Cres

Cres – wyspa nieodkryta

Jedną z piękniejszych wysp jest  zdecydowanie wyspa Cres – druga pod względem wielkości wyspa na Adriatyku. Co ciekawe jej specyfika polega również na tym, iż jest ona najbardziej na północ wysuniętą wyspą Chorwacji.

Jakie atrakcje turystyczne czekają na gości na jej powierzchni?

Chorwacja kusi pięknymi wyspami, które są również uznawane za najpiękniejsze na całym Adriatyku. Pod tym względem Chorwacja jest bezkonkurencyjna. Piękno tego kraju już dawno doceniły biura podróży, a wycieczki po chorwackich wyspach cieszą się ogromnym powodzeniem.

Wyspa Cres
Wyspa Cres

Wyspa Cres zachwyca swym klimatem, typowym dla rejonów śródziemnomorskich.

Ponadto gaje oliwne oraz winnice sprawiają, że na całej wyspie panuje sielska atmosfera. Dodatkowo piękne lasy oraz stada sępów sprawiają, że wyspa ta jest bardzo atrakcyjna dla turystów – przyrodników, a jej malownicze wybrzeża przyciągają miłośników sportów wodnych. Poza tym Cres jest jednocześnie miejscem idealnym dla miłośników historii. Wiadomo, że osadnictwo na jej terenie rozwijało się już w epoce kamienia oraz brązu. Co ciekawe tereny Cres znajdowały się w swych dziejach w rękach Rzymu oraz Bizancjum, duży wpływ na charakter tego regionu miała również ludność słowiańska.

Poza tym rządy Wenecji oraz Austro-Węgier to również kolejne ważne okresy w dziejach wyspy, dzięki którym dziś zachwyca ona swym wyjątkowym charakterem.

Najważniejszym miastem na tej wyspie jest Cres, znane z okazałej bramy miejskiej oraz kościoła Marii Śnieżnej. Ponadto to ciekawa budowla z XV wieku, w której bryle nie brak elementów typowych dla gotyku oraz renesansu. Dodatkowo cennym zabytkiem jest również gmach sądu z XVI wieku, przy którym znajduje się interesujące lapidarium. Natomiast goszcząc w mieście Cres koniecznie trzeba odwiedzić najstarszą świątynię w tym mieście, jaką jest kościół św. Izydora. Ponadto może on zachwycić również miłośników średniowiecznej architektury, których z pewnością oczarują gotyckie portale oraz romańska absyda. Na wyspie Cres koniecznie też trzeba również odwiedzić wioskę Orlec, położoną w odległości zaledwie 12 km od wyspiarskiej stolicy. Poza tym jest ona znana przede wszystkim jako ostoja sępa płowego, którego tak chętnie podglądają odwiedzający Chorwację ornitolodzy.

Na zakończenie zapraszamy do pozostałych wpisów o wyspie Cres:

Cres miasto- http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwackie/cres/cres-miasto/

Osor – http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwackie/cres/osor/