Wodospady Chorwacji
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  Wodospady Chorwacja

Wodospady Chorwacja – TOP 12 niesamowitych wodospadów

Czas czytania: 5 minut

Wodospady Chorwacja. Z większą liczbą wodospadów oraz zapierającą dech w piersiach scenerią na kilometr kwadratowy niż w Chorwacji ciężko znaleźć. Ponadto większość chorwackich wodospadów znajduje się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich i Parku Narodowym Krka.

Chociaż wodospady oraz jeziora w tych Parkach są popularnymi miejscami zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, przy odrobinie wysiłku znajdziemy perełki, dla których warto poświęcić nieco więcej czasu i siły.

Wiele wodospadów w Chorwacji znajduje się w pobliżu uroczych starych miast o niesamowitym charakterze i historii. Dlatego warto zwiedzić miasta jak i Parki.


Wodospady Chorwacja – TOP 12 niesamowitych wodospadów w Chorwacji

Veliki Slap

Veliki Slap czyli Wielki Wodospad położony jest w bogatym w wodospady Parku Narodowym Jezior Plitwickich.  Wodospad Veliki Slap, leży nad rzeką Korana i jest jednym z najbardziej malowniczych wodospadów w Chorwacji. Wodospad Veliki Slap ma  78 m wysokości i jest największym wodospadem w Chorwacji. Różnica wysokości pomiędzy taflą pierwszego jeziora w Parku (Prošćansko jezero, 636 m n.p.m.) a początkiem rzeki Korany (480 m n.p.m.) wynosi 156 m. W pobliżu wodospadów znajdują się liczne szlaki i mosty, z których można zobaczyć ryby, ptactwo wodne oraz oszałamiające jaskinie oraz formacje skalne dookoła.

Wodospady Chorwacja, Plitwice
Zdecydowanie Wodospady w Parku Narodowym Jezior Plitwickich są jednymi z bardziej malowniczych w całej Chorwacji

Mali Buk

Wodospad Mali Buk to kolejny wodospad w Plitwicach. Położony jest w górnej części jezior Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Co warto wiedzieć, to wodospad Mali Buk znajduje się pół godziny drogi od przystani promowej, co czyni go mniej popularnym szczególnie podczas upałów. Otoczona niewyobrażalnie błękitnymi jeziorami woda jest tak przejrzysta, że ​​można zobaczyć wszystkie ryby pływające po dnie.

Polecany artykuł:  Rastoke i magiczne wodospady na rzekach Korana i Slunjčica

Wodospady Chorwacja – wodospady Plitwickie

W sumie w Parku Jezior Plitwickich, wodospadów jest przeszło 90. Zdecydowanie jest to jeden z najciekawszych terenów krasowych w Europie. Park Jezior Plitwickich, zajmuje obszar około 200 hektarów, ciągnie się na dystansie kilku kilometrów i składa się na niego zespół 16 jezior połączonych ze sobą kaskadowo. Poszczególne jeziora, wypełnione są krystalicznie czystą wodą. Dzięki kaskadom możemy na tak stosunkowo niewielkiej powierzchni podziwiać tyle wodospadów. Największy z nich to powyżej wspomniany –  Veliki Slap (Wielki Wodospad) mierzący 78m wysokości. Druga pod względem wysokości kaskada to Sastavci (slapište Sastavci) mająca 25 metrów. Inne znane wodospady to Batinovački Slapovi, Galovački Slap, Kozjački Slapovi i Milanovački Slapovi.

Skradinski Buk

Park Narodowy Krka to jedna z czołowych atrakcji przyrodniczych Chorwacji. Znajduje się on w czołówce tuż obok Parku Narodowego Jezior Plitwickich czy też Parku Narodowego Kornati.  Zdecydowanie najliczniej odwiedzanym oraz chyba najpiękniejszym miejscem w Parku Krka jest wodospad Skradinski Buk – jeden z najbardziej znanych wodospadów w całej Chorwacji. Na dystansie około 800 m woda spada tu kaskadami z 17 progów. Co więcej u podnóża wodospadu Skradinski Buk wyznaczono miejsce do kąpieli – trudno sobie chyba wyobrazić lepszą scenerię do pływania. Skradinski Buk jest bardzo licznie odwiedzanym przez turystów miejscem, a wyznaczone kąpielisko niezbyt nadaje się dla małych dzieci oraz osób nie umiejących pływać. Zresztą zdarzały się przypadki występowania w wodzie węży.

Wodospady Chorwacja

Roški Slap

Pozostajemy w Parku Narodowym Krka. Natomiast jeśli wolelibyście odpocząć od tłumów to bardziej odpowiednim dla małych turystów, jest znacznie bardziej kameralny wodospad Roški Slap. Co więcej w  wyznaczonym obok niego kąpielisku na Krce mogą kąpać się nawet maluchy.

Wodospady Rastoke

Wodospady Rastoke zostały utworzone przez połączenie rzek Korana oraz Slunjcica. Co więcej, wodospady Rastoke dzięki szmaragdowej wodzie spływającej kaskadami po różnych wodospadach i progach, tworzą malownicze wodospady. Wodospady Rastoke znajdują się godzinę jazdy na północ od Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Zdecydowanie są rzadziej odwiedzane i bardziej atrakcyjne dla tych, którzy lubią spokój i piękną naturę.

Polecany artykuł:  Chorwacja bez tłumu: 6 powodów, dlaczego warto odwiedzić północną Dalmację

Warto wiedzieć, że Rastoke znany również z różnych kół wodnych znajdujących się w rzece. Co więcej obszar ten jest ulubionym miejscem fotografów, jak i artystów, którzy chcą uchwycić magiczny krajobraz.

Wodospad w Kotli

Podobnie jak wiele wodospadów w Chorwacji, wodospad Kotli nieopodal Pula (Półwysep Istria) jest  magicznie turkusowy. Choć znajduje się on kilka kilometrów od głównej drogi, wiosną oraz latem wodospad jest dosyć “zadeptany” przez turystów.

Przy wodospadzie Kotli znajduje się nieczynny młyn, który był kiedyś używany do dostarczania wody do domów. Nazwa miejscowości Kotli pochodzi od wydrążonych przez wodę w dnie rzeki dołów, przypominających kotły.

Štrbački buk

Położony nad rzeką Una, wodospad Štrbački buk leży na granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną w Parku Narodowym Una. Wodospad ma 25 metrów wysokości. Oprócz imponującej wysokości wodospad jest dość szeroki i charakteryzuje się omszałymi, zielonymi półkami skalnymi wystającymi ze spadających wód.

W Parku jest wiele miejsc widokowych, a nawet kilka ławek, które są świetnymi miejscami do odpoczynku i podziwiania krajobrazu dookoła. Natomiast w miejscowości Donji Lapac znajduje się słynny kościół prawosławny, który warto odwiedzić.

Zarečki krov

Zarečki krov to jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych doliny rzeki Pazinčicy, nieopodal miasteczka Pazin. Jest to jaskinia przypominająca dach, nad którym rzeka na swoim biegu tworzy dziesięciometrowy wodospad oraz jeziorko. Oprócz pięknego krajobrazu, w cieniu można znaleźć orzeźwienie oraz spokój. Natomiast miłośnicy wspinaczki mogą odkryć nowe doznania. Okoliczne skały to popularne wśród wspinaczy trasy wspinaczkowe.

Gologorički dol

Wodospad Gologorički dol położony jest w pobliżu miasta Cerovlje na półwyspie Istria. Co więcej otoczony jest przyjemnymi i malowniczymi wioskami, które są wspaniałymi miejscami do spacerów i poznania chorwackiej kultury z bliska bez tłumów turystów.

Wodospad Butori

Wodospad Butori znajduje się niedaleko miejscowości Momjan w centralnej części półwyspu Istria, tuż nieopodal granicy ze Słowenią. Poniżej znajduje się dość imponujący wąwóz. Położone na uboczu wiejskiej okolicy wodospady są ukrytym klejnotem. Co więcej obszar ten jest również znany ze starych kół wodnych młyńskich, które są tak samo popularne w Chorwacji, jak wiatraki w Holandii. Natomiast malownicze miasto na wzgórzu oferuje panoramiczne widoki na dolinę poniżej, a także stuletni zamek oraz ruiny kościoła.

Polecany artykuł:  Planica i malownicza dolina w Alpach Julijskich

Sopot

Wodospad Sopot brzmi dosyć znajomo. Jednak jest to wodospad położony w Chorwacji około 2 tysięcy kilometrów od naszego kurortu Sopotu. Sopot wodospad położony jest w Labin na półwyspie Istria, ma on wysokość niespełna 25 metrów. Podobno obszar ten był kiedyś morzem, o czym świadczą morskie skamieniałości, które można znaleźć w ziemi oraz skale w pobliżu. Wyrzeźbione przez tysiące lat w otaczającym wapieniu wodospady są otoczone pięknymi lasami.


Chorwacja wodospady

Oczywiście w Chorwacji znajdziemy więcej wodospadów. Półwysep Istria oraz Parki Narodowe Krka oraz Jezior Plitwickich skrywają w sobie co najmniej kilkadziesiąt mniejszych oraz większych wodospadów i kaskad. Skupiłam się na tych bardziej popularnych nieopodal miejsc wypoczynkowych. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do zwiedzania Chorwacji nie tylko od strony plaż.

Możliwość komentowania Wodospady Chorwacja – TOP 12 niesamowitych wodospadów została wyłączona