Wakacje Chorwacja
Ciekawostki,  Porady,  wskazówki

Wakacje Chorwacja – taniej niż nad polskim morzem?

Czas czytania: 7 minut

[:pl]

Kilkakrotnie spotkaliśmy się z opiniami, że wakacje w Chorwacji są bardzo drogie.

Wakacje Chorwacja drogie? Nie zgadzamy się z tą opinią. Z naszego 10- letniego doświadczenia podczas wakacji w Chorwacji (kilkakrotnie nawet 2 razy w roku), wiemy, że można zmieścić się w budżecie 3 500-4 000 zł na 2 tygodnie dla pary lub małżeństwa z małym dzieckiem. Spróbujemy pokazać Wam jak zaplanować wakacje w Chorwacji mieszcząc się w wyżej wymienionym budżecie.

Wakacje Chorwacja – NOCLEG

Warto zacząć szukać noclegu w Chorwacji najlepiej już po powrocie z naszych obecnych wakacji. Z obserwacji widzimy, że najwięcej tanich i ciekawych ofert pojawia się właśnie wtedy. Te najlepsze schodzą jak “ciepłe bułeczki”, zazwyczaj goście po zakończonych wakacjach rezerwują apartament na przyszły rok. Proponujemy zaplanować urlop od połowy maja do połowy czerwca oraz we wrześniu, pomijając miesiące sezonowe takie jak: lipiec i sierpień. Pozwoli to nam:

 • ominąć korki na autostradach w każdy weekend;
 • uniknąć zapełnionych plaż ( w szczególności od sierpnia, gdy Włosi rozpoczynają wakacje);
 • uniknąć większych wydatków związanych z noclegiem oraz żywnością ( ceny potrafią wzrosnąć nawet o 100%).
W różnych latach szukaliśmy apartamentów w różnych regionach Chorwacji, zawężając poszukiwanie apartamentów w obrębie do około 50 km od miejsca w którym chcieliśmy spędzić wakacje. Poszukując noclegów wysłaliśmy ponad 40 e-maili. Korzystaliśmy z takich stron jak m.in.: Casamundo, Limba, Apartmanija itp. Natomiast od kilku lat korzystamy z rezerwacji apartamentów przez Airbnb. Przez Airbnb rezerwujemy noclegi nie tylko w Chorwacji z Airbnb. Mamy dla Was zniżkę nawet do 250 zł przy pierwszej rezerwacji pod linkiem.
Porównując warunki zakwaterowania w Chorwacji z warunkami noclegowymi nad polskim morzem, gdzie znajomi w ostatnie wakacje płacili za pokój z łazienką na korytarzu ( wspólną na 3 pokoje) bez balkonu, bez kuchni, w odległości od morza 1 km- 200 zł ( za 2 osoby) czyli mniej więcej 44 euro!

Wakacje Chorwacja – DOJAZD

Przed wyjazdem do Chorwacji wymieniamy złotówki na euro. Euro ma najkorzystniejszy kurs – w Chorwacji w kantorze wymieniamy na kuny, chyba, że posiadacie konto w banku, który nie ściągnie z Was dużej prowizji za wypłatę w bankomatów lub płatność kartą.
Najszybszym i sprawdzonym sposobem dojazdu do Chorwacji jest własny samochód. Co roku wybieramy trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię.
Ceny winiet:
Polecany artykuł:  Winiety Czechy - ceny w 2024 r.

Warto zaplanować dojazd do Chorwacji w dni poza piątkiem, sobotą i niedzielą, unikniemy ogromnych korków i nerwów.

Wakacje Chorwacja – Ceny paliw

Wyruszamy z pełnym bakiem, ponieważ ceny w ubiegłych latach w Czechach były zdecydowanie większe niż gdzie indziej. W Austrii jak i we wszystkich państwach polecamy nie tankować na autostradzie, tylko zjechać do najbliższej miejscowości znajdującej się w pobliżu autostrady i zatankować. Różnica cen wynosi około 1 zł na litrze paliwa. Np. na odcinku od Wiednia do Grazu cena diesla wynosi około 1,30-1,40 euro. Natomiast omijając słoweńska autostradę przez Mureck w tej miejscowości zatankujemy za około 1,10-1,20 euro.
Autostradę w Słowenii obowiązkowo należy ominąć. Chyba, że chcemy zapłacić około 15 euro w jedną stronę za około 60 km przejazdu.

Objazd autostrady w Słowenii

My wolimy wydać 130 zł na inne przyjemności niż na opłaty autostradowe, więc omijamy autostradę. Objazd rozpoczynamy w Austrii kierując się ostatnim zjazdem na Mureck, przekraczamy granicę ze Słowenią i kierujemy się na Lenart poprzez Trnovską Vas i Ptuj, potem aż do Chorwacji prostą drogą. W Chorwacji polecamy objazd autostrady do Zagrzebia, stan dróg oraz widoki zachęcają do ominięcia autostrady.

Wakacje Chorwacja – WYŻYWIENIE

Planując wakacje w Chorwacji w Polsce zazwyczaj zaopatrujemy się w: wodę i soki, papier toaletowy, majonez, ryż oraz makaron. Te produkty i rzeczy należą do droższych w Chorwacji niż w Polsce. Oprócz tego zachęcamy do zaopatrzenia się w Czechach np. w Albert lub Billa w takie produkty jak: piwo ( 1-2 złote Budvar), wino regionalne (7-10 zł), wędliny ( 15-20 zł/kg), owoce i warzywa (do około 5 zł), alkohole wysokoprocentowe ( 20-30 zł).
Będąc w Chorwacji staramy się śledzić promocje w lokalnych supermarketach tj. Konzum, Studenac, Spar, Plodine, Tommy czy Kaufland.

Przykładowe ceny w supermarketach w Chorwacji w sezonie wakacyjnym:

 • wędliny: 30-60 kn/kg;
 • chleb: 7 kn
 • woda: 4 kn/1,5 l
 • mleko: 5 kn/l
 • ser twaróg, np. Zagrebacki sir: 15 kn/500 g
 • pomidory: 10 kn/kg;
 • cevapcici: 30kn/kg;
 • małże: 17 kn/kg;
 • piwo Karlovacko: 20 kn/2 litry;
 • jagnięcina: 50-60kn/kg;
 • ryby ( srdele, incunas): 20-30kn/kg;
 • ryby ( brancin, dorada): 50-80 kn/kg
Nie ograniczamy się tylko do własnego gotowania. Lubimy chorwacką pizzę np.: pizza z rucolą i prsutem ( chorwacka szynka podobna do parmeńskiej) i mozzarellą dla 2 osób za 70 kn. Pyszny jest też burek w różnych opcjach smakowych np.: z serem, mięsem lub owocami w cenie około 15 kn/szt. Wszystkie podane ceny dzielimy na pół ponieważ kurs 1 kuny to około  0,55-0,62 zł.

Wakacje Chorwacja – PODSUMOWANIE

Na dojazd w granicach 1000-1200 km wydajemy około 1 000,00 zł ( w obydwie strony). Są to opłaty za winiety, paliwo (diesel) oraz opłaty za autostrady (te niezbędne).
Za 2 tygodniowy nocleg płacimy około 280 euro, czyli mniej więcej 1 000,00 zł. Przy budżecie
3 000,00 zł zostaje nam 1 000,00 zł na wyżywienie. Daje nam to około 1 800,00 kn, mniej więcej 140 kn dziennie na wydatki. Przy budżecie 3 500,00 zł dodatkowe 500,00 zł można przeznaczyć na zwiększenie kwoty na zakupy i małą ekstrawagancję np. w konobach.
Tak więc, każdy musi sobie sam odpowiedzieć  na pytanie czy aby na pewno Chorwacja jest taka droga w porównaniu z polskim wybrzeżem????

[:en]

Polecany artykuł:  Czy wiesz że ... czyli, ciekawostki związane z Chorwacją

Kilkakrotnie spotkaliśmy się z opiniami, że wakacje w Chorwacji są bardzo drogie. Nie zgadzamy się z tą opinią. Z naszego 7 letniego doświadczenia wakacji w Chorwacji ( nie jednokrotnie 2 razy w roku), wiemy że można zmieścić się w budżecie 3 000-3 500 zł na 2 tygodnie dla pary lub małżeństwa z dzieckiem. Spróbujemy pokazać Wam jak zaplanować wakacje w Chorwacji mieszcząc się w ww. budżecie.

NOCLEG

Warto zacząć szukać noclegu już na przełomie stycznia oraz lutego i rezerwować do końca marca. Wtedy to jest duży wybór ofert i można również negocjować ceny. Proponujemy zaplanować urlop od połowy maja do połowy czerwca i we wrześniu, pomijając miesiące sezonowe takie jak: lipiec i sierpień. Pozwoli to nam:

 • ominąć korki na autostradach w każdy weekend;
 • uniknąć zapełnionych plaż ( w szczególności od sierpnia, gdy Włosi rozpoczynają wakacje);
 • uniknąć większych wydatków związanych z noclegiem oraz żywnością ( ceny potrafią wzrosnąć nawet o 100%).
W różnych latach szukaliśmy apartamentów w różnych regionach Chorwacji, zawężając poszukiwanie apartamentów w obrębie do około 50 km od miejsca w którym chcieliśmy spędzić wakacje. Poszukując noclegów wysłalismy ponad 40 e-maili. Korzystaliśmy z takich stron jak m.in.: Casamundo, Limba, Apartmanija itp. W roku 2014 i w maju 2015 udało nam się znaleźć nocleg za 20 euro w Sukosanie ( nieopodal Zadaru) -> strona www z adresem i kontaktem. Apartament z łazienką, wyposażonym w aneks kuchenny, balkon z widokiem na morze, Tv, WiFi, Klima i plaża w odległości ok. 100 metrów.
Porównując te warunki z warunkami noclegowymi nad polskim morzem, gdzie znajomi płacili za pokój z łazienką na korytarzu ( wspólną na 3 pokoje) bez balkonu, bez kuchni, w odległości od morza 1 km 140 zł ( za 2 osoby) czyli mniej więcej 35 euro!
DOJAZD
Przed wyjazdem do Chorwacji wymieniamy złotówki na euro, ponieważ euro ma najkorzystniejszy kurs – w Chorwacji w kantorze wymieniamy na kuny, chyba, że posiadacie konto w banku, który nie ściągnie z Was dużej prowizji za wypłatę w bankomatów lub płatność kartą.
Najszybszym i sprawdzonym sposobem dojazdu do Chorwacji jest własny samochód. Co roku wybieramy trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię.
Ceny winiet:
 • Czechy – winieta 10 dniowa – 62 zł, wienieta 30 dniowa – 83 zł
 • Austria – winieta 10 dniowa – 8,70 euro
 • Słowenia – za darmo pod warunkiem objazdu autostrady, pozwala nam to zaoszczędzić 30 euro w obie strony
 • Chorwacja – objazd autostrady od granicy ze Słowenią do Zagrzebia ( oszczędzamy 100 kn w obie strony) od Zagrzebia płacimy do miejsca pobytu  wg. taryfikatora na stronie .
Warto zaplanować dojazd do Chorwacji w dni poza piątkiem, sobotą i niedzielą, unikniemy ogromnych korków i nerwów.
Ceny paliw:
Wyruszamy z pełnym bakiem, ponieważ ceny w ubiegłych latach  w Czechach były zdecydowanie większe niż gdzie indziej. W Austrii polecamy nie tankować na autostradzie, tylko zjechać do najbliższej miejscowości znajdującej się w pobliżu autostrady  i zatankować. Różnica cen wynosi około 1 zł na litrze paliwa. Przykładowo na odcinku od Wiednia do Grazu cena diesla wynosi około 1,30-1,40 euro, natomiast omijając słoweńska autostradę przez Mureck w tej miejscowości zatankujemy za około 1,10-1,20 euro.
Autostradę w Słowenii obowiązkowo należy ominąć no chyba, że chcemy zapłacić około 15 euro w jedną stronę za około 60 km przejazdu.
Objazd autostrady w Słowenii
My wolimy wydać 130 zł na inne przyjemności, więc omijamy autostradę. Objazd rozpoczynamy w Ausrtii kierując się ostatnim zjazdem na Mureck, przekraczamy granicę ze Słowenią i kierujemy się na Lenart poprzez Trnovską Vas i Ptuj, potem aż do Chorwacji prostą drogą. W Chorwacji polecamy objazd autostrady do Zagrzebia, stan dróg i widoki zachęcają do ominięcia autostrady.
WYŻYWIENIE
Planując wakacje w Chorwacji w Polsce zazwyczaj zaopatrujemy się w: wodę i soki, papier toaletowy, majonez, ryż oraz makaron. Te produkty i rzeczy należą do droższych w Chorwacji. Oprócz tego zachęcamy do zaoptarzenia się w Czechach np. w Albercie lub Billi w takie produkty jak: piwo ( 1-2 złote Budvar), wino regionalne ( 7-10 zł), wędliny ( 15-20 zł/kg), owoce i warzywa (do około 5 zł), alkohole wysokoprocentowe ( 20-30 zł).
Będąc w Chorwacji staramy się śledzić promocje w lokalnych supermarketach tj. Konzum, Spar, Plodine, Tommy czy Kaufland.
Przykładowe ceny w supermarketach w sezonie wakacyjnym 2015:
 • wędliny: 30-40 kn/kg;
 • pomidory : 4-5 kn/kg;
 • cevapcici: 30kn/kg;
 • małże: 14 kn/kg;
 • piwo Karlovacko: 18 kn/2 litry;
 • jagnięcina: 50-60kn/kg;
 • ryby ( srdele, incunas): 20-30kn/kg;
 • ryby ( brancin, dorada): 50-60 kn/kg.
Nie ograniczamy się tylko do własnego gotowania. Lubimy chorwacką pizzę np.: pizza z rucolą i prsutem ( chorwacka szynka podobna do parmeńskiej) i mozzarellą dla 2 osób za 70 kn. Pyszny jest też burek w różnych opcjach smakowych np.: z serem, mięsem lub owocami w cenie około 15 kn/szt. Wszystkie podane ceny dzielimy na pół ponieważ kurs 1 kuny to około  0,55-0,60 zł.
PODSUMOWANIE
Na dojazd w granicach 1000-1200 km wydajemy około 1 000,00 zł ( w obydwie strony). Są to opłaty za winiety, paliwo (diesel) oraz opłaty za autostrady.
Za 2 tygodniowy nocleg płacimy około 280 euro, czyli mniej więcej 1 000,00 zł. Przy budżecie
3 000,00 zł zostaje nam 1 000,00 zł na wyżywienie, daje nam to około 1 800,00 kn, mniej więcej 140 kn dziennie na wydatki. Przy budżecie 3 500,00 zł dodatkowe 500,00 zł można przeznaczyć na zwiększenie kwoty na zakupy i małą ekstrawagancję np. w konobach.
Każdy musi sobie sam odpowiedzieć  na pytanie czy aby na pewno Chorwacja jest taka droga w porównaniu z polskim wybrzeżem????
Zdjęcia wykorzystane w relacji zrobiono: smartfon, sony alpha , htc one x

[:]

Polecany artykuł:  Unikalny posąg Apoksiomen
Wakacje Chorwacja