otwarcie granic, atrakcje chorwacji
Ciekawostki

Otwarcie granic w Chorwacji

Czas czytania: 5 minut

Na moment otwarcia granic czekało wielu turystów oraz samych Chorwatów. Nie ma co ukrywać, że sezon wakacyjny jest dla nich samych jak i gospodarki bardzo ważny. Koronawirus w wielu krajach ustępuje a co za tym idzie niektóre kraje otwierają swoje granice.  Od 11 maja do Chorwacji mogli wjechać wszyscy, którzy mieli rezerwację apartamentu lub w celach biznesowych.

Otwarcie granic w Chorwacji 

Przed przekroczeniem granicy wszyscy turyści proszeni są zapoznanie się oraz o wypełnienie formularza w języku chorwackim lub angielskim (link już nieaktywny).

Formularz
Do wyboru j. angielski lub j. chorwacki

Formularz cz 2

Obecnie w Chorwacji jest zarejestrowanych przyjezdnych około 10 000 obcokrajowców – większość to Słoweńcy, ale także i  Niemcy oraz Czesi.

28 maja 2020 Chorwacja  w pełni otworzyła swoje granice dla Czechów, Słowaków, Węgrów, Austriaków, Estończyków, Łotyszy, Litwinów, Polaków, Słoweńców oraz Niemców.

Ulotka informacyjna
Ulotka informacyjna

Otwarcie granic – kraje europejskie 

Dojazd do Chorwacji nie będzie możliwy jeśli kraje, przez które musimy przejechać nadal mają zamknięte granice, lub powrót do kraju będzie skutkował przejściem 14- dniowej kwarantanny.

Granice zewnętrzne Unii Europejskiej (oraz granice krajów EOG: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii) pozostają zamknięte. Należy pamiętać, że Wielka Brytania znajduje się w okresie przejściowym i dlatego pozostaje objęta granicami UE.

Wielka Brytania i Irlandia

Wszyscy, którzy wjeżdżają do Wielkiej Brytanii, muszą przejść 14-dniową kwarantannę.

Bośnia i Hercegowina

Z dniem 2 kwietnia 2020 na podstawie umowy między Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną oraz w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, 20 przejść granicznych z Bośnią i Hercegowiną czasowo zamknięto. Są to przejścia graniczne: Svilaj, Gejkovac, Pasin Potok, Bogovolja, Kordunski Ljeskovac, Licka Kaldrma, Bili Brig, Arzano Pazar, Dvorine, Cera, Jovica Most, Sebisina, Slivno, Podprolog, Unka, Vukov Klanac, Imotrica, Dubano oraz Gabela Polje.

Polecany artykuł:  Wyspa Cres - skarby Chorwacji

Osoby wjeżdżające do Bośni i Hercegowiny  będą musiały przejść 14 dniową kwarantannę. Wszystkie osoby wjeżdżające do kraju na przejściach granicznych w Republice Serbskiej również będą musiały to zrobić. Natomiast policji nakazano zatrzymać migrantów w Bośni i Hercegowinie w obozach i uniemożliwić im opuszczenie ich. Wjazd do Bośni i Hercegowiny wymaga paszportu.

Obywatele Chorwacji, którzy są właścicielami nieruchomości w Bośni i Hercegowinie, mogą wjechać do tego kraju z dowodem osobistym, ale muszą posiadać dokument potwierdzający własność.

Słowenia

Słowenia otwarta jest dla obywateli z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), jeśli nie przebywali poza EOG w ciągu ostatnich 14 dni. Obywatele państw trzecich (w tym obywatele krajów spoza UE oraz EOG, takich jak BiH, Serbia i Czarnogóra) mają ograniczenia oraz muszą przejść obowiązkową kwarantannę, jeżeli wjeżdżają do Słowenii z zamiarem pozostania tam.

W przypadku obywateli UE ich wjazdu do Słowenii można odmówić, jeśli pojawią się objawy koronawirusa. W porozumieniu z krajami o korzystnej sytuacji epidemiologicznej (Chorwacja i inne kraje) Słowenia zgodzi się na ułatwienie przekraczania granic tym obywatelom.

Czarnogóra

Czarnogóra otwiera swoje granice 1 czerwca 2020 r. Kraje dla których otworzy ona swoje granice to Chorwacja, Słowenia, Austria, Niemcy, Węgry, Albania oraz Grecja.

Węgry

Węgry zakazały wjazdu wszystkim obcokrajowcom. Ponadto Węgry ponownie wprowadzają kontrole graniczne na przejściach granicznych z Austrią, Słowenią oraz Słowacją. Na początku czerwca kontrole na granicy węgierskiej dla obywateli UE mają być złagodzone.

Włochy

Od 3 czerwca 2020 r. możecie swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z Włoch. Wjazd do niektórych regionów będzie ograniczony (nie wiadomo jeszcze do których). Możliwe będą również wjazdy turystyczne do kraju. Włochy to tak zwana czerwona strefa.  Wszyscy kierowcy i pasażerowie są zobowiązani do okazania potwierdzenia negatywnego wyniku testu koronawirusa nie starszego niż trzy dni.  Z kolei osoby, które nie posiadają potwierdzenia w języku słoweńskim, angielskim lub włoskim, nie będą mogły wjechać do Słowenii.

Polecany artykuł:  Droga Krzyżowa pod wodą - nieznana atrakcja turystyczna w Trogirze

Austria

Podróżujący planujący zostać w Austrii muszą posiadać zaświadczenie, że ich wyniki na koronawirusa są negatywne (nie starsze niż cztery dni). Badanie to nie dotyczy pracowników przybywających codziennie do Austrii. Tranzyt można wykonać swobodnie. Austriackie obiekty noclegowe, muzea oraz parki narodowe otwarto 29 maja 2020 r. W celu wjazdu lub tranzytu konieczne jest przedłożenie zaświadczenia zawierającego cel podróży.

Od piątku 15 maja 2020 r. Austria i Niemcy złagodzą kontrole na swoich wspólnych przejściach granicznych, a wszyscy pasażerowie przybywający do Austrii muszą posiadać dowód / potwierdzenie ważnego powodu przybycia. Z dniem 15 czerwca kontrole graniczne z większością krajów, z którymi Austria dzieli granicę, zostaną całkowicie zniesione. Austria otworzyła teraz swoje granice z Czechami, Słowacją i Węgrami, a także z Niemcami, Szwajcarią i Księstwem Liechtensteinu. Granica z Włochami jest zamknięta do odwołania, niezależnie od jakichkolwiek włoskich środków.

Serbia

Serbia otworzyła swoje granice i do wjazdu do Serbii nie jest już potrzebny dowód negatywnego testu koronawirusa. Po wjeździe do kraju nie trzeba odbywać kwarantanny.

Ukraina

Ukraina zamknęła swoje granice dla obcokrajowców.

Szwajcaria

Szwajcaria złagodziła niektóre środki na granicach, tj. po przedstawieniu dowodów na nie posiadanie koronawirusa możliwy jest wjazd do kraju z ważnych powodów osobistych. Natomiast tranzyt można wykonać swobodnie, a otwarcie granic powinno nastąpić 15 czerwca .

Albania

Albania posiada zamknięte wszystkie przejścia graniczne.

Słowacja

Słowacja zamknęła granice dla wszystkich podróżnych, którzy nie mieszkają w tym kraju. Każdy, kto ma pozwolenie na wjazd, musi przejść 14-dniową kwarantannę. Pod koniec maja środki graniczne dla obywateli UE mają zostać złagodzone.

Czechy

Republika Czeska zezwala swoim obywatelom na podróż za granicę z powodów innych niż służbowe (czyli Czesi mogą również podróżować w celach turystycznych), jeśli po powrocie przebadają się na obecność koronawirusa, a następnie przejdą dwutygodniową kwarantannę.

Obecnie obywatele UE mogą wjechać na terytorium Republiki Czeskiej i przejść 14-dniową kwarantannę lub muszą wykazać negatywny wynik testu na koronawirusa, który nie jest starszy niż cztery dni. Ogłoszono, że od 8 czerwca Czechy rozluźnią swój reżim na przejściach granicznych i umożliwią wjazd do kraju. Po wjeździe do kraju obywatele większości krajów będą musieli wykazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Nie dotyczy to obywateli Chorwacji, Austrii, Słowacji i innych krajów, które Czesi oceniają jako epidemiologicznie niskie ryzyko.

Polecany artykuł:  [:pl]Chorwacja Split 2016 wakacje- kolejny etap wakacji[:]

Polska

Wszyscy obywatele Polski oraz wjeżdżający do kraju muszą przebywać w 14-dniowej kwarantannie. Cudzoziemcy mogą przyjeżdżać do Polski tylko w ramach wizyt biznesowych (po przedstawieniu dokumentów potwierdzających ten fakt). Według nie oficjalnych informacji granice w Polsce będą otwarte po drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Niemcy

Niemcy ograniczają kontrole graniczne z Francją, Austrią, Szwajcarią, Luksemburgiem oraz Danią. Dodatkowo od 15 czerwca kontrole na przejściach granicznych państw wspomnianych wcześniej mają zostać zniesione.

Wszyscy obywatele niemieccy, osoby powracające do kraju oraz cudzoziemcy mający stałe miejsce zamieszkania w Niemczech muszą poddać kwarantannie przez 14 dni (z wyjątkiem osób wjeżdżających do Dolnej Saksonii, gdzie zniesiono ten obowiązek).

Holandia

Holandia jest otwarta dla obywateli UE.

Francja

Francuskie granice są zamknięte i mobilność obywateli francuskich jest ograniczona. Natomiast obywatele UE mogą przejechać tranzytem przez Francję. Ponadto mniejsze przejścia graniczne są zamknięte.

Hiszpania

Hiszpania zamknęła swoje granice dla wszystkich obywateli nieposiadających obywatelstwa hiszpańskiego i cudzoziemców, którzy nie mają legalnego pobytu.


Ciekawostki 

Warto wiedzieć, że Croatia Airlines codziennie obsługuje loty do Frankfurtu oraz Amsterdamu, natomiast od 1 czerwca rozpocznie się nowe połączenia do Kopenhagi z Zagrzebia. Ponadto loty krajowe do Dubrownika i Splitu z Zagrzebia odbywać się będą dwa razy dziennie. Od 4 maja 2020 r. maski muszą być noszone przez cały lot.

Drogi, promy, autobusy i pociągi w Chorwacji

Najnowsze informacje o drogach od HAK

Rozkład kursowania promów i katamaranów Jadrolinija

Rozkład kursowania katamaranów Krilo

Najnowsze informacje o pociągach

Aktualny czas oczekiwania na przejściach granicznych w Chorwacji 


Reasumując przed planowaną wizytą polecamy śledzić aktualne informacje dotyczące przekraczania granic, wymogów sanitarnych  itp. Dużo cennych informacji znajduje się na stronie www.koronavirus.hr.

Możliwość komentowania Otwarcie granic w Chorwacji została wyłączona