miasto Korčula, Korcula, morze Adriatyckie, Stare Miasto Korcula
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Miasto Korčula – królową chorwackich destynacji turystycznych 2018

Czas czytania: 3 minut

Miasto Korčula uważana jest za najpiękniejsze średniowieczne miasto w Chorwacji

Zapewne każdy, kto chociaż raz odwiedził miasto Korčula (wyspę i miasto) jest pod wrażeniem. To zdecydowanie  wyspa i miasto żeglarzy, rzeźbiarzy, artystów i budowniczych statków, z ulicami ułożonymi w szkielet ryby.

Dodatkowo nocne spacery po mieście Korčula to bardzo wyjątkowe przeżycie. Spacer nocą wąskimi uliczkami oraz wejście masywnymi kamiennymi  schodami do wejścia na Stare Miasto przez wieżę Veliki Revelin to tylko jedne z licznych pamiątek historii. Następne to dwa symbole historii Korčuli– płyta z wizerunkiem skrzydlatego lwa świętego Marka, która reprezentuje rządy Republiki Weneckiej oraz tablicy pamiątkowej z okazji tysięcznej rocznicy ukoronowania pierwszego króla Chorwacji Tomislava.

Korcula
Veliki Revelin

Ponadto innym symbolem tego pięknego miasteczka oraz wyspy jest historia  Moreški, rycerskiego tańca z mieczami, który narodził się w basenie Morza Śródziemnego około XII w., i od XV w  Korculi. Wszyscy odwiedzający Korculę jako punkt obowiązkowy chcą zobaczyć ten wyjątkowy pokaz, dlatego ze względu na duże zainteresowanie w sezonie wakacyjnym wykonują je przynajmniej raz w tygodniu.

Mały Dubrownik – tak wielu nazywa  Korculę

Warto zatrzymać się na chwilę dłużej przy Katedrze św. Marka, która została wybudowana na fundamentach wcześniejszego kościoła z XIII wieku. Co ciekawe kej architektami byli miejscowi artyści, na czele ze znanym również w Wenecji i Dubrowniku Marko Andrićem, którego dziełem jest wieża oraz kopuła katedry z 1481 roku. Ponadto w 1525 roku do katedry dobudowano kaplicę św. Rocha, mającą chronić mieszkańców przed epidemiami dżumy. Poza tym naprzeciw katedry znajduje się wybudowany w stylu  gotyckim wenecki pałac Arneri, z renesansowym ogrodem. Natomiast obok usytuowany jest pałac Gabrielis z XVI wieku, obecnie będący siedzibą Muzeum Miejskiego.

Polecany artykuł:  Mapa turystyczna najciekawszych atrakcji w Chorwacji

Korcula

Pałac Lešić Dimitri, który obecnie jest  hotelem oraz laureatem licznych nagród za architekturę i dla obiektów turystyczno-gastronomicznych gościł m.in Penelope Cruz. Restauracja Lešić Dimitri otrzymała ostatnio rekomendacje Michelin. W przewodniku Michelin na ten rok były również dwie restauracje znajdujące się na wyspie Korcula, Restauracja Filippi oraz  Konoba Matea (Pupnat). Otrzymały one  oznaczenie Bib Gourmand, które jest przyznawane do właścicieli restauracji, którzy nie mają warunków do otrzymania prestiżowych gwiazdek Michelin, ale mają doskonałe potrawy.

Korcula stała się pożądanym celem turystycznym, na jej ulicach można usłyszeć języki z wszystkich stron świata.

Podsumowując Korcula jest doskonałym połączeniem tradycji oraz współczesności.  Natomiast co  roku pada rekord rekord przyjezdnych w Korčuli.

Według Tourist Board Dubrovnik- Okręgu Neretva , w lipcu 2018, największy ruch turystyczny skupił się okolicy Dubrownika, jednak  Orebic, Konavle i Korcula również znalazły się w czołówce najpopularniejszych destynacji.

Portal Večernji List wyłonił jak co roku listę najlepszych destynacji.

Na ogólną ocenę składały się następujące czynniki ( łącznie do zdobycia 100 punktów):

– Czystość i dbanie środowisko

– Jakość i różnorodność zakwaterowania

– Jakość oferty gastronomicznej

– Gościnność

– Rozrywka

– Obiekty kulturalne

– Obiekty rekreacyjne

– Udogodnienia na plażach

– Ogólne wrażenie

Spośród 23 destynacji w całej Chorwacji, wyniki kształtowały się następująco:

1. KORČULA (95 /100)

2. VIS (93/100)

3. DUBROVNIK, HVAR, ROVINJ, ZADAR (92/100)

4. ŠIBENIK (91/100)

5. BRAČ oraz PAG (90/100)

6. PULA , RAB, SPLIT (89/100)

7. MAKARSKA, MLJET, POREČ, TROGIR (88/100)

8. MALI LOŠINJ oraz OMIŠ (87/100)

9. KRK, OPATIJA, PELJEŠAC (86/100)

10. CRIKVENICA (83/100)

11. CRES (80/100)

Konkurs ten jest najstarszym konkursem turystyki w Chorwacji. Trwa on od 1975 roku.

Wakacje Chorwacja