Wyspa Ugljan
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Ugljan – czy warto płynąć na tę chorwacką wyspę?

Czas czytania: 4 minut

Ugljan – zielona wyspa vis-a-vis Zadaru. Co to za wyspa? Czy warto ją odwiedzić?

Wyspa Ugljan to “zielona wyspa” archipelagu wysp Zadaru. Nazywana jest zieloną wyspą ponieważ jest pokryta lasami sosnowymi i piniowymi, drzewami oliwnymi, figami, winoroślami oraz śródziemnomorską roślinnością. Wyspa Ugljan była zamieszkana już w epoce kamienia łupanego, a dwie jaskinie na wyspie skrywają ślady starsze niż epoka kamienia.

"Port

Ugljan ma długą tradycję rybołówstwa oraz 2000-letnią tradycję uprawy oliwek. Północno-wschodnia część wyspy jest zamieszkana. Najbardziej znanymi miejscami są Kukljica, Preko, Ugljan i Kali, podczas gdy druga strona wyspy jest w większości stroma oraz niezamieszkana.

Wyspa Ugljan leży około 25 minut promem z Zadaru. Nas wyspa urzekła: krystalicznie czystym morzem, piaszczystymi plażami, ścieżkami spacerowymi oraz rowerowymi. Dodatkowym argumentem przemawiającym za koniecznością odwiedzenia wyspy Ugljan są punkty widokowe ze wspaniałymi widokami na archipelag zadarski oraz kamienne chaty rybackie. Ponadto z Ugljanu, możemy wybrać się na wycieczkę do: Parku Przyrody Telašćica, archipelag wysp Kornati, wyspy Pašman lub miasta Zadar.

 Ugljan – jak dostać się na wyspę?

Na wyspę Ugljan najwygodniej dostać się katamaranem z Zadaru lub promem, który przewozi auta z Zadaru – Gaženica. Promy kursują praktycznie co godzinę, katamarany nieco rzadziej. Katamaran i prom dopływają do uroczej miejscowości Preko, vis-a-vis wyspy Ošljak. Koszt przeprawy katamaranem to 18 kn /osoba dorosła, dzieci połowa ceny (ceny wakacje 2020), natomiast promem jest nieco taniej.

Polecany artykuł:  [:pl]Adriatyk temperatura wody. Czy już rekordowo ciepły ?[:]
Marina w Preko
Marina w Preko, Wyspa Ugljan

Wycieczka do twierdzy św. Michała i inne zabytki 

Pobyt na wyspie Ugljan nie jest kompletny bez wizyty w średniowiecznej fortecy św. Michała położonej na wzgórzu o wysokości 265 metrów nad miejscowością Preko. Na wzgórze można się dostać z różnych kierunków, ale najlepszym i najprostszym sposobem jest pokonanie 2,5-kilometrowego szlaku pieszego Preko – św. Michał.  Spacer zajmuje godzinę, w upalny dzień czas może się wydłużyć ze względu na upał i wejście pod górę. Z Twierdzy rozpościera się piękna panorama na archipelag wysp Zadaru.

Sv Mihovil
Sv Mihovil

Ponieważ wyspa była zamieszkana w czasach starożytnych, można znaleźć pewne znaleziska archeologiczne. Warto zatrzymać się przy klasztorze św. Hieronima zbudowanym w 1430 r. w miejscowości Ugljan.

W Muline natomiast można zobaczyć Villa rustica, najstarszy rzymski budynek z ruinami młyna do oliwy z oliwek. Wyspa jest idealna dla miłośników przyrody, którzy mogą odkrywać wyspę jeżdżąc na rowerze lub spacerując po szlakach.

Ugljan – szlaki piesze i rowerowe

Spacerowanie to świetny sposób na poznanie wyspy. Oczywiście, jeśli nie jest za gorąco. Miłośnicy spacerów mają do wyboru nawet 20 różnych tras. Jeśli jesteście w formie, polecamy wejście na sam szczyt wyspy – Šćah 286 m.n.p.m. Polecamy również spacer do pięknej zatoki Željina vala.

Na dalsze trasy warto wypożyczyć rower w Preko lub Kali i wybrać jedną z kilku tras rowerowych. Trasy mają różną długość i różną trudność, więc każdy będzie mógł znaleźć taką, która odpowiada ich możliwościom.

Ugljan miasta

Najważniejsze i jedyne miejscowości na Ugljanie to:

 • Kukljica

 • Kali

 • Preko

 • Poljana

 • Sutomišćica

 • Lukoran

 • Ugljan

Ugljan – plaże

Wyspa ma bardzo różnorodne wybrzeże, z plażami piaszczystymi m.in.w Preko oraz żwirowymi i kamienistymi. Znajdziemy tam wiele ładnych plaż, a także wiele ukrytych zatoczek dla miłośników odpoczynku bez tłumu.

Polecany artykuł:  Weekend majowy w Chorwacji
Plaża w Preko
Plaża w Preko w tle wysepka Galevac na której znajduje się XV wieczny klasztor Franciszkanów.

Najciekawsze plaże na wyspie Ugljan to:

 • Plaża Mostir w centrum Ugljan to piaszczysta plaża odpowiednia dla dzieci i osób nie umiejących pływać. Na plaży można grać w siatkówkę plażową.
 • Zatoka Luka to piaszczysta zatoczka w Muline otoczona sosnami. Do zatoczki można dotrzeć żwirową drogą z parkingu w Muline.
 • Plaża Jaz– piaszczysta plaża w Preko. Większość plaży Jaz jest betonowa. Najlepiej przyjść tutaj z dziećmi i pozwolić im bawić się w tej płyciźnie.
 • Plaża Poljana – Ta piękna mała plaża ukryta jest w miejscowości Poljana. Czyste morze, ciepła woda i ciepłe kamyki są głównymi cechami plaży, ale w tle las piniowy i sosnowy.
 • Kukljica jest najbardziej wysuniętą na południe osadą na wyspie Ugljan. W miejscowości znajduje się kilka różnych plaż. W pobliżu znajduje się plaża Sabuša Kukljica. Można dotrzeć do plaży w 5 minut spacerkiem. Kukljica jest otoczona sosnami i ma dużo naturalnego cienia. W lesie znajduje się ścieżka odpowiednia do spacerów lub jazdy na rowerze.  W pobliżu plaży znajdują się obiekty gastronomiczne, które są również w cieniu i mają piękny widok na morze.
 • Plaża Kostanj, znajduje się na wyspie Ugljan, na północ od miejscowości Kukuljica. Plaża jest piaszczysta z rozległą płycizną, przez co jest idealna dla dzieci i osób, które nie potrafią pływać. Na całodniowy pobyt należy zabrać ze sobą wszystko co będzie potrzebne wraz z wyżywieniem, ponieważ na miejscu nie ma punktów gastronomicznych. Przy plaży znajduje się las, w którym można odpocząć od upału. Jest to plaża idealna dla szukających spokoju i wypoczynku z dala od codziennego zgiełku i zatłoczonych kurortów.
Fish picnic
Fish picnic

Wyspa Ugljan noclegi

Na całej wyspie znajdziemy sporo kwater prywatnych. Jeśli natomiast poszukujecie sprawdzonego oraz stosunkowo taniego apartamentu na wyspie oraz w całej Chorwacji i nie tylko, polecamy skorzystać z naszego rabatu  na stronie tutaj

Polecany artykuł:  [:pl]Chorwacja - dania, które musisz spróbować![:]

Ugljan na mapie

Reasumując zdecydowanie polecamy wycieczkę lub dłuższy pobyt na wyspie. Każdy nawet najbardziej wymagający “urlopowicz” znajdzie coś dla siebie. My zdecydowanie tam wrócimy!

Na zakończenie polecamy jeszcze filmik z naszego pobytu w 2020 roku na Ugljanie.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *