Chorwacja Goli Otok
Ciekawostki,  Trochę historii..

Goli Otok – Guantanamo w Chorwacji

Czas czytania: 3 minut
Goli Otok – Naga wyspa z więzieniem z czasów Jugosławii
Ta wapienna wyspa skrywa w sobie tajemnicę obozu pracy dla politycznych więźniów. Wyspa leży między wyspami Rab i KRK.
Przez długi czas była niezamieszkana  aż do XX w.  Podczas I Wojny Światowej wyspa skrywała w sobie obóz dla rosyjskich jeńców. W 1949 r. pod przywództwem Josipa Broz Tito, komunistyczne władze Jugosławii stworzyły obóz pracy.
 W przybliżeniu widać zabudowania więzienne i miejsca obozów pracy
      
Więzionych było ok. 16 tys. więźniów politycznych z czego zmarło ok. 600 osób przez ciężką pracę i szykany. Życie więzienne składało się z katorżniczej pracy w kamieniołomie oraz popołudniowych zajęć z edukacji politycznej. Więźniowie niereformowalni byli przetrzymywani w izolatkach w ” Pietrowych Dziurach”. Każdy komu udało się przeżyć i mógł opuścić wyspę musiał podpisać ” lojalkę”, że będzie współpracować z tajnymi służbami i będzie zwalczać wrogów partii.
W latach 1956-1988 wyspa była miejscem  dla więźniów kryminalnych. Trwa dyskusja o przyszłość tego miejsca. Jedni chcą budowy pomnika, inni chcą zrównać to miejsce z ziemią, żeby zatrzeć złe wspomnienia. Wielu porównuje to miejsce z Guantanamo (kubańskie więzienie wojskowe dla bojowników islamskich).
Po rozpadzie Jugosławii ( Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991r. ) wyspa została wyludniona. Wszystko co miało jakąś wartość zostało zniszczone, a reszta budynków popadła w ruinę, w tym budynki, które produkowały wysokiej jakości płytki ceramiczne eksportowane do Włoch.

4 Comments

  • Kamil Sawoń

    Hmm, Guantanamo – “kubańskie więzienie wojskowe dla bojowników islamskich”. No cóż, nie oburzajcie się więc, gdy ktoś napisze o “polskich obozach koncentracyjnych”.

  • kunu

    “kubańskie więzienie wojskowe dla bojowników islamskich” to taki sam twór jak “polskie obozy koncentracyjne”. Guantanamo znajduje się na Kubie ale odpowiedzialni za nie są Amerykanie, Kubańczyków jedyną zasługą jest niekorzystna umowa dzierżawy przez którą muszą tolerować na swojej ziemi taką placówkę.

  • best travel ideas

    “I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *