Trasa wzdłuż wybrzeża Dalmacji
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Trasa wzdłuż wybrzeża Dalmacji

Czas czytania: 5 minut

Bez względu na to, czy podróżujecie statkiem, czy jedziecie autem lub autobusem wzdłuż wybrzeża od Zadaru do Dubrownika, podróż po przepięknym chorwackim wybrzeżu Dalmacji to podróż, której nigdy nie zapomnicie.

Wapienne skały, odcienie turkusowego morza Adriatyckiego oraz tysiącletnie brukowane uliczki sprawiają, że w Dalmacji czeka na nas wiele atrakcji. 

Trasa rozciągająca się na długości około 348 km od Zadaru do Dubrownika – to trasa piękna niczym z pocztówek. Jednak niestety jest to trasa również bardzo niebezpieczna na której wyjątkowo trzeba uważać.

Pomysł na wpis pojawił się ze względu na nasze kilkuletnie (niedługo kilkunastoletnie) doświadczenie w podróży autem i nie tylko wzdłuż wybrzeża Dalmacji.


Dalmacja – popularne miejsca do odwiedzenia

Dalmacja ma tysiące opcji wypoczynku niestety z roku na rok coraz droższych niż w innych rejonach półwyspu Bałkańskiego. Region Dalmacji jest otoczony malowniczymi nadmorskimi miasteczkami i górami pilnującymi pogody, ponadto ma ponad 70 wysp i 500 wysepek, a także cztery parki narodowe. Niezależnie od tego, czy odwiedzacie wyspę Mljet, zbieracie świeżą lawendę na wyspie Hvar, czy też zwiedzacie miejsca światowego dziedzictwa UNESCO w Splicie, wybrzeże Dalmacji ma coś dla każdego.

Jeśli interesują Was historyczne miasta, polecamy:  Split, Dubrownik, Szybenik lub Zadar. Popularne wyspy Dalmacji to Brač , Korčula , Hvar i Vis. Natomiast miłośnicy przyrody powinni udać się do tych Parków Narodowych: PaklenicaKrkaMljet i Kornati.

Polecany artykuł:  Most Pelješac - postępy w budowie mostu [aktualizacja]

Transport w Dalmacji

Podróżowanie po wybrzeżu Dalmacji jest bardzo przyjemne dla oka ale czasami mniej przyjemne ze względu na natężeniu ruchu szczególnie w sezonie wakacyjnym. Dalmacja jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi regionami Chorwacji. Mamy do wyboru bardzo dobrej jakości drogi, trasy promowe oraz kilka lotnisk międzynarodowych m.in. w Zadar, Split oraz Dubrownik.

Oczywiście najszybszym sposobem dojazdu z miasta do miasta jest samochód. Ponadto 348 km trasy z centrum Zadaru na północy Dalmacji do Starego Miasta Dubrownika na południu zajmuje około 5 godzin ( czasami nieco dłużej). W drodze do Dubrownika trzeba przekroczyć niewielki pas terytorium Bośni i Hercegowiny (20 km). Dlatego trzeba mieć paszport / dowód osobisty oraz jeśli podróżujemy własnym autem Zieloną Kartę pod ręką. W szczycie sezonu ruch tutaj jest bardzo duży i warto się przygotować na długie kolejki do odprawy.

Warto wiedzieć, że autostrada w Chorwacji kończy się około 100 km na północ od Dubrownika w dolinie rzeki Neretwy w pobliżu miasta Metković. Po zjechaniu z autostrady należy jechać na południe drogą lokalną (Jadranką).

 • Jaki jest najtańszy sposób podróży po Dalmacji?

Zdecydowanie autobus jest opcją najbardziej ekonomiczną. Możemy przejechać większość wybrzeża Dalmacji i lądu autobusami kursującymi w dzień oraz w nocy. Istnieje wiele różnych operatorów linii autobusowych wszystkie oferują podobne ceny oraz udogodnienia.


 • Podróże autobusem po Dalmacji

Uwaga dla podróżujących autobusem!

Przy zakupie biletu autobusowego zapytajcie kasjera lub kierowcę autobusu, którą drogą wybierają – autoput (autostrada) lub magistrala (wybrzeże). Trasa wzdłuż wybrzeża trwa dłużej, ale wspaniałe widoki sprawiają, że warto, jeśli podróżujecie w ciągu dnia.

ZadarSplitSzybenik oraz Dubrownik to największe terminale autobusowe w Dalmacji, z których można znaleźć najwięcej połączeń z innymi miejscami w regionie Dalmacji.

Główne firmy autobusowe działające w regionie Dalmacji to:

Polecany artykuł:  Jacht 6 gwiazdkowy Scenic Eclipse zwodowany w Puli

Podróż autobusem z Zadaru do Dubrownika drogą wzdłuż wybrzeża podróż może potrwać nawet około 10 godzin. Zależy to przede wszystkim od ruchu oraz sezonu. Istnieje kilka bezpośrednich autobusów z północy Dalmacji na południe (większość wymaga przesiadki w Splicie). Najszybsza podróż trwa około sześciu godzin, natomiast jest to podróż w większej części autostradą.

Większość operatorów linii autobusowych sprzedaje bilety online lub można je kupić osobiście w kasie dworca autobusowego w dniu podróży, a także z góry. Możecie także kupić bilety bezpośrednio u kierowców autobusów (tylko mniejsze miejscowości).

Jeśli chcecie kupić bilety autobusowe w ostatniej chwili, wiele dworców może nie akceptować kart kredytowych lub debetowych, więc upewnijcie się, że macie przy sobie gotówkę. Warto również zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie miejsce.

 • Jaki jest najlepszy sposób podróżowania po Dalmacji?

Jadranska Magistrala
Jadranska Magistrala

Jeśli macie dużo czasu na poznanie lokalnej historii, kultury oraz przyrody, najlepiej jest podróżować magistrala (drogą przybrzeżną). Jadranska Magistrala – droga wzdłuż wybrzeża Adriatyku (łączy 3 drogi europejskie E65E80 oraz E851. Magistrala na terenie Dalmacji rozpoczyna się w miejscowości Zadar. Jest to 368 km trasa na południe przez Szybenik i Split oraz inne mniejsze miasteczka aż do granicy Chorwacji z Czarnogórą. Trasa wzdłuż wybrzeża daje szansę podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, zatrzymać się na kąpieli na plaży lub odwiedzić po drodze parki narodowe.

Uwaga!

Korki bardzo często zdarzają się w szczycie sezonu. Szczególnie w dużych miastach. Naszym zdaniem najbardziej zakorkowany fragment Dalmacji to fragment trasy Magistrali Split – Omiš. Dlatego też radzimy omijać go, natomiast ten odcinek drogi przejechać autostradą.


 • Promy jako popularny sposób transportu na wyspy Dalmacji

Podróż statkiem po wyspach Dalmacji jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. Oprócz regularnych usług promowych świadczonych przez państwową firmę żeglugi morskiej Jadrolinija, istnieje wiele innych firm. Oferują one przeprawy promowe z większością zamieszkałych wysp Dalmacji.

Polecany artykuł:  Wybrzeże dalmatyńskie - ciekawostki bardziej i mniej znane
Prom Jadrolinija jedna z najpopularniejszych linii promowych w Dalmacji i całej Chorwacji
Prom Jadrolinija cumujący w Zadar – to jedna z najpopularniejszych linii promowych w Dalmacji i całej Chorwacji
 • Gdzie znajdziemy promy?

Główne porty promowe w Dalmacji to Zadar, Szybenik, Split oraz Dubrownik. Ponadto istnieje również kilka mniejszych portów w Dalmacji. Popłyniemy z nich na pobliskie wyspy z Biograd na Moru, Vodice, Trogir, Makarska, Orebic oraz Ploče.

W zależności od wyspy, którą chcecie odwiedzić, każdy port promowy łączy się z lokalnymi archipelagami. Popularne przykłady obejmują  Szybenik – Zlarin,  Split – Hvar,  Dubrownik – Mljet.

Prom - wyspa Ugljan
Prom cumujący na wyspie Ugljan
 • Najpopularniejsze firmy promowe w Dalmacji:

  • Jadrolinija  -ma około 31 linii w rejonie Zadar, Szybenik, Split i Dubrownik.
  • Kapetan Luka – łączy Split z wyspami Hvar, Korčula, Mljet, Vis oraz portem w Dubrowniku
  • G&V Line Dubrovnik – łączy Dubrownik z wyspami Mljet, Korčula, Šipan i Lastovo (połączenia z niektórymi wyspami są dostępne tylko w lipcu / sierpniu)
  • G&V Line Iadera – łączy Zadar z wyspami Iž, Rava oraz Dugi Otok
  • Mia Tours – łączy Zadar z wyspami Silba, Olib i Premuda
  • Linijska Nacionalna Plovidba – łączy Split z wyspami Šolta, Žirje i Kaprije oraz portem Szybenik na kontynencie
  • Bura Line – łączy porty Trogir i Split z wyspą Čiovo
  • UberBoat – dowolna wybrana trasa, na żądanie

 • Podróże pociągiem po Dalmacji

Większość podróżnych unika nieefektywnego i powolnego systemu kolei w Chorwacji i decyduje się na podróż autobusem. Powód: pociągi są bardzo wolne, z częstymi postojami i zmianami. Poza tym nie jeżdżą tak często jak autobusy oraz nie obejmują całego regionu. Główne stacje kolejowe w Dalmacji to Zadar oraz Split.

Jeśli jesteście zainteresowani wycieczką pociągiem po Dalmacji możecie znaleźć rozkłady jazdy i informacje o pociągach na stronie chorwackich kolei krajowych. Pociąg z Zadaru do Splitu kosztuje około 120 kun. Poza tym polecamy kupić bilety za pośrednictwem aplikacji lub w kasach na dworcach kolejowych.

Wakacje Chorwacja