Chorwacja Omis, Omis Chorwacja, Omiš
Chorwacja atrakcje,  Chorwacja gdzie jechać?,  Porady,  Propozycje wycieczek

Chorwacja Omis- Słodka Cetina i Mila

Czas czytania: 2 minut

 

_DSC4018
Opuszczamy Południową Dalmację – aż łezka kręci się w oku

Chorwacja Omis. Powoli kończymy pierwszy etap naszych wakacji w Chorwacji

Żegnamy się z Podacą i Południową Dalmacja żeby “polako” jechać na północ. Czeka na nas Omis Chorwacja.Wyjeżdżamy dosyć wcześnie rano. Ruch na Jadrance jeszcze mały, upał jeszcze nie daje się we znaki. Powoli docieramy do Chorwacja Omiš.

Malownicze miasteczko Omiš położone jest tu przy ujściu rzeki Cetina. Ponadto leży on w centrum Riwiery Omiš, w otoczeniu małych wiosek rybackich z pięknymi plażami.  Co ważne na tym małym obszarze można zobaczyć wiele miejsc kulturalnych oraz historycznych (kościoły z X i XVIII wieku, zabytki, forty, muzea itp.). Natomiast dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, Omiš jest właściwym miejscem. Ponadto XIII i XIV wieku Omiš był domem piratów ( Omiški gusari ). Ważnymi wydarzeniami kulturalnymi są Letni Festiwal Omiš, Dalmatyński Festiwal A’Cappella, wieczory pirackie oraz inne festiwale.

Chorwacja Omis
Panorama Ujścia Cetiny do Adriatyku

_DSC4028

Chorwacja Omis
Widoki zapierają dech w piersi

Zainspirowani odcinkiem “Makłowicza w podróży – Środkowa Dalmacja- Cetina” chcemy zobaczyć pomnik chorwackiej męczennicy Mili Gojsalić, która to w 1530 roku bohatersko w obronie przed najazdem Turków wysadziła ich obóz w okolicy Gata. Co ważne dzięki temu wydarzeniu oraz jej bohaterskiej śmierci pokonano Turków.

Chorwacja Omis
Chorwacka bohaterka z 1530 r. Mila Gojsalić

_DSC4038

_DSC4044

Omis Chorwacja

_DSC4041

Pomnik Mili Gojsalić – jak dojechać? Mapa

Polecany artykuł:  Pustelnia Blaca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.