Pociągiem do Chorwacji
Chorwacja,  Chorwacja dojazd,  Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Pociągiem do Chorwacji – ile to kosztuje w 2024 ?

Czas czytania: 5 minut

Pociągiem do Chorwacji – wszystko, co warto wiedzieć o podróży pociągiem do Chorwacji w wakacje 2024!

Pociągiem do Chorwacji bezpośrednio z Polski w 2024 r. nie dojedziemy. Z Pragi także już nie.

Czy polecamy podróż pociągiem do Chorwacji? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi,  ponieważ taka podróż nie jest dla wszystkich. Zdecydowanie taką opcję podróży do Chorwacji, warto wybrać jeśli nie macie prawa jazdy lub nie czujecie się pewnie na tak długich trasach. Co więcej, jeśli podróżujecie nieśpiesznie i chcecie zwiedzić po drodze na przykład: Wiedeń lub Pragę, to warto wybrać podróż koleją.

Warto wiedzieć, że z Polski bezpośrednio do Chorwacji pociągiem nie dojedziemy ( o planach połączeń RegioJet z Polski do Chorwacji pisaliśmy tutaj), jednak wystarczy po drodze jedna przesiadka i Adriatyk nas wita.

Tak wyglądał rozkład jazdy Regio Jet w 2023 r. W 2024 r. składy, które jedziły do Chorwacji pojadą na Ukrainę.

Wakacyjnym hitem od 2020 roku było tanie połączenie pociągiem do Chorwacji z Pragi do Rijeki, który uruchomił czeski przewoźnik- RegioJet. Bardzo podobne połączenie ma w swojej ofercie największy austriacki przewoźnik kolejowy ÖBB, gdzie na wagonach transportowane są auta oraz motocykle.


RegioJet – pociągiem do Chorwacji

Pociąg do Chorwacji czeskiego przewoźnika RegioJet kursował zazwyczaj od połowy czerwca do końca września. W porównaniu z poprzednimi latami, w 2023 r. zmodyfikowano jego trasę przejazdu. 2023  roku pociągiem dojechać możnabyło wyłącznie do Rijeki i do Ogulina. W dalszą podróż, w tym do Splitu i dalej do Dalmacji dowoziły turystów autobusy. Pociąg zatrzymywał się m.in.: w Brnie, Bratysławie oraz w Zagrzebiu. W sezonie wakacyjnym wysokim pociąg kursował 3 razy w tygodniu (wtorek, piątek i niedziela).

Polecany artykuł:  Vrsar. Atrakcje, plaże i noclegi

W Pradze z dworca głównego pociąg ruszał o 17:12, natomiast Rijece zatrzymywał się o 10:40. Z kolei z Rijeki lub Ogulina można było jechać w dalszą podróż autobusem do Chorwacji, Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny, ale należy pamiętać, że bilet trzeba wykupić przy jednej rezerwacji.

Podróż powrotna do Pragi rozpoczynała się w Rijece o 14:55 lub o 17:05 w Ogulinie, a o 09:51 pociąg dojeżdżał do Pragi.

Do wyboru podróży pociągiem do Chorwacji mamy wagon bezprzedziałowy Astra z miejscami siedzącym, prywatny oddzielny przedział lub kuszetkę z miejscami do spania. W przypadku kuszetki  mamy możliwość wykupienia całego przedziału, gdzie obowiązuje promocja, dzięki której przy zakupie 4 biletów, płacimy tylko za 3.

Warto wspomnieć, że każdy pasażer podróżujący kuszetką w cenie biletu otrzymuje butelkę wody mineralnej, darmowe śniadanie (kawa i croissant) oraz komplet zapakowanej pościeli, poduszkę i koc.

Dodatkowo, każdy pasażer do północy oraz od 6:00 rano do końca podróży może skorzystać z serwisu pokładowego, czyli z kawy, herbaty, napojów również alkoholowych oraz przekąsek. Kawa jest bezpłatna, natomiast ceny pozostałych napojów oraz przekąsek wynoszą od 10 do 65 koron.

Ceny RegioJet – Praga – Chorwacja

Bilety na pociąg do Chorwacji- RegioJet możemy kupić przez Internet, w polskojęzycznej wersji strony (www.regiojet.pl). Po dokonaniu wyboru odpowiedniego połączenia, rodzaju biletów oraz po wskazaniu miejsca, które chcemy zająć, przechodzimy do płatności.

Ceny wyglądają następująco:

  • od 28,9 euro, czyli około 135 złotych z Pragi do Rijeki za miejsce w wagonie bezprzedziałowym;
  • ceny od 36,9 euro, czyli 188 zł, z Pragi do Rijeki za miejsce w kuszetce do spania;
  • od 110,8 euro, czyli około 520,76 zł – poza sezonem, (w sezonie wysokim za dwie osoby wychodzi 351,60 euro!= 1652,52 zł!) z Pragi do Rijeki za cały przedział, przy zakupie 4 miejsc do spania, w wagonie z kuszetkami;
Polecany artykuł:  Jak tanio podróżować? 5 porad taniego podróżowania

Zniżki obowiązują dla studentów do 26 roku życia oraz dla seniorów powyżej 65 lat, ceny biletów kosztują tyle co dla starszych dzieci.

Warto wiedzieć, że podane ceny nie są stałe, wpływa na nie, aktualne obłożenie pociągu. Co więcej, bilety na piątek są droższe niż na przykład na wtorek. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na podróż z Bratysławy do Rijeki, nie zapłacimy mniej, niż podróżując z Pragi.


ÖBB – pociągiem do Chorwacji

Pociągiem do Chorwacji  pojedziemy także kolejami austriackimi, w sezonie wakacyjnym 2023, zaplanowano 2 połączenia bezpośrednie Nightjet: z Bratysławy przez Wiedeń do Split – od 12 maja do 08 września i z Monachium  przez Salzburg do Rijeki – od 10 maja.

ÖBB podobnie jak RegioJet oferuje miejsca siedzące w sześcioosobowych przedziałach i wagony sypialne. Dodatkowo do składu kursującego do miasta Split doczepiane będą autokuszetki, czyli wagony umożliwiające transport aut oraz motocykli.

Ceny Nightjet – pociąg do Chorwacji

Cena pociągu do Chorwacji zależy od daty. Krótsza trasa nie oznacza tutaj tańszego biletu! Warto wiedzieć, że podróż wagonem sypialnym kosztuje zdecydowanie więcej. Dopłata do ceny standardowej biletu podstawowego, za przedział sypialny 3-osobowy to około 30 euro, czyli 137 zł wzwyż. Dodatkowo przypadku 2- oraz 1-sobowych to od 70 i 110 euro, czyli około 320 i 500 zł za osobę. W tę cenę wliczono: śniadanie, pościel oraz przybory toaletowe.

Auta na tory!

Pociągiem do Chorwacji możemy wybrać się własnym samochodem lub motocyklem.  Niestety w wagonach nie można przewozić rowerów!

Bilety ÖBB można zakupić na stronie przewoźnika (www.tickets.oebb.at/en/ticket), która jest dostępna w języku angielskim i niemieckim. Dodatkowo możemy wybrać miejsce na przykład przy oknie. Bilety są imienne, można za nie zapłacić kartą kredytową lub PayPal, natomiast potwierdzenie zakupu dostajemy na e-mail. Bilet należy wydrukować na kartce rozmiaru A4.

Polecany artykuł:  Chorwacja plaże - TOP 19 piaszczystych plaż dla rodzin z dziećmi

Krótkie résumé – podróży pociągiem do Chorwacji w 2023 roku

  • Pociągiem do Chorwacji z naszego kraju dojechać możemy z jedną przesiadką np. w Pradze, Wiedniu lub Bratysławie

  • Przewoźnicy kolejowi mają w ofercie w sezonie wakacyjnym połączenia do Splitu oraz do Rijeki

  • Podróż pociągiem do Chorwacji to całonocna (zwykle ponad 12-godzinna) wyprawa

  • Niektóre składy oferują możliwość przewozu aut czy motocykli

  • Cena biletu w jedną stronę na odcinku ze Słowacji lub Czech to od ok. 105 zł wzwyż


Pociągiem do Chorwacji – czy to nam się opłaca? Opinie

Ile może nas kosztować taka podróż pociągiem do Chorwacji z Polski. Zdecydowanie nie będzie to tania i szybka podróż. Tak jak w przypadku poprzednich lat ceny były bardzo konkurencyjne, tak w 2023 r. podróż RegioJet (szczególnie w opcji całego przedziału) jest bardzo droga. Dlatego też, nawet w przypadku podróży 4 osób (rodzice +2 dzieci) to i tak jest to ponad 1600,00 zł w jedną stronę! W tym momencie samolot lub autobus są bezkonkurencyjne!

Reasumując, czy jest to dużo to oczywiście zależy od naszych oczekiwań. Jednak porównując koszty podróży pociągiem do Chorwacji z ceną przelotu samolotem oraz wydatkami związanymi z długą podróżą to naszym zdaniem jest to dość wygórowana cena.

Wakacje Chorwacja