Szybenik- najbardziej chorwackie z chorwackich miast

Czas czytania: 5 minut

Szybenik – przepiękne historyczne miasto w środkowej Dalmacji.

Niewątpliwie nazywane jest miastem Krešimira IV. Szybenik umiejscowiony jest nad rzeką Krka, przy jej ujściu do Adriatyku. Dodatkowo, z  tego miasta wywodzi się m.in.: święty chorwacki: Nikola Tavelić ( 1340-1391) i Juraj Dalmatinac ( ur.w Zadarze).

Trochę historii..

Jest to wyjątkowe miasto ponieważ nie zostało założone przez Rzymian czy Ilirów tylko przez rodowitych Chorwatów. Dodatkowo jest to najstarsze chorwackie miasto, pierwsze wzmianki pochodzą  z 1066r. natomiast prawa miejskie nadano Szybenikowi 1298r. Turkom nigdy nie udało się podbić tego miasta. Jednocześnie po upadku Republiki Weneckiej w 1797 r. miasto dostało się pod władze Monarchii Habsburgów. Również po I Wojnie Światowej była częścią Królestwa Jugosławii, potem trafiło pod okupację faszystowskich Włoch i Niemiec. Następnie Sibenik stał się częścią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Po rozpadzie SFRJ przynależy do Chorwacji.

IMAG1377
Panorama Szybenika z parkingu przed hotelem Panorama Rzeka Krka

Co warto zobaczyć?

  • najważniejszy kościół Szybenika – KATEDRALA SVETOG JAKOVA – znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy w sobie style gotycki i renesansowy, budowana na przełomie XV i XVI w. przez kilku architektów m.in.: mistrza Bonino z Mediolanu i Juraja Dalmatinaca. Za surowiec posłużył kamień z wysp: Korcula i Brać. Na apsydach umieszczono 71 realistycznych płaskorzeźb. IMAG1382
  • IMAG1385
  • IMAG1395 IMAG1390
  • Twierdza św. Mikołaja – również zbudowana w połowie XVI w. na wejściu do kanału św. Antoniego. Miała na celu obronę przed morskimi napadami. Również należy ona do najtrwalszych i najmocniejszych fortyfikacji na wybrzeżu chorwackim.
  • Pałac Rektorów – dodatkowo znajduje się na starym mieście na wybrzeżu. Co ciekawe do dziś zachowały się 2 skrzydła tego budynku, w którym rezydował wenecki przedstawiciel władz w społeczeństwie – miejski rektor.
IMAG1396
Uliczki Sibenika

IMAG1386

  • obok katedry Sv Jakova znajduje się budynek Ratusza z XVI w.. Obecnie co ciekawe znajduje się tam restauracjaIMAG1409 IMAG1410
  • Jednocześnie nieopodal miasta znajduje się Park Narodowy Krka

NA KONIEC PODAJEMY ODLEGŁOŚCI Z SZYBENIKA:

Split – 82 km

Zadar – 75 km

Zagrzeb- 353 km

Rijeka – 293 km

Dubrownik- 360 km

Warszawa- 1365 km

Łódź – 1267 km

Gdańsk- 1597 km

Wiedeń-700 km

Brno 819 km

Budapeszt- 700 km

Sarajewo- 344 km

Lubljana- 383 km

Wenecja – 525 km

Jedna myśl na temat “Szybenik- najbardziej chorwackie z chorwackich miast

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *