Lotniska w Europie
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Lotniska w Europie

Czas czytania: 4 minut

Jak co roku portal Sleeping in Airports przeprowadził sondaż wśród podróżujących po całym świecie, którego celem było wyodrębnienie 10 najlepszych lotnisk w Europie pod względem ogólnego wrażenia.

Do ogólnej oceny lotniska brane były następujące kryteria:

  • komfort podróży;
  • usługi i jedzenie;
  • bezpieczeństwo podróży;
  • obsługa klienta;
  • czystość.

W tym poście prezentujemy  najlepsze lotniska w Europie w 2017 r.

10. Vienna International Airport, Austria (VIE)

Podróżni cenią sobie międzynarodowe lotnisko w Wiedniu za wygodę, czystość i również  organizację.  Ponadto docenione zostały: wygodne krzesła i kanapy, przyjazny personel, krótki czas oczekiwania na odprawę, szybkie Wi-Fi i łatwy transport publiczny do centrum miasta.

9. Porto Francisco Sá Carneiro Airport, Portugal (OPO)

Źródło: foto. holidaycheck.de

Od kilku lat małe i proste lotnisko Porto jest stałym elementem naszej listy najlepszych lotnisk w Europie. Choć brakuje nieco nowoczesności na tym lotnisku, to podróżni i tak wielokrotnie wysoko ocenili jego przystępność, organizację i wygodne siedzenia. Dodatkowo bezpłatne Wi-Fi, dystrybutory wody, bezpłatne prysznice, również łatwy dojazd do miasta i przyciemnione światła w nocy to tylko niektóre z najlepszych zalet OPO. Jedyne, co wydaje się wymagać poprawy, to dostępność mobilnych punktów ładowania!

8. Dublin International Airport, Ireland (DUB)

Opinie podróżnych z ubiegłego roku sugerują, że lotnisko w Dublinie rozwija się trochę zbyt wolno. Ponadto podróżujący docenili  bezpieczeństwo, przyjazny personel, szybką odprawę  i również szeroki wybór sklepów i restauracji w pobliżu.

Polecany artykuł:  Baba Wanga - kim była? Przepowiednie, które się sprawdziły

7. Copenhagen Kastrup Airport, Denmark (CPH)

W tym roku port lotniczy Copenhagen Kastrup zebrał jeszcze więcej pochwał od podróżnych niż w ubiegłym roku. Dzięki dużym, wygodnym siedzeniom, często umieszczonym w pobliżu punktów ładowania oraz przestronności terminalu podróżni mogli odpocząć po trudach podróży. Ponadto doskonała obsługa klienta,  a także szeroka gama restauracji i sklepów są wysoko oceniane wg. ankietowanych podróżników.

6. Stockholm Arlanda Airport, Sweden (ARN)

Co ciekawe, Sztokholm Arlanda pojawi się na naszej liście najlepszych lotnisk w Europie w tym roku, dzięki świetnej obsłudze klienta, dużej liczbie punktów ładowania oraz bardzo wygodnym fotelom. Plusem jest to, że terminal jest bardzo cichy w nocy, dzięki temu podróżni mają większe szanse na sen. Niestety jest on dość chłodny dlatego warto mieć ze sobą sweter. W przeciwnym razie udogodnienia na lotnisku są dość standardowe, w tym 3 godziny bezpłatnego Wi-Fi, prysznice i zaplecze fitness.

5. Amsterdam Schiphol International Airport, Netherlands (AMS)

Po latach w czołówce najlepszych lotnisk w Europie Amsterdam nadal zbiera pozytywne opinie.  Podróżni wciąż doceniają spory wybór miejsc do odpoczynku od  krzeseł, po kanapy i różnego rodzaju łóżka typu “make-shift”.   Niestety podróżni skrytykowali Wi-Fi, że jest zbyt powolne i często urywał się sygnał. Schiphol jest cały czas w trakcie budowy a efekt końcowy może pozytywnie  zaskoczyć wszystkich planujących podróż przez to lotnisko.

4. Zurich Kloten International Airport, Switzerland (ZRH)

Źródło: fot. myswissalps.com

Po raz kolejny międzynarodowe lotnisko w Zurychu zbiera wiele pochwał za sprawność w obsłudze podróżujących, czystość i łatwą nawigację. Dodatkowo, większość sklepów i koncesji na żywność jest zamknięta do godziny 23.00. Prysznice w hotelu tranzytowym zapewniają odświeżenie.  Ważne również są darmowe połączenia Wi-Fi i łatwe połączenia między trzema terminalami.

3. Tallinn International Airport, Estonia (TLL)

Ze wszystkich lotnisk, które są na liście najlepszych lotnisk w Europie, Tallinn zebrał – bez wątpienia – najwięcej komentarzy. Głosujący pisali z uznaniem, że to “najinteligentniejsze” (i chyba najbardziej pomysłowego) lotniska na świecie. Wygląda na to, że TLL włożył szczególny wysiłek w wygodę dla podróżujących.  Ogólnie rzecz biorąc, podróżni jednoznacznie określili, że czekanie tutaj jest bardzo podobne do czekania na lot we własnym domu lub w salonie. Jedyną sugestią było, żeby  lotnisko w Tallinnie połączyć z  większą ilością miast w Europie i  na świecie.

Polecany artykuł:  Zagrzeb - stolica Chorwacji, czy jest atrakcyjny?

2. Munich International Airport, Germany (MUC)

Większość głosujących zgadza się, że lotnisko w Monachium jest obsługiwane z wyjątkową precyzją. Jako główny węzeł komunikacyjny podróżni byli zachwyceni również  przemyślanymi akcentami – jak bezpłatna kawa, strefy snu i prysznice. Jednak efektywność naprawdę olśniewa ludzi. Inni zauważyli, jak szybko przeszli przez kontrole. Kilka osób wspomniało o tym, że chciałoby zobaczyć kilka tańszych restauracji, ale za to ogólna czystość i atmosfera  nadrabia zaległości.

1. Helsinki Vantaa Airport, Finland (HEL)

Źródło: fot. flickriver.com

Co ciekawe terminal ma również reputację wyjątkowo spokojnego, czystego i wydajnego. Wielu głosujących zauważyło szybkość odprawy oraz pomoc ze strony personelu lotniska. Dodatkowo przyjemne doznania z podróży są również wspierane przez wiele udogodnień, m.in wiele punktów ładowania, leżanki, w szczególności wygodne fotele, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz szybka komunikacja z miastem.

Na zakończenie pozostała lista:

Najlepsze lotniska w Europie kształtuje się następująco:

11. Wroclaw Copernicus Airport, Poland (WRO)

12. Oslo Gardermoen Airport, Norway (OSL)

13. Brussels Zaventem Airport, Belgium (BRU)

14. Budapest Ferenc Liszt International Airport, Hungary (BUD)

15. Athens Eleftherios Venizelos International Airport, Greece (ATH)

16. Warsaw Chopin Airport, Poland (WAW)

17. Alicante–Elche Airport, Spain (ALC)

18. Cork Airport, Ireland (ORK)

19. Glasgow International Airport, United Kingdom (GLA)

20. Málaga–Costa del Sol Airport, Spain (AGP)

21. Düsseldorf Airport, Germany (DUS)

22. Edinburgh Airport, United Kingdom (EDI)

23. Milan–Malpensa Airport, Italy (MXP)

24. Keflavík International Airport, Iceland (KEF)

25. Prague Václav Havel Airport, Czech Republic (PRG)

26. London Heathrow Airport, United Kingdom (LHR)

27. Barcelona–El Prat Airport, Spain (BCN)

28. Lisbon Portela Airport, Portugal (LIS)

29. Riga International Airport, Latvia (RIX)

30. Lyon-Saint-Exupéry Airport, France (LYS).

Na zakończenie zapraszamy również do pozostałych naszych wpisów z poprzednich rankingów dotyczących oceny lotnisk:

TOP 10 Najgorszych lotnisk w Europie w 2015

Polecany artykuł:  Cavtat Chorwacja i półwysep Prevlaka

TOP 10 Najlepszych lotnisk na świecie w 2016

Chorwacja