosztuje 29,9 euro, czyli około 137 zł. Podróż pociągami w 2 strony może nas kosztować co najmniej 456 zł.

Z kolei, jeśli chcemy fragment trasy przejechać autem, a następnie zabrać je ze sobą, to koszt podróży z Krakowa do Bratysławy to około 40 euro, czyli około 183 zł w jedną stronę. Przewiezienie auta kosztuje 109,9 euro, czyli około 500 zł. Do tego należy doliczyć  koszt biletu dla pasażera, czyli 29,9 euro, około 137 zł. Suma summarum to około 1,67 tysiąca zł za podróż w dwie strony.

Czy jest to dużo to oczywiście zależy od naszych oczekiwań. Jednak porównując koszty podróży pociągiem do Chorwacji z ceną przelotu samolotem oraz wydatkami związanymi z długą podróżą nad polskie morze to jednak nie jest to zbyt droga podróż.

Polecany artykuł: Pociąg do Chorwacji w 2022 roku – Regiojet. Rozkład jazdy i bilety.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *