Korcula Chorwacja – wyspa Marco Polo

Korcula Chorwacja – określana często jako „mały Dubrownik” zdecydowanie zasługuje na miano jednej z najpiękniejszych wysp Adriatyku

Zdecydowanie wycieczka do Dubrownika nie jest kompletna bez zwiedzania urokliwej wyspy Korcula Chorwacja.

Niezależnie od tego, czy jesteście typem plażowiczem, rowerzystą, czy miłośnikiem wina, Korcula to miejsce które zachwyci każdego.

Po spędzeniu kilku dni na Korculi, zebraliśmy najważniejsze informacje o wyspie. Dzięki temu powstał nasz praktyczny poradnik.

We wpisie o Korcula możecie się spodziewać:

 1. Jak dostać się na wyspę?
 2. Co warto zobaczyć a na co szkoda czasu?
 3. Gdzie lokalnie zjeść?
 4. Marco Polo – czy rzeczywiście pochodzi z Korculi?
 5. Najładniejsze plaże na wyspie

1. Jak dostać się na wyspę Korcula?

Korcula to szósta co do wielkości chorwacka wyspa, jest również częścią archipelagu wysp  Dalmacji wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Wyspa znajduje się 49 mil morskich od Dubrownika i 57 mil morskich od Splitu.

Na wyspę możemy się dostać katamaranem ze Splitu lub Dubrownika, głównie od maja do października. Z Dubrownika rejs trwa około dwóch godzin, natomiast ze Splitu dwie i pół. Polecamy płynąć najwcześniejszym możliwym promem, zwłaszcza jeśli planujecie zostać tylko na jeden dzień. Do miasta Korcula (Domince) dopływa również prom Jadrolinja z Orebic oraz mały stateczek cumujący bezpośrednio przy Starym Mieście Korcula.

Dalmacja Południowa, Split Chorwacja, Prom Jadrolinja w Orebic
Prom Jadrolinja w Orebic
Prom kursuje na wyspę Korcula

Warto wiedzieć, że cała wyspa nazywa się Korcula, ale główna część miasta, w tym Stare Miasto, nazywa się również Korcula. Podczas gdy miasto można zobaczyć w jeden dzień, to cała wyspa ma ponad 275 kilometrów kwadratowych i zdecydowanie nadaje się na spędzenie tam kilku dni. Jeśli planujesz spędzić na wyspie tylko jeden dzień, możesz łatwo poruszać się pieszo, autobusem, łodzią lub taksówką. Dodatkowo, jeśli planujesz spędzić kilka dni, możesz wypożyczyć rowery lub skutery.

Stare Miasto jak każde jest pełne historii, restauracji oraz turystów. Reszta wyspy poza głównymi miejscowościami jest cichsza i oferuje  naszym zdaniem bardziej autentyczny klimat Dalmacji.

2. Co warto zobaczyć i czym się poruszać po wyspie  Korcula ?

 • Stare Miasto Korcula

Gdy tylko opuścicie prom/katamaran, pierwsze kroki warto poczynić w kierunku Starego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO . Można tam godzinami błądzić po wąskich, brukowanych uliczkach, które pomimo upału zdecydowanie chłodzą i dają wytchnienie.

Veliki Revelin
Veliki Revelin

Na uwagę zasługuje również Veliki Revelin. Brama została wzniesiona w XIV wieku, a później rozbudowana. Fortyfikację zdobią herby weneckich dożów oraz gubernatorów Korčuli. Pierwotnie był tu drewniany most zwodzony, ale w XVIII wieku zastąpiono go szerokimi kamiennymi schodami.

Kolejna warta uwagi rzecz to skarbiec św. Marka. W XIV-wiecznym pałacu Abbey mieści się ważny zbiór ikon dalmatyńskiej sztuki religijnej. Najwybitniejszym dziełem jest 1431 poliptyk Dziewicy i dziecka ze świętymi autorstwa Blaža Jurjeva z Trogiru. XX wiek reprezentuje szkic Ivana Meštrovicia oraz obraz Pulitiki. Istnieją również przedmioty liturgiczne, biżuteria, monety, meble oraz starożytne dokumenty dotyczące historii Korčula.

Korculanie uważają, że słynny podróżnik oraz średniowieczny wenecjanin Marko Polo urodził się na wyspie Korcula.  Nie ma jednak wyraźnego dowodu na to, że urodził się on na tej właśnie wyspie, ale warto uwierzyć mieszkańcom i udać się szlakiem Marco Polo.

 •  Vela Luka

Osobiście byliśmy zauroczeni  miejscowością Vela Luka. Urocza architektura wraz z malowniczym położeniem portu sprawiają, że miejsce to jest bardzo klimatyczne. Jeśli nie macie własnego transportu  polecamy ok. 1,5 godzinną wycieczkę   autobusem z głównego miasta Korcula.

Vela Luka
Vela Luka

Zdecydowanie polecamy przejażdżkę rowerem lub kajakiem.  Jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów poruszania się po Korculi. Możesz wypożyczyć rower na kilka godzin za jedyne 50 kun  oraz  100 kun za jeden dzień Można również zwiedzać wybrzeże, biorąc udział w wycieczce kajakiem za 300 kun, za  wyjątkiem niedzieli.

3.Gdzie dobrze i lokalnie zjeść i napić się wina ?

Wyspa Korcula Chorwacja pokryta jest niezliczoną ilością mniejszych oraz większych winnic, produkuje się tu wino od wieków. Polecamy wybrać się na wycieczkę po winnicach oraz skosztować regionalnych winnych specjałów, takich jak Grk oraz Posip. Jeśli natomiast macie  mało czasu, polecamy odwiedzić Wine Bar i Shop 800 na Starym Mieście, które oferuje wybór lokalnych win.

Liczba restauracji i konob na  Korculi przyprawiła nas o zawrót głowy. Większość restauracji oferuje tradycyjne chorwackie menu ze świeżymi rybami, mięsem, domowym makaronem oraz pizzą. Jednak niektóre restauracje mają zdecydowanie przerost formy nad treścią, są zbyt drogie, nie wspominając już o obsłudze, która psuje przyjemną atmosferę pobytu na wyspie.

Warto zajrzeć w menu  Ateriny , restauracji Filippi lub Konoby Belin, które to oferują dania kuchni lokalnej. Jeśli szukacie tańszych dań, polecamy Silk, kuchnię oferującą wiele opcji wegańskich oraz bezglutenowych.

4. Marco Polo – czy rzeczywiście pochodzi z wyspy Korcula?

Kwestią sporną nadal pozostaje miejsce oraz data urodzenia Marco Polo. Czy data 15.09.1254 czy jest prawdziwą datą jego urodzin tego nie wie nikt. Kolejnym wielkim znakiem zapytania jest jego miejsce urodzenia. Chorwaccy uczeni twierdzą, że urodził się on na wyspie Korcula, sceptycy natomiast twierdzą, że w Wenecji. Natomiast faktem jest, że w tamtych czasach Korcula była pod panowaniem Wenecjan, więc bardzo prawdopodobne jest, że Marco urodził się na  wyspie Korcula, która dumna jest z takiego obywatela.

Korcula Marco Polo
Korcula Marco Polo

Więcej faktów i mitów o Marco Polo znajdziecie tutaj 

5. Najładniejsze plaże na wyspie Korcula (Chorwacja):

Prezentujemy tylko 5 naszym zdaniem, najładniejszych plaż na wyspie Korcula.

 • Proizd

Plaża Proizd Korcula

Krystalicznie czyste oraz lazurowe morze. Plaża Proizd – znajduje się tuż przy Vela Luka.

 • Pupnatska Luka

Plaża Pupnatska Luka Korcula

Niesamowita i kameralna zatoczka

 • Vela Pržina

Piaszczysta plaża Vela Przina w Lumbarda jest świetna dla dzieci

 • Plaża Račišće

Račišće znajduje się około 12 km na zachód od Starego Miasta w Korčuli

 • Bačva

Bačva to kolejna wspaniała zatoczka, tuż obok  Pupnatska Luka

Na zakończenie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu z Korculi:

2 myśli na temat “Korcula Chorwacja – wyspa Marco Polo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *