Wakacje Chorwacja
Ciekawostki,  Porady,  wskazówki

Wakacje Chorwacja – taniej niż nad polskim morzem?

Czas czytania: 7 minut

Kilkakrotnie spotkaliśmy się z opiniami, że wakacje w Chorwacji są bardzo drogie. Nie zgadzamy się z tą opinią. Z naszego 7 letniego doświadczenia wakacji w Chorwacji ( nie jednokrotnie 2 razy w roku), wiemy że można zmieścić się w budżecie 3 000-3 500 zł na 2 tygodnie dla pary lub małżeństwa z dzieckiem. Spróbujemy pokazać Wam jak zaplanować wakacje w Chorwacji mieszcząc się w ww. budżecie.

NOCLEG

Warto zacząć szukać noclegu już na przełomie stycznia oraz lutego i rezerwować do końca marca. Wtedy to jest duży wybór ofert i można również negocjować ceny. Proponujemy zaplanować urlop od połowy maja do połowy czerwca i we wrześniu, pomijając miesiące sezonowe takie jak: lipiec i sierpień. Pozwoli to nam:

 • ominąć korki na autostradach w każdy weekend;
 • uniknąć zapełnionych plaż ( w szczególności od sierpnia, gdy Włosi rozpoczynają wakacje);
 • uniknąć większych wydatków związanych z noclegiem oraz żywnością ( ceny potrafią wzrosnąć nawet o 100%).
W różnych latach szukaliśmy apartamentów w różnych regionach Chorwacji, zawężając poszukiwanie apartamentów w obrębie do około 50 km od miejsca w którym chcieliśmy spędzić wakacje. Poszukując noclegów wysłalismy ponad 40 e-maili. Korzystaliśmy z takich stron jak m.in.: Casamundo, Limba, Apartmanija itp. W roku 2014 i w maju 2015 udało nam się znaleźć nocleg za 20 euro w Sukosanie ( nieopodal Zadaru) -> strona www z adresem i kontaktem. Apartament z łazienką, wyposażonym w aneks kuchenny, balkon z widokiem na morze, Tv, WiFi, Klima i plaża w odległości ok. 100 metrów.
Porównując te warunki z warunkami noclegowymi nad polskim morzem, gdzie znajomi płacili za pokój z łazienką na korytarzu ( wspólną na 3 pokoje) bez balkonu, bez kuchni, w odległości od morza 1 km 140 zł ( za 2 osoby) czyli mniej więcej 35 euro!
DOJAZD
Przed wyjazdem do Chorwacji wymieniamy złotówki na euro, ponieważ euro ma najkorzystniejszy kurs – w Chorwacji w kantorze wymieniamy na kuny, chyba, że posiadacie konto w banku, który nie ściągnie z Was dużej prowizji za wypłatę w bankomatów lub płatność kartą.
Najszybszym i sprawdzonym sposobem dojazdu do Chorwacji jest własny samochód. Co roku wybieramy trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię.
Ceny winiet:
 • Czechy – winieta 10 dniowa – 62 zł, wienieta 30 dniowa – 83 zł
 • Austria – winieta 10 dniowa – 8,70 euro
 • Słowenia – za darmo pod warunkiem objazdu autostrady, pozwala nam to zaoszczędzić 30 euro w obie strony
 • Chorwacja – objazd autostrady od granicy ze Słowenią do Zagrzebia ( oszczędzamy 100 kn w obie strony) od Zagrzebia płacimy do miejsca pobytu  wg. taryfikatora na stronie .
Warto zaplanować dojazd do Chorwacji w dni poza piątkiem, sobotą i niedzielą, unikniemy ogromnych korków i nerwów.
Ceny paliw:
Wyruszamy z pełnym bakiem, ponieważ ceny w ubiegłych latach  w Czechach były zdecydowanie większe niż gdzie indziej. W Austrii polecamy nie tankować na autostradzie, tylko zjechać do najbliższej miejscowości znajdującej się w pobliżu autostrady  i zatankować. Różnica cen wynosi około 1 zł na litrze paliwa. Przykładowo na odcinku od Wiednia do Grazu cena diesla wynosi około 1,30-1,40 euro, natomiast omijając słoweńska autostradę przez Mureck w tej miejscowości zatankujemy za około 1,10-1,20 euro.
Autostradę w Słowenii obowiązkowo należy ominąć no chyba, że chcemy zapłacić około 15 euro w jedną stronę za około 60 km przejazdu.
Objazd autostrady w Słowenii
My wolimy wydać 130 zł na inne przyjemności, więc omijamy autostradę. Objazd rozpoczynamy w Ausrtii kierując się ostatnim zjazdem na Mureck, przekraczamy granicę ze Słowenią i kierujemy się na Lenart poprzez Trnovską Vas i Ptuj, potem aż do Chorwacji prostą drogą. W Chorwacji polecamy objazd autostrady do Zagrzebia, stan dróg i widoki zachęcają do ominięcia autostrady.
WYŻYWIENIE
Planując wakacje w Chorwacji w Polsce zazwyczaj zaopatrujemy się w: wodę i soki, papier toaletowy, majonez, ryż oraz makaron. Te produkty i rzeczy należą do droższych w Chorwacji. Oprócz tego zachęcamy do zaoptarzenia się w Czechach np. w Albercie lub Billi w takie produkty jak: piwo ( 1-2 złote Budvar), wino regionalne ( 7-10 zł), wędliny ( 15-20 zł/kg), owoce i warzywa (do około 5 zł), alkohole wysokoprocentowe ( 20-30 zł).
Będąc w Chorwacji staramy się śledzić promocje w lokalnych supermarketach tj. Konzum, Spar, Plodine, Tommy czy Kaufland.
Przykładowe ceny w supermarketach w sezonie wakacyjnym 2015:
 • wędliny: 30-40 kn/kg;
 • pomidory : 4-5 kn/kg;
 • cevapcici: 30kn/kg;
 • małże: 14 kn/kg;
 • piwo Karlovacko: 18 kn/2 litry;
 • jagnięcina: 50-60kn/kg;
 • ryby ( srdele, incunas): 20-30kn/kg;
 • ryby ( brancin, dorada): 50-60 kn/kg.
Nie ograniczamy się tylko do własnego gotowania. Lubimy chorwacką pizzę np.: pizza z rucolą i prsutem ( chorwacka szynka podobna do parmeńskiej) i mozzarellą dla 2 osób za 70 kn. Pyszny jest też burek w różnych opcjach smakowych np.: z serem, mięsem lub owocami w cenie około 15 kn/szt. Wszystkie podane ceny dzielimy na pół ponieważ kurs 1 kuny to około  0,55-0,60 zł.
PODSUMOWANIE
Na dojazd w granicach 1000-1200 km wydajemy około 1 000,00 zł ( w obydwie strony). Są to opłaty za winiety, paliwo (diesel) oraz opłaty za autostrady.
Za 2 tygodniowy nocleg płacimy około 280 euro, czyli mniej więcej 1 000,00 zł. Przy budżecie
3 000,00 zł zostaje nam 1 000,00 zł na wyżywienie, daje nam to około 1 800,00 kn, mniej więcej 140 kn dziennie na wydatki. Przy budżecie 3 500,00 zł dodatkowe 500,00 zł można przeznaczyć na zwiększenie kwoty na zakupy i małą ekstrawagancję np. w konobach.
Każdy musi sobie sam odpowiedzieć  na pytanie czy aby na pewno Chorwacja jest taka droga w porównaniu z polskim wybrzeżem????
Zdjęcia wykorzystane w relacji zrobiono: smartfon, sony alpha , htc one x
Polecany artykuł:  [:pl]Chorwacja Split 2016 wakacje- kolejny etap wakacji[:]

Leave a Reply

Your email address will not be published.