Winiety Węgry
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek,  Winiety Węgry

Winiety Węgry 2023 r.

Czas czytania: 3 minut

Planując podróż do Chorwacji lub na południe Półwyspu Bałkańskiego, często wybieramy trasę wiodącą przez Węgry. Warto wiedzieć, że na Węgrzech obowiązują winiety za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu. Winiety na Węgrzech występują w formie elektronicznej.

Mapa autostrad na Węgrzech

Na Węgrzech znajduje się łącznie ponad 1300 kilometrów płatnych autostrad i dróg szybkiego ruchu. Poniżej przedstawiamy mapę z płatnymi odcinkami. Kolorem czerwonym zaznaczone są istniejące odcinki płatne, natomiast kolorem zielonym, odcinki zwolnione z opłat za przejazd.

Winiety Węgry – gdzie kupić?

Warto wiedzieć, że istnieje kilka możliwości zakupu winiety na Węgry. Najkorzystniej jest kupić winietę na stacjach paliwowych w okolicach autostrad lub po prostu w miejscach znajdujących się przy granicy. Ponadto do zakupu winiety na Węgry będziemy potrzebowali tylko numeru rejestracyjnego naszego pojazdu. Następnie po zapłaceniu za winietę otrzymamy tak zwany kupon kontrolny, który powinniśmy zachować na wszelki wypadek przez nawet 2 lata od ostatniego dnia ważności winiety.

Drugą naszym zdaniem bardziej korzystną opcją jest zakup winiety Węgry przez Internet. Możemy to zrobić wygodnie w domu. Będziemy natomiast potrzebować do tego karty kredytowej. Zakupu węgierskiej winiety przez Internet można dokonać tutaj.

Odcinki autostrad na Węgrzech bezpłatne

Według obowiązującego rozporządzenia, za darmo można korzystać z następujących odcinków dróg:

 • z niżej wymienionych odcinków drogi ekspresowej M0:
  • odcinek pomiędzy drogą krajową nr 1 oraz autostradą M5,
  • odcinek pomiędzy drogą ekspresową M4 (oznaczoną jako droga ekspresowa nr 4) oraz autostradą M3,
  • most Megyeri (odcinek pomiędzy drogami krajowymi nr 2 i 11).
 • obwodnica południowo zachodnia miasta Pécs na odcinku autostrady M60 między drogami o numerach 58 oraz 5826;
 • droga ekspresowa M4 (oznaczona jako droga ekspresowa nr 4) na odcinku od Vecsés do drogi prowadzącej do Międzynarodowego Lotniska im. Franciszka Liszta w Budapeszcie;
 • odcinek drogi ekspresowej M4 (oznaczonej jako droga ekspresowa nr 4) pomiędzy Ceglédbercel oraz Cegléd;
 • autostrada M8;
 • odcinek drogi ekspresowej M9 pomiędzy drogami krajowymi nr 6 oraz 51;
 • droga ekspresowa M25 na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 252 oraz drogą łączącą nr 2502;
 • odcinek drogi ekspresowej M9 (oznaczonej jako droga krajowa nr 61) na odcinku obwodnicy miasta Kaposvár;
 • autostrada M31.
Polecany artykuł:  Festiwal Tuna, Sushi & Wine Zadar 2018

Winiety na Węgrzech- kategorie według rodzaju pojazdu

  • Winieta kategoria D1 – motocykle (D1M), oraz samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najwyżej 3,5 t, przystosowane do przewozu do 7 osób z kierowcą włącznie i ich przyczepy.
  • Kategoria D2 – wszelkie pojazdy nie należące do innych kategorii opłat i nie objęte obowiązkiem opłat drogowych D2 na podstawie osobnych przepisów
  • Winieta kategoria B2 – autobusy – pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu osób, posiadające więcej niż 9 stałych miejsc siedzących z fotelem kierowcy.
  • Winieta kategoria U – przyczepy pojazdów kategorii opłat D2 oraz B2.

Winiety Węgry – ważne informacje

 • Z odcinków dróg płatnych można korzystać wyłącznie, gdy posiadamy ważną e-winietę, o której zakup należy się zatroszczyć jeszcze przed wjazdem na płatną autostradę. Co ważne, jeśli tego nie uczyniliśmy, należy niezwłocznie uczynić to w ciągu 1 h od wjazdu na płatną autostradę!
 • Aby uniknąć sytuacji nieuprawnionego korzystania z płatnych dróg na Węgrzech, zawsze przy zakupie należy sprawdzić na paragonie kontrolnym poprawność numeru rejestracyjnego naszego pojazdu, oznaczenia kraju rejestracji, kategorię opłaty oraz okres ważności e-winiety!
 • W razie zakupu e-winiety kategorii U -przyczepy na numer rejestracyjny pojazdu zaliczonego do kategorii opłat D2 lub B2.  Do końca ważności uprawnienia do korzystania z płatnej drogi przysługuje możliwość poruszania się z przyczepą o dowolnym numerze rejestracyjnym!
 • Warto wiedzieć, że w przypadku uiszczenia opłaty drogowej w formie elektronicznej. Dowodem faktu zakupu jest otrzymana wiadomość potwierdzająca.

Węgry winiety – ceny

Kurs forinta węgierskiego na 10 marca 2023 – 0,012 PLN

Brak winiety – mandaty!

Co ważne, winiety na Węgrzech sprawdzane są elektronicznie, więc możemy nawet nie mieć świadomości kontroli naszego pojazdu. Czyli, jeśli poruszaliśmy się po płatnych odcinkach dróg na Węgrzech bez posiadania ważnej winiety, możemy być pewni, że będziemy musieli zapłacić mandat. Mandat zapłacimy również, w przypadku gdy na przykład podczas zakupu podamy zły numer rejestracyjny naszego pojazdu.

Polecany artykuł:  Balaton, czyli węgierskie morze. Co warto wiedzieć?

Kwota mandatu zależy od kategorii pojazdu oraz terminu, w jakim ją opłacimy. Jednak jak widać mandat za brak winiety na Węgrzech jest bardzo drogi w stosunku do opłat drogowych, warto więc nie cwaniakować i pamiętać o konieczności wykupienia winiety.

Jeśli zamierzacie odwiedzić stolicę Węgier z pewnością zainteresują Was także nasze pozostałe artykuły: Budapeszt – atrakcje stolicy Węgier, Szentendre, Balaton – czyli węgierskie morze oraz inne artykuły z kategorii Węgry.


Winiety do Chorwacji

Na zakończenie warto wiedzieć, że w drodze do Chorwacji w zależności od wybranej trasy przez Czechy, Austrię czy Słowenię lub przez Słowację i Węgry, musimy w tych krajach zakupić odpowiednie winiety. W każdym kraju inną. Oto krótkie przewodniki po winietach na europejskich drogach:

Chorwacja