Split, Chorwacja, do splitu
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

16 zdjęć, za które pokochacie Split Chorwacja

Czas czytania: 4 minut

Split Chorwacja

Split z lotu ptaka wita nas wzgórzem Marjan.

"<yoastmark

Widok na Stare Miasto oraz na Marjan park šuma ze wzgórzem o wysokości 178 m n.p.m usytuowanym w zachodniej części Split.  Znajdują się tu trasy spacerowe, biegowe, korty tenisowe, miejski ogród zoologiczny oraz Instytut Oceanografii i Rybołówstwa. Istotnym wydarzeniem historii wzgórza był fakt, iż nieopodal cesarz Dioklecjan wybudował swój pałac, który zamieszkiwało kilka tysięcy ludzi, a w związku z tym potrzebne było miejsce do rekreacji i rozrywki. Wstęp do Parku jest bezpłatny. Wejść jest kilka o różnym stopniu trudności. Najdłuższa ale i najbardziej plaska jest część wejścia od Mariny ACI Split ul. Obala Kneza Branimira. Nieco trudniejsza jest rasa Marjanski Put, w pierwszej fazie spora ilość schodów. Jest jeszcze 3 trasa Šetalište Luke Botića.

_DSC5050 (2)

Split Chorwacja atrakcje:

Centralną część Pałacu Dioklecjana Dioklecijanova palača (najbardziej popularnego miejsca odwiedzin turystów z całego świata ), wybudowanego na przełomie III i IV wieku n.e., stanowi perystyl (grec.peri- dookoła i stylos kolumna). Poza tym jest to miejsce, w którym niegdyś poddani składali hołdy cesarzowi Dioklecjanowi. Obecnie natomiast to plac z niezliczoną ilością stolików kawiarni przy których warto usiąść wypić pyszną kawę ( koszt około 12 kn) i delektować się otaczającą nas historią z wpływów greckich, rzymskich oraz weneckich. Poza tym pałac został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Często można tam spotkać gwardię cesarską i zrobić sobie z nimi zdjęcie pamiątkowe. Co ważne obszar Pałacu można zwiedzać za darmo. Płatne natomiast są wejścia na Dzwonnicę ( 15 kn) oraz do Katedry św. Dujmy. DSC05454

_DSC5288

Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Dzwonnica Katedry św. Dujmy,  którą widać praktycznie z każdego zakątka Splitu. Dzwonnicę zbudowano na przełomie XIII/ XVIII w. Wstęp na Dzwonnicę kosztuje 15 kn. Wejście jest bardzo wąskie i miejscami  niebezpieczne, jednak widoki ze szczytu dzwonnicy rekompensują wszystkie utrudnienia.

_DSC5042

Split Chorwacja Panorama
Split Chorwacja Panorama

DSC05450

20170822_085015

Riva ( Obala Hrvatskog narodnog preporoda) – jest to główny deptak Splitu, przy którym znajdują się dziesiątki kawiarenek i restauracji z widokiem na morze. Podczas panowania cesarza Dioklecjana, Riva była zalana wodą i stanowiła przystań dla cesarskich łodzi.

Split Chorwacja Riva
Split Chorwacja Riva

_DSC5094

DSC05624

Do Pałacu Dioklecjana prowadzą 4 bramy.  Od strony zachodniej – Brama Żelazna (Porta Ferrea), północnej – Brama Złota (Porta Aurea). Od wschodniej – Brama Srebrna (Porta Argentea), południowej – Brama Brązowa (Porta Aenea). Przed wejściem do Bramy Złotej znajduje się Pomnik Grigura Ninskiego, który to  w XV w. był biskupem Ninu i wprowadził język ojczysty do liturgii. Obowiązkiem jest potarcie palucha u stopy Grigura, ponieważ przynosi to szczęście.

DSC05582

DSC05583

Wielka Łaźnia Publiczna – nazywana Plażą Bačvice jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia będąc w Splicie.

Zdecydowanie jest to najsłynniejsza plaża w Split nieopodal Dworca kolejowego i autobusowego oraz przystani promowej. Popularna jest również dlatego, że odbywają się na niej mistrzostwa gry w picigin, głównie z powodu płytkiej wody. Nas nie zachwyciła głównie z powodu zbyt dużej ilości ludzi, mętnej wody i stosunkowo bliskiej odległości od przystani promowej. Polecamy natomiast, żeby pójść tam przed zachodem słońca, usiąść w jednym z licznych barów przy plaży oraz  obserwować zachód słońca.

Split Chorwacja Plaża Bacvice
Split Chorwacja Plaża Bacvice

DSC05499

2 komentarze

  • Grzesiek

    Wow, ale piękne zdjęcia! Ja w tym roku będę w Splicie i co prawda jadę na Ultra Party Camp, więc głównie będzie imprezowo i festiwalowo, ale na zwiedzanie tak pięknego miejsca na pewno również znajdzie się czas 🙂

    • admin

      Polecam wygospodarować odrobinę czasu na zwiedzanie Splitu i okolic, jest to niesamowita baza wypadowa jak i noclegowa w tej części Dalmacji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *