Winiety Austria
Chorwacja dojazd,  Ciekawostki,  Porady,  Winiety Austria,  wskazówki

Winiety Austria 2024 r.

Czas czytania: 4 minut

Winiety Austria 2024 r.

Planując podróż na południe Europy na przykład do Włoch, Słowenii czy Chorwacji wielu z nas wybiera podróż przez Austrię. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pozwolą uniknąć kierowcom niepotrzebnych opłat oraz prezentujemy aktualne ceny winiet na austriackich autostradach, obowiązujące w 2024 roku.

Najpopularniejsza trasa samochodowa z Polski na południe Europy na austriackim odcinku autostrad prowadzi: obok Wilfersdorfu, Wiednia, Wiener Neustadt oraz Grazu. Warto wiedzieć, że podobnie jak w Czechach oraz Słowenii, tak i na austriackich drogach szybkiego ruchu obowiązują nas opłaty. Oczywiście, dotyczy to także tych, dla których Austria to tylko tranzyt w drodze do Chorwacji. Niezależnie, czy za kółkiem spędzimy godzinę, czy kilka to austriacką winietę musimy zakupić. W przypadku kontroli drogowej, możemy narazić się na niepotrzebne dosyć spore wydatki. W takim przypadku należy niezwłocznie zapłacić 120 euro za tzw. winietę zastępczą. Najniższy wymiar kary za nieuiszczenie opłaty na miejscu to w Austrii 300 euro, a najwyższy nawet i 3000 euro.

W Austrii występują dwa rodzaje winiet: dla samochodów do 3,5 tony oraz dla motocykli. Zakup winiety dla auta pozwala również do ciągnięcia przyczepy niezależnie od jej wagi.

Na terenie Austrii funkcjonują trzy systemy opłat drogowych umożliwiających korzystanie z sieci dróg szybkiego ruchu i autostrad:

  • pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony objęte są systemem winiet i opłat dodatkowych
  • pojazdy powyżej 3,5 tony objęte są systemem GO-Box.
Austria mapa dróg płatnych Oznaczenia: pomarańczowe drogi płatne, zielone dodatkowe bramki/opłaty za tunele, niebieskie: drogi zwolnione z opłat, źródło: https://asfinag.azureedge.net/

Winiety Austria – gdzie kupić?

Winiety obowiązują na austriackich autostradach oznaczonych symbolem „A”. Łączna ich długość na terenie Austrii przekracza 2000 kilometrów. Można je bez najmniejszego problemu zakupić w około 6000 punktów sprzedaży w kraju i za granicą, m.in. w automobilklubach (ARBÖ, ÖAMTC i PZM), na stacjach benzynowych oraz w punktach pobierania opłat drogowych na odcinkach objętych opłatami dodatkowymi. Warto wiedzieć, że od 2018 roku w Austrii można także wykupić tzw. winietę elektroniczną, która jest dostępna tutaj.

Polecany artykuł:  Alternatywna trasa do Chorwacji przez Bośnię i Hercegowinę

Austria winiety ceny 2024 r.

UWAGA! Należy zachować dolną część winiety, czyli folię z numerem seryjnym, który jest jednocześnie potwierdzeniem zakupu winiety.

Powyższe ceny winiety Austria są oficjalnymi cenami obowiązującymi na terenie Austrii.

W przypadku kilku dróg w Austrii, musimy również uiścić dodatkową opłatę. Odcinki te pokonuje się płacąc na bramkach, podobnie jak na większości polskich autostrad bezpośrednio w punkcie poboru opłat lub za pomocą uprzednio zakupionej karty opłaty drogowej do odczytu video (odczyt automatyczny).

Austria opłaty dodatkowe

Łączna długość dróg, na których obowiązują opłaty dodatkowe, wynosi ok. 150 km. Należą do nich odcinki tras:

  • A9 autostrada Pyhrn: między węzłami Spital/Pyhrn i Ardning (tunel Bosruck) oraz między węzłami St. Michael i Übelbach (tunel Gleinalm).
  • A10 autostrada Tauern: między węzłami Flachau i Rennweg (tunel Tauern i Katschberg).
  • A11 autostrada Karawanken: między węzłem St. Jakob w Rosental a granicą państwa w tunelu Karawanken.
  • A13 autostrada Brenner: cała autostrada A13 podlega opłacie odcinkowej.
  • S16 droga ekspresowa Arlberg: między węzłami St. Anton am Arlberg i Langen am Arlberg.(zamknięte na czas remontu od 24 kwietnia do 6 października 2023 r. i od 15 kwietnia do 22 listopada 2024 r.

GO- Box

GO-Box to urządzenie poboru opłat dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.

Pojazdy ciężarowe, autobusy oraz ciężkie samochody kempingowe muszą w celu skorzystania z austriackich autostrad oraz tras szybkiego ruchu uiścić odpowiednią opłatę drogową. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami od  2014 roku kierowcy wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t muszą wyposażyć auta w elektroniczne urządzenie poboru opłat, tzw. GO-Box. Dodatkowo urządzenie to rejestruje każdy przejazd pod bramkami ustawionymi nad autostradami oraz drogami objętymi opłatami drogowymi.

Warto wiedzieć, że montaż GO-Box jest szybki i nieskomplikowany. Opłaty naliczane są na dwa sposoby: w systemie pre-pay lub post-pay za pomocą karty debetowej lub kredytowej.

Polecany artykuł:  Wycieczka po Jeziorach Plitwickich

Warunki na austriackich drogach

Kierowcy planujący trasę w Austrii w każdej chwili mogą wygodnie sprawdzić aktualne informacje na temat warunków nie tylko pogodowych na drogach. Warto o tym pamiętać, bo praktycznie cała Austria zdominowana jest zwłaszcza zimą przez nieprzewidywalny klimat alpejski. Takie informacje znajdziemy na stronach:

  •  austriackich automobilklubów: ÖAMTC i ARBÖ a także VCÖ i ASFINAG – aktualne informacje o sytuacji drogowej na w Austrii;
  •  Austriackiej Izby Gospodarczej (WKO) – aktualne informacje dotyczące zakazów poruszania się samochodów ciężarowych w Austrii.

Przez Austrię (do Chorwacji ) bez winiety

Dla tych, którzy chcą przejechać przez Austrię bez winiety Austria proponujemy dobrej jakości drogi lokalne oraz możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc na trasie. Warto również zatrzymać się po drodze na nocleg np. w termach lub agroturystyce. Szczegóły przedstawiamy w osobnym artykule.

Na zakończenie polecamy jeszcze skorzystać ze strony ASFINAG na której możemy zaplanować trasę i sprawdzić aktualne warunki i utrudnienia na naszej planowanej trasie podróży.

Linki powiązane:

Chorwacja