Parki Narodowe Chorwacja
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Parki Narodowe Chorwacja – przewodnik

Czas czytania: 6 minut

Parki Narodowe Chorwacja – przewodnik po wszystkich Parkach Narodowych w Chorwacji

Ostatnio pojawiło się sporo pytań dotyczących ilości Parków Narodowych w Chorwacji oraz który z nich jest najpiękniejszy. W Chorwacji jest aż 8 Parków Narodowych i każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Wszystko zależy kto co lubi. Niektóre Parki usytuowane są na spokojnych grupach wysp (w niektórych przypadkach bardzo  spokojnych!), tworzą górskie krajobrazy a jeszcze inne słynne jeziora oraz wodospady. Ze wszystkich ośmiu Parków Narodowych w Chorwacji aż siedem z nich jest zlokalizowanych nad Adriatykiem lub w jego pobliżu, natomiast ósmy Park – Park Narodowy Jezior Plitwickich, oddalony jest od wybrzeża o około 200 km.

Zachęcam do przeczytania poniższego artykułu: Parki Narodowe Chorwacja – przewodnik

Parki Narodowe Chorwacja
Parki Narodowe Chorwacja mapa

Park Narodowy Wysp Briońskich ( Nacionalni Park Brijuni)

Park Narodowy Wysp Briońskich leży przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Istria. Warto wiedzieć, że Park tworzą dwie większe oraz dwanaście mniejszych wysepek, na których już w czasach antycznych odpoczywali najbogatsi ludzie. Co więcej była to również letnia rezydencja prezydenta Tito (przywódcy Jugosławii). Wyspy Brijuni otrzymały status Parku Narodowego w 1983 roku. Główną wyspą jest Veliki Brijun, do której dopłyniemy promem. Na wyspie tej znajduje się park safari oraz pozostałości rzymskich willi. Poza tym, turystyczna ciuchcia ułatwia podróżowanie po wyspie i jest atrakcją dla dzieci.

Teatr Ulysses

Wyspy Briońskie słyną również z Teatru Ulysses, którego współzałożycielem był chorwacki aktor Rade Šerbedžija – który zagrał w niektórych filmach o Harrym Potterze, Batman Początek czy Mission Impossible II oraz w wielu innych produkcjach chorwackich oraz amerykańskich. Co więcej Teatr Ulysses ma specjalne serie przedstawień każdego lata.

Do Parku Narodowego Wysp Briońskich dostaniemy się z większości miast położonych po zachodniej stronie Istrii (Porec, Rovinj, Pula oraz Fazana). Polecamy zobaczyć stronę internetową Parku Narodowego Brijuni.

Polecany artykuł:  Promy Chorwacja. Jadrolinija, Krilo, Bura Line, G&V Line i inne.

Park Narodowy Risnjak  (Nacionalni Park Risnjak)

Park Narodowy Risnjak leży około 15 km od wybrzeża Zatoki Kvarner, na północ od miasta Rijeka. Zdecydowanie Park ten polecamy dla osób, które cenią aktywny wypoczynek w Chorwacji. Znajdziemy tam wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej, w tym spacerów po spokojnych szlakach w cichym w pięknym otoczeniu przyrody. Najwyższym punktem Parku jest szczyt Risnjak o wysokości 1528 m.n.p.m., na który polecamy wejść, aby podziwiać piękne widoki. Różnica wysokości w Parku Risnjak wynosi ponad 1000 metrów. Najniżej położonym punktem jest Dolina Leska -680 m n.p.m., natomiast najwyżej położonym jest wcześniej wspomniany szczyt Risnjak. Warto wiedzieć, że w Parku spotkamy odmienne wpływy klimatyczne, tzn. klimat górski (związany z bliskością Alp) oraz łagodny morski (związany z bliskością morza Adriatyckiego).

Park Risnjak jest piękny niezależnie od pory roku, bujna zieleń wiosną oraz latem, kolorowe odcienie brązu jesienią czy biel zimą. Warto pamiętać, że zimą w Gorskim-Kotarze często pojawiają się obfite opady śniegu, dlatego przed wycieczką polecamy sprawdzić czy Park jest otwarty. W Parku znajduje się źródło rzeki Kupa.

Do Parku Narodowego Risnjak najlepiej dojechać własnym lub wypożyczonym autem, ponieważ Park jest dosyć słabo skomunikowany komunikacją publiczną.

Strona internetowa Parku Narodowego Risnjak


Park Narodowy Jezior Plitwickickich (Nacionalni Park Plitvička Jezera)

Park Narodowy Jezior Plitwickich to chyba najbardziej rozpoznawalny Park Narodowy w Chorwacji, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jeziora Plitwickie leżą nieopodal autostrady łączącej Zagrzeb (stolica Chorwacji) z Dalmacją. Warto wiedzieć, że Park tworzy 16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo: Jeziora Górne oraz Dolne Jeziora. Poza tym, jeziora leżą w południowej części gór Mała Kapela, które zaliczają się do Gór Dynarskich. Największym z jezior jest jezioro Kozjak, ma ono powierzchnię 80 ha oraz jest głębokie na 49,5 metrów. W Parku znajduje się również największy wodospad w Chorwacji –Veliki slap. Różnica wysokości pomiędzy taflą pierwszego jeziora: Prošćansko Jezero, 636 m n.p.m. oraz początkiem rzeki Korany (480 m n.p.m.) wynosi 156 metrów.

Polecany artykuł:  Knin - twierdza i inne atrakcje, noclegi
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Warto wiedzieć,  że na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich znajdują się również jaskinie. Największe z jaskiń to: jaskinia Šupljara o długości 70 m. oraz Golubinjaća o długości 160 m.

Na terenie Parku rosną gęste lasy bukowe oraz jodłowe. Dodatkowo w Parku Jezior Plitwickich możemy spotkać liczne gatunki zwierząt w tym np. niedźwiedzia brunatnego.

Więcej informacji o Parku Narodowym Jezior Plitwickich oraz cennik wstępu znajdziecie na naszej stronie: Park Narodowy Jezior Plitwickich – dojazd i atrakcje


Park Narodowy Velebitu Północnego (Nacionalni Park Sjeverni Velebit)

Warto wiedzieć, że Park Narodowy Velebitu Północnego to najmłodszy Park Narodowy w Chorwacji.

Park Velebit obejmuje przeszło 100 km² północnej części największego w Chorwacji pasma górskiego Velebit.  Natomiast południową część Velebitu obejmuje inny Park Narodowy: Paklenica.

W Parku znajdują się rezerwaty przyrody takie jak: Hajdučki kukovi i Rožanski kukovi. Natomiast na szczycie Zavižan 1676 m n.p.m. znajduje się najwyżej położona stacja meteorologiczna w Chorwacji.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Parku Narodowego Velebit


Park Narodowy Paklenica (Nacionalni Park Paklenica)

Paklenica to Park Narodowy położony w górach Velebit, w północnej Dalmacji, nieopodal miasta Starigrad. Park Narodowy Paklenica utworzono w 1949 roku, obejmuje on krasowe kaniony Mala oraz Velika Paklenica. Warto wiedzieć, że pobliżu wejścia do Velikiej Paklenicy znajduje się podziemny kompleks, który  wybudowano dla Josipa Broz Tito na przełomie lat 40. oraz 50. XX wieku.

Ponadto w granicach Parku znajdują się m.in. Vaganski Vrh (Vaganski Wierch) – 1757 m n.p.m.- najwyższy szczyt pasma Velebit oraz Sveti Brdo (Święta góra) – 1753 m n.p.m.. Natomiast w północnej części Parku Narodowego Paklenica znajduje się jaskinia Manita Peć. To co zachęca do odwiedzenia Parku Narodowym Paklenica, to przede wszystkim dostępne szlaki oraz wspinaczki skalne. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Parku.

Jaskinia Manita Peć

Warto wiedzieć, że z 115 obiektów speleologicznych odkrytych do tej pory w Parku Paklenica to właśnie Manita Peć jest najbardziej popularna wśród zwiedzających, ponieważ jest jedyną udostępnioną publicznie jaskinią pokazową z przewodnikiem. Szerokie korytarze jaskini oraz piękno jej nacieków urzekają odwiedzających od 1937 roku, kiedy to wytyczono pierwszy szlak wewnątrz jaskini. Manita Peć znajduje się na wysokości  570 m. n.p.m., natomiast spacer z parkingu przy Velika Paklenica zajmuje około półtorej godziny.


Park Narodowy Krka (Nacionalni Park Krka)

Park Narodowy Krka to Park Narodowy położony w środkowej Dalmacji, blisko miasta Szybenik (Šibenik). Warto wiedzieć, że Park założono w 1985 roku na środkowym oraz dolnym biegu rzeki Krka. Rzeka Krka tworzy wodospady (m.in. Roški Slap oraz Skradinski Buk), kaskady oraz bystrzyny. W centralnej części Parku znajduje się jezioro Visovac, z kolei na wyspie na jeziorze znajduje się klasztor Franciszkanów z 1445 roku. Co więcej w południowej części Parku Krka znajdują się młyny wodne z XIX wieku oraz inne budynki. Obecnie w miejscu tym odbywają się pokazy etnograficzne dawnego rzemiosła. W południowej części Parku Krka znajdują się pozostałości elektrowni wodnej uruchomionej w 1895 roku, która była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie.

Polecany artykuł:  Plaże w Chorwacji - nasz ranking
Rzeka Krka
Parki Narodowe Chorwacja, Rzeka Krka fot. pixabay

Więcej o Parku Krka, cenach wstępu i praktycznych informacjach przeczytacie na naszej stronie, w artykule: Park Narodowy Krk


Park Narodowy Kornati (Nacionalni Park Kornati)

Park Narodowy Kornati to miejsce pod każdym względem niezwykłe, leżące w okolicach wysp Dugi Otok oraz Murter, około 20 kilometrów od wybrzeża. Kornati to praktycznie bezludny archipelag wysp z których największą jest wyspa Kornat znana już w XIV wieku jako Insula Sancte Marie. Warto wiedzieć, że na teren Parku Narodowego Kornati może przypłynąć każdy swoją bądź wynajętą łodzią lub można skorzystać z usługi zorganizowanej w formie wycieczki. Każdy odwiedzający Park Narodowy Kornati zobligowany jest do posiadania ważnego biletu na każdy dzień pobytu w Parku Kornati.

Żeglowanie po Parku Narodowym Kornati
Żeglowanie po Parku Narodowym Kornati

Więcej o Parku Narodowym Kornati przeczytacie w naszym artykule pt.: Park Narodowy Kornati


Park Narodowy Mljet (Nacionalni Park Mljet)

Park Narodowy Mljet obejmuje około jednej trzeciej wyspy Mljet, leżącej w południowej Dalmacji. Warto wiedzieć, że Park Mljet otrzymał status Parku Narodowego w 1960 roku. Zdecydowanie Park Narodowy Mljet jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą odpocząć na łonie natury bez zgiełku turystów. Nie spotkamy tu tłumów na szlakach jak w przypadku innych Parków Narodowych w Chorwacji.

Park Narodowy Mljet słynie z dwóch jezior: Malo i Veliko Jezero (małe i duże jezioro). Jeziora te są połączone kanałem. Ze względu na charakter jezior temperatura wody jest znacznie niższa niż temperatura morza zimą, a latem znacznie wyższa. W Veliko Jezero znajduje się wyspa Melita, na której znajduje się klasztor benedyktynów.

Więcej o Parku na oficjalnej stronie Parku Mljet


Parki Narodowe Chorwacja noclegi

Jeśli poszukujecie sprawdzonego i taniego apartamentu w pobliżu wyżej wymienionych Parków Narodowych polecamy skorzystać z naszego rabatu przy pierwszej rejestracji przez AIRBNB. Wystarczy kliknąć tutaj lub w baner. Zapraszamy, ponieważ my tak podróżujemy od lat.

Rbnb
Zniżka do 250 zł na pierwszą rezerwację KLIKNIJ
Wakacje Chorwacja