Jeziora Plitwickie 2018
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Jeziora Plitwickie – ceny biletów wstępu 2018

Czas czytania: 7 minut

Jeziora Plitwickie Chorwacja – ceny biletów wstępu 2018

O parku:

Jeziora Plitwickie to najstarszy i największy park narodowy Republiki Chorwacji. Park znajduje się w chorwackich górach, między pasmem górskim Male Kapele  na zachodzie i północnym zachodzie a Ličką Plješivicą na południowym wschodzie. Administracyjnie znajduje się w powiecie Lika-Senj (90,7%) i w okręgu Karlovac (9,3%).

Za swoją wyjątkową przyrodę, obszar ten został ogłoszony pierwszym parkiem narodowym w Chorwacji- 8 kwietnia 1949 roku. Jeziora, to wyjątkowa uniwersalna wartość, za którą Jeziora Plitwickie otrzymały międzynarodowe uznanie 26 października 1979 r. i zostały wpisane się na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1997 roku obszar Parku Narodowego został rozbudowany.

Park jest w większości pokryty roślinnością leśną oraz mniejszą częścią trawników.

System jezior składa się z 16  kaskadowych jezior. Ze względu na pochodzenie geologiczne i charakterystyczne warunki hydrogeologiczne system jeziorowy dzieli się na jeziora górne i dolne. Jezioro Prošćan, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak to dwanaście jezior, które tworzą Górne Jeziora, utworzone na nieprzepuszczalnych dolomitach.

Górne jeziora są bardziej przestronne i mają łagodne brzegi niż Dolne Jeziora.

Niższe jeziora, które składają się na jeziora Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novaković Brod, powstały w przepuszczalnej wapiennej podstawie, są wycięte w wąski kanion o stromych zboczach. Jeziora kończą się imponującymi wodospadami do kompleksu, na dnie którego przepływa rzeka Korana.

Park Narodowy Jeziora Plitwickie oferuje turystom osiem programów do zwiedzania jezior, cztery szlaki turystyczne i jest otwarty dla turystów przez cały rok. Wszyscy odwiedzający powinni postępować zgodnie z instrukcjami wskazanymi na tablicach informacyjnych, podążać oznaczonymi ścieżkami i nie pozostawić żadnych śladów ich wizyt w postaci pozostawienia śmieci, oznakowania lub dewastacji przyrody w jakiejkolwiek formie.

Jeziora Plitwickie Chorwacja – co jest surowo zabronione:

– zbieranie materiału roślinnego i pobieranie wszelkich “pamiątek” z naturalnego pochodzenia
– karmienie zwierząt
– pływanie w jeziorach
– wyrzucanie odpadów wzdłuż ścieżek i gdziekolwiek indziej, z wyjątkiem pojemników na śmieci umieszczonych w określonych miejscach w parku
– odchodzenie od oznaczonych ścieżek

Polecany artykuł:  Zachód słońca nad morzem Adriatyckim

Warto pamiętać wybierając się na zwiedzanie parku:

– o odpowiedniej odzieży i obuwiu
– zabrać ze sobą: parasol, płaszcz przeciwdeszczowy, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, krem przeciwsłoneczny – w zależności od pory roku)
– sprawdzić prognozę pogody przed przyjazdem do parku
– zapoznać się z wyprzedzeniem o długości i programach tras, aby mieć wystarczająco dużo czasu na objazd pożądanego programu.

JAK DOJECHAĆ DO PARKU NARODOWEGO JEZIOR PLITWICKICH?

Do parku narodowego można dojechać drogami krajowymi:
DC429 (Selište Drežničko – Prijeboj) od strony Zagrzebia / Zadaru
DC52 (Vrhovine – Korenica) od strony Otočaca (A1)
DC42 (Vrbovsko – Grabovac) od kierunku Ogulina (A1)
Droga krajowa DC429 przebiega przez wschodnią część parku i przechodzi przez dwa główne wejścia i strefy recepcyjne w strefie dla odwiedzających: Park Narodowy, wejście 1 i wejście 2.

Parking dla gości jest dostępny przy obu wejściach (za opłatą) i Przystanek autobusowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia.

Droga DC429 jest również wykorzystywana przez linie autobusowe, które łączą część kontynentalną Chorwacji z wybrzeżem. Zalecamy sprawdzenie aktualnego rozkładu jazdy autobusów w biurach informacyjnych parku lub na stronie internetowej dworca autobusowego Zagreb (www.akz.hr). Ponieważ główne wejścia znajdują się w odległości około 3 km, zalecamy wcześniejsze zaplanowanie wizyty w celu wybrania spośród różnych programów wycieczek.

Aby usprawnić poruszanie się po jeziora plitwickie chorwacja, warto pobrać kopie mapy turystycznej, dostępnej do sprzedaży w biurach informacyjnych parku (wejście 1, wejście 2, wejście pomocnicze flory, dworzec kolejowy 3) oraz w  sklepach z pamiątkami.

Programy zwiedzania parku:

PROGRAM A

Długość trasy 3,5 km

Zwiedzanie trwa około 2-3 h.

Jeziora Plitwickie chorwacja
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Program A rozpoczynamy  przy północnym wejściu do parku (“Wejście 1”). W ramach tego programu zobaczymy “Wielki Wodospad” – największy wodospad w Jeziorach Plitwickich i największy wodospad w Chorwacji. Kontynuując wędrówkę przez kanion “Dolnych Jezior” wzdłuż “Łódki Novaković”, “Kaluđerovac”, “Gavanovac” i “Milanovac” do końca programu “Kozjaški Most”, gdzie dalsze wejście na wschodnią stronę kanionu również rozpoczyna powrót do startu, punkt (“Wejście 1”).

PROGRAM B

Długość trasy 4 km

Zwiedzanie trwa około 3-4 h.

Jeziora Plitwickie chorwacja
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Rozpoczyna się przy północnym wejściu do Parku (“Wejście 1”). Trasa zwiedzania jest okrągła i obejmuje spacer po wapiennym kanionie “Dolnych jezior”, przejazd elektrownią wzdłuż największego Jeziora Plitwickiego – Jezioro Kozjak, przejazd panoramicznym pociągiem i przejście wzdłuż wschodniej strony kanionu aż do punktu wyjściowego do “Wejścia 1”.

W ramach programu zobaczymy imponujący “Wielki Wodospad” i “Kompleksy”, piękne niebieskie jeziora “Novakovic boat”, “Kaluđerovac”, “Gavanovac” i “Milanovac”, oraz  jezioro “Kozjak”.

Polecany artykuł:  Jeziora Plitwickie. Cennik 2023, atrakcje i dojazd

PROGRAM C

Długość trasy 8 km

Zwiedzanie trwa około 4-6 h.

Jeziora Plitwickie
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Rozpoczyna się przy północnym wejściu do parku (“Wejście 1”). Zwiedzanie jest okrągłe i obejmuje obszary “Dolne” i “Górne jeziora”. Końcowym punktem programu przejazd elektrycznym pojazdem, a powrót do punktu startowego odbywa się pociągiem panoramicznym. Na trasie możemy podziwiać piękne, największe i najbardziej atrakcyjne wodospady (“Veliki slap”, “Veliki” i “Mali prštavac”), a także niezliczone mniejsze wodospady i piękne jeziora.

PROGRAM E

Długość trasy 5,1 km

Zwiedzanie trwa około 2-3 h.

mapa jezior
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Rozpoczyna się od południowego wejścia do parku (“wejście 2”). Zwiedzanie obejmuje obszar “Górne Jeziora”. Program obejmuje krótką przejażdżkę łodzią przez jezioro Kozjak, a następnie spacer w górę rzeki do jeziora Prošćanska. Powrót do punktu wyjścia odbywa się panoramicznym pociągiem.

Warto przespacerować się i podziwać piękno cichych i przestronnych “Górnych Jezior” z zalesionymi brzegami i ich najbardziej atrakcyjnymi wodospadami “Velikim” i “Malim prštavcima””, a także mnóstwem mniejszych wodospadów.

PROGRAM F

Długość trasy 4,6 km

Zwiedzanie trwa około 3-4 h.

Plitwickie chorwacja
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Program rozpoczyna się od południowego wejścia do parku (“wejście 2”). Po krótkim spacerze trasa prowadzi dalej  przez jezioro Kozjak, a następnie przechadzając się po wapiennym kanionie “Donjih jezera” do “Velikoga slapa”. Od “Velikoga slapa”  stroma serpentyna prowadzi do wschodniej strony kanionu, gdzie znajdziemy wiele altanek, z których możemy podziwiać niezapomniany widok na krystalicznie błękitne jeziora i wysokie klify. Powrót do punktu wyjścia odbywa się panoramicznym pociągiem. W ramach tego programu trasa jest okrężna.

PROGRAM H

Długość trasy 8,9 km

Zwiedzanie trwa około 4-6 h.

jeziora chorwacja
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Punktem wejścia jest południowe wejście do parku (wejście 2). Po krótkim spacerze i panoramicznej przejażdżce pociągiem, możemy  kontynuować spacer wzdłuż Górnych Jezior, przepłynąć  łodzią przez jezioro Kozjak i przejść przez kanion Dolnych Jezior aż do “Wielkiego Wodospadu”, wzdłuż szczytu kanionu po wschodniej stronie, a następnie ponownie przejechać panoramicznym pociągiem.

PROGRAM K

Długość trasy 18,3 km

Zwiedzanie trwa około 6-8 h

plan
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Rozpoczyna się od północnego wejścia (wejście 1). Ta piesza wycieczka daje możliwość poznania całej części jeziora w parku. Trasa obejmuje “Velikog slap””, spacer przez kanion “Dolnych Jezior” i dalej, wzdłuż zachodniego brzegu “Jeziora Kozjak”, skąd od szlaku prowadzi w kierunku  “Stubica”.

Altanka “Tomićevo pogledalo” oferuje wspaniały widok na “Jezioro Ciginovac” i ogrom “Jeziora Prošćansko”. Po powrocie można wybrać się na spacer wzdłuż pięknych górnych jezior i wschodniego brzegu jeziora Kozjak, do którego prowadzi krótka przejażdżka łodzią. Ostatnia część wycieczki obejmuje spacer nad wschodnim brzegiem Dolnych Jezior i powrót do punktu początkowego (wejście 1).

Polecany artykuł:  Weekend majowy w Chorwacji

PROGRAM K

Długość trasy 18,3 km

Zwiedzanie trwa około 6-8 h.

mapa
źródło: https://np-plitvicka-jezera.hr

Program zaczyna się od południowego wejścia (“Wejście 2”) i pozwala zwiedzić nam całe jezioro spacerując po parku. Program obejmuje spacery po wschodnim brzegu jeziora Kozjak, a następnie po wschodniej stronie kanionu “Donjih jezera” do “Velikog Slapa”.

Spacer kontynuowany jest w górę rzeki przez kanion i wzdłuż zachodniego brzegu jeziora “Kozjak”, a następnie ścieżka do “Stubica”, z którego punktu “Tomićeva pogledala” oferuje najpiękniejszy widok “Ciginovac” i przestronność “Prošćanska jezera”. Po starcie “Stubice” spacer kontynuowany jest wzdłuż “Gornja jezera”. Po przepłynięciu jeziora Kozjak  łodzią dopchodzimy do punktu wyjścia “Wejście 2”.

CENNIK:

Warto zastanowić się nad wyborem jednodniowego lub dwudniowego biletu ważnnego przez dwa kolejne dni od daty sprzedaży.
Bilet wstępu obejmuje transport łodzią elektryczną i pociągiem panoramicznym, w ramach wybranego programu zwiedzania, ubezpieczenia dla gości i podatku.

Rezerwacje biletów nie są wymagane dla indywidualnych gości, ale są wymagane w przypadku zorganizowanych grup odwiedzających.

Punkty sprzedaży biletów znajdują się w ośrodku recepcyjnym przy wjeździe 1 i w wejściu 2, oraz przy dodatkowym wejściu Flora (w pobliżu wejścia nr 2). Park Narodowy Jezior Plitwickich zastrzega sobie prawo do zmiany cen.

Bilety jednodniowe

Kategoria zwiedzających  Okres zwiedzania ( ceny podane w kunach HRK)
1.1 – 31.03
1 .11 – 31.12
1 .04 – 30.06
1 .09 – 31.10
  1 .07 – 31.08
Dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne (ponad 50%) za darmo bezpłatne bezpłatne
Dzieci 7 do 18 lat 35.00 80.00  Do 16:00: 110.00 / Po 16:00 : 50.00
Dzieci 7 do 18 lat – grupa 30.00 70.00 Do 16:00: 110.00 / Po 16:00 : 50.00
Dorośli 55.00 150.00 Do 16:00: 250.00 / Po 16:00 : 150.00
Dorośli- dzieci 50.00 130.00 Do 16:00 : 250.00 / Po 16:00 : 150.00
Studenci 45.00 100.00 Do 16:00 : 160.00 / Po 16:00 : 100.00
Studenci – grupy 40.00 90.00 Do 16:00: 160.00 / Po 16:00 : 100.00

Bilety dwudniowe

Kategoria zwiedzających   Okres zwiedzania ( ceny podane w kunach HRK)
1 .01 – 31 .03
1 .11 – 31 .12
1 .04 – 30 .06
1 .09 – 31 .10
  1 .07 – 31 .08
Dzieci 7 do 18 lat 55.00 120.00 200.00
Studenci 70.00 180.00 300.00
Dorośli 90.00 250.00 400.00

Parkingi przy Parku:

Przy wejściu 1 i wjeździe 2 do Parku Narodowego parking dla gości dostępny jest dla wszystkich typów pojazdów. Parking jest płatny po wyjściu z parku na stanowiskach płatniczych parkingowych.

Kategoria pojazdu Cena (kn)
Motocykl 0 kn/h
Samochód 7 kn/h
Camper 70 kn/dzień
Samochód z przyczepą 70 kn/dzień
Bus 70 kn/dzień

VAT wliczony w cenę. 

Warto wiedzieć!

Jeśli parkingi są zamknięte z powodu wypełnienia wszystkich miejsc:

Nie zostawiajcie pojazdu na głównej drodze krajowej (DC1)
Nie parkujcie pojazdu na zielonych powierzchniach

Jeziora Plitwickie Chorwacja – Do pobrania:

Biodiversity of Plitvice Lakes National Park

Carnivorous plants in Plitvice Lakes National Park

Orchids in Plitvice Lakes National Park

Tufa in Plitvice Lakes National Park

Forests of Plitvice Lakes National Park

Jeziora Plitwickie Chorwacja – Warto zaplanować sobie wycieczkę do tego słynnego parku już dziś.
Chorwacja