Szentendre – bałkańskie miasteczko na Węgrzech

Szentendre – bałkańska perełka na Węgrzech

Przez jednych nazywane węgierskim Kazimierzem Dolnym, przez innych śródziemnomorskim miasteczkiem artystów. Osobiście uważam, że to jedno z najbardziej bałkańskich miasteczek na Węgrzech. Świadczy o tym historia, ale po kolei..

Plan miasteczka

Trochę historii:

Tereny Szentendre (czyt. Sentendre) najprawdopodobniej zamieszkane były już od 20 tys. lat. Mieszkali tu m.in.: Celtowie a następnie Rzymianie budując tu ” Wilczy Zamek” – obóz wojskowy. Przez wieki  Szentendre było zamieszkiwane przez ludy Awarów i Madziarów. Natomiast w średniowieczu w miasteczku zaczęli zamieszkiwać Serbowie.

W 1720 r. prawie 90% mieszkańców stanowiła mieszanka kulturowa i narodowościowa Serbów, Chorwatów, Greków, Słowaków i Niemców. Z tego okresu zachowała się spora część zabytków.
Od 1888 r. Szentendre stało się jeszcze bardziej popularnym miejscem wypoczynku przez regularne połączenie kolejowe HEV z Budapesztem.

Co zobaczyć?

Szentendre to mekka artystów. Znaleźć tam można wiele galerii. Natomiast najbardziej popularne to:

  • Szabó-Szamos Marzipan Museum – Muzeum Marcepanu jest to punkt obligatoryjny podczas zwiedzania Szentendre. Warto po zwiedzeniu zakupić marcepan w każdej postaci. Wstęp ok. 7 zł/os.

  • Foto Ter – rynek, centralny punkt miasteczka do którego prowadzą urocze zabytkowe uliczki.
  • Cerkiew Belgradzka z XVIII w.
  • W pobliżu Cerkwi Belgradzkiej znajduje się najmniejsza na świecie cerkiew.
  • Urocze uliczki, w których warto się zgubić oraz spacer deptakiem wzdłuż Dunaju.
Wzdłuż Dunaju

Jak dojechać?

Szentendre położone jest około 20 km na północ od Budapesztu w zakolu Dunaju. Osobiście polecamy dojazd kolejką podmiejską HEV z Budapesztu. Kolejka kursuje co pół godziny. Budapeszt tak jak każda stolica należy do bardzo zakorkowanych, więc warto zostawić samochód i za kilkadziesiąt zł przejechać się pociągiem. W centrum Budapesztu należy wsiąść w H5 Batthyany Ter – Szentendre.  Koszt to 370 ft ( bilet 20 km).

Możemy również dopłynąć do Szentendre statkiem z Budapesztu. Rejs trwa 1,5 h a koszt to około 2200 ft.

Warto zaplanować sobie chociaż kilka godzin na zatrzymanie się w tej uroczej miejscowości i poczuć przedsmak bałkańskiej przygody.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *