Chorwacja centralna atrakcje
Chorwacja centralna,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Chorwacja centralna atrakcje – czy warto się tam zatrzymać?

Czas czytania: 4 minut

Chorwacja centralna obejmuje jedną trzecią terytorium całego państwa. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie są największe atrakcje/ zabytki tego regionu? Chorwacja środkowa położona jest w dorzeczu rzek: Sawa, Drawa oraz Mura.

Jakie są największe atrakcje w Chorwacji centralnej?

Pięknie położona Krapina, pradawny krajobraz leśny w obszarze Zrinska Gora, biorezerwat Lonja, a także zabytkowy Zamek w Čakovec to tylko niektóre z atrakcji leżących w centralnej Chorwacji.

Warto wiedzieć, że centralna Chorwacja jest ciekawym regionem turystycznym w Chorwacji, bez tłumów turystów jak w Dalmacji. Region ten oferuje szeroki wachlarz oferty turystycznej, od turystyki myśliwskiej, biznesowej po typowo górską i agroturystyczną.


Chorwacja atrakcje – miasta i miejsca w centralnej Chorwacji godne uwagi

Varaždin

Varazdin leży nad brzegiem rzeki Drawa w północno-zachodniej Chorwacji. Ponadto Varazdin to miasteczko bogate w historię. Po raz pierwszy wspomniano na piśmie w 1181 roku. Miasto Varaždin ma dziś prawie 50 000 mieszkańców oraz jest jednym z bardziej rozwiniętych miast w Republice Chorwacji. Dodatkowo jest ważnym centrum kulturalnym oraz społecznym i jest nazywane jako miasto barokowe.

Varazdin
Varazdin

Varaždinske Toplice

Varaždinske Toplice leżą na granicy Chorwackiego Zagorje, w otoczeniu zboczy wzgórz pokrytych łąkami, winnicami, sadami owocowymi oraz lasami, nad doliną rzeki Bednja. Kompleks Aqae Iasae, jak Rzymianie nazwali te tereny, są jedną z najlepiej zachowanych źródeł termalnych w Chorwacji. Woda termalna zawiera leczniczą siarkę, która wybija na terenie dzisiejszego parku (temperatura 58˚).

Stubičke Toplice

Stubičke Toplice są jednym z najstarszych kierunków turystycznych w Chorwackim Zagorju, dzięki źródłom termalnym. ‘Stubaki’ posiadają ofertę turystyki uzdrowiskowej, ponadto dużą zaletą Stubičke Toplice jest również oferta turystyczna Parku Przyrody Medvednica. Poza tym do dyspozycji gości są trasy piesze oraz rowerowe, a jedną z atrakcji turystycznych jest szlak historyczno-edukacyjny Kamenjak z dębami, które są zabytkiem przyrody.

Polecany artykuł:  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Chorwacji

Samobor 

Samobor jest naszym zdaniem jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy Zagrzebia. Miasteczko jest oddalone o około 20 kilometrów od stolicy Chorwacji oraz 5 kilometrów od granicy ze Słowenią. Samobor leży praktycznie na zboczach Samoborskiego gorja. Co więcej, jest to średniowieczne miasto z architekturą barokową.

Ponadto Samobor jest kolebką chorwackiej turystyki górskiej. Szczególnie warte uwagi są Anin dol oraz jaskinia Grgosova – zdecydowanie najładniejsza jaskinia w tej części Chorwacji. W Samoborze wśród zabytków znajdują się m.in.: Plac Króla Tomislava, Stare Miasto Samobor, Dworek Livadic z XVII wieku oraz Muzeum Samobor. Poza tym wydarzenia takie jak: Karnawał w Samobor czy klasyczny rajd samochodowy to tylko fragment oferty kulturalnej Samobor.

Samoborski Fašnik

Karnawał w Samobor pochodzi z początku XIX wieku. Pisemne dokumenty z tego okresu mówią, że na ulicach małego miasteczka Samobor odbyła się zamaskowana piłka. To jedna z najstarszych uroczystości karnawałowych w Chorwacji.

Čakovec

Ze skromnego średniowiecznego miasteczka Cakovec wyrósł dziś na nowoczesne europejskie miasto w środkow0 północnej Chorwacji. Zdecydowanie na największą uwagę zasługuje Zamek w Čakovec (Čakovečka utvrda oraz Stari grad Zrinskih) znajduje się na terenie parku Zrinskich. Jest to ufortyfikowany średniowieczny zamek/twierdza otoczony fosą w centrum Čakovec. Poza tym zamek w XVI i XVII wieku był głównym miejscem zamieszkania książąt Zrinskich. Co więcej, w murach zamku mieści się muzeum Međimurje (Međimurje jest to region w kształcie trójkąta, leżący w najbardziej na północ wysuniętej części Chorwacji).

Warto również, wiedzieć, że dla turystów oprócz starówki oraz zamku Zrinskih, wart uwagi jest również Klasztor Franciszkanów.

Velika Gorica

Velika Gorica leży około 16 kilometrów na południe od Zagrzebia. W miejscowości Velika Gorica znajdują się cenne znaleziska archeologiczne, zabytki, takie jak drewniane kaplice i dwory, stary plac przed ratuszem oraz liczne zabytki sakralne. Swego czasu Velika Gorica była szóstym największym miastem w Chorwacji. Dodatkowo niedaleko Velika Gorica znajduje się lotnisko stolicy Chorwacji – Zračna luka Franjo Tuđman.

Polecany artykuł:  Via ferrata Chorwacja - wyspa Hvar

Krapina 

Krapina to małe miasteczko, które posiada bogate dziedzictwo, w którym neandertalczycy pozostawili swój ślad w tym regionie. Muzeum neandertalczyków w Krapinie jest najnowocześniejszym oraz jednym z  popularniejszych muzeów na świecie. Naszym zdaniem jest obowiązkowym miejscem turystycznym w środkowo północnej Chorwacji. Warto po przekroczeniu granicy ze Słowenią zjechać z autostrady i zatrzymać się na nieco dłużej w Krapinie. Miejscowość jest malowniczo położona wśród wzgórz porośniętych winnicami.

Muzeum neandertalczyków w Krapinie

Muzeum krapinskich neandertalczyków w Krapinie znajduje się w pobliżu popularnych na całym świecie znalezisk archeologicznych neandertalczyków Krapina Hušnjakovo. Jest to również pierwszy paleontologiczny pomnik przyrody w całej Chorwacji. Odkrycie jest jednym z najbogatszych siedlisk paleolitycznych neandertalczyka w Chorwacji oraz Europie.

Krapinskie Toplice

Krapinske Toplice leżą zielonej dolinie na czterech źródłach wody termalnej. Ponadto Krapinskie Toplice posiadają jedno z największych oraz najnowocześniejszych centrów wodnych w Chorwacji – Park Wodny Aquae Vivae.

Koprivnica

Centrum miasta Koprivnica założono na miejscu dawnego fortu Koprivnica. Obecnie w miejscu fortu znajduje się ciekawy park z pawilonem. W Koprivnica miłośnicy polowań mogą cieszyć się tradycyjnymi polowaniami, wędkarstwem, pieszymi wędrówkami lub jazdą na rowerze. Ponadto Koprivnica swoim gościom oferuje wycieczki górskie na Kalnik, Bilogorę oraz do Crnej šumy, kąpiele w Šoderice oraz okolicznych jeziorach. Co więcej miejscowość Koprivnica otrzymała swoją nazwę od leczniczej pokrzywy. Miłośnicy przyprawy Vegeta zapewne wiedzą, że zakłady Podravka mają swoją siedzibę właśnie w Koprivnica.

Podravka

Firmę Podravka założyli bracia Wolf w 1934 roku. Początkowo była to przetwórnia owoców. Natomiast w 1947 firmę przejęło państwo, a dwa lata później firma otrzymała obecną nazwę Podravka. Najpopularniejsze produkty firmy Podravka to Vegeta oraz Ajvar. Warto również wiedzieć, że firma Podravka oprócz przypraw, produkuje wody mineralne smakowe oraz naturalne, pieczywo, marmolady, pasztety, przeciery pomidorowe, pasty warzywne oraz herbaty.

Polecany artykuł:  Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji- tradycje bożonarodzeniowe

Karlovac

Miasto Karlovac leży praktycznie w centrum Chorwacji północnej u zbiegu czterech rzek (Korana, Kupa, Mrežnica oraz Dobra), około 55 kilometrów od Zagrzebia. Jest to miejsce, obok którego prawie wszyscy przejeżdżają w drodze na Wybrzeże Chorwacji. Dawniej Karlovac nazywał się Karlstadt. Założono go w XVI wieku w celu obrony przed najeźdźcami tureckimi jako gród w kształcie gwiazdy sześcioramiennej.

Gród Dubovac Karlovac
Gród Dubovac Karlovac

W Karlovac można zwiedzić m.in.: gród Dubovac z XIII wieku, Muzeum Miejskie, kościół św. Trójcy oraz Klasztor Franciszkański oraz teatr miejski Zorin.

Sisak

Miasto Sisak jest ważne już od czasów rzymskich, a na północy znajduje się uzdrowisko Varaždin oraz miasto Cakovec. Sisak leży przy ujściu rzeki Kupa do Sawy. Miasto Sisak  położone jest około 47 km na południowy wschód od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Ponadto Sisak jest to stolica administracyjna żupanii Sisak-Maslovina. W czasach Dioklecjana (kiedy miasto było znane jako Siscia), torturowano tam i zamordowano chrześcijańskiego męczennika świętego Kwiryna, topiąc go w rzece z przywiązanym do szyi kamieniem młyńskim.


To tylko niektóre z atrakcje centralnej Chorwacji, które warto zobaczyć w tej części kraju. Wszystkie one leżą praktycznie tuż przy trasie prowadzącej w kierunku półwyspu Istria oraz dalej w kierunku Dalmacji. Wystarczy zjechać tylko kilka kilometrów z autostrady i poznać nieco mniej zatłoczoną Chorwację.

Chorwacja