Mapa turystyczna Chorwacji
Chorwacja,  Chorwacja atrakcje,  Chorwacja gdzie jechać?,  Propozycje wycieczek

Mapa turystyczna najciekawszych atrakcji w Chorwacji

Czas czytania: 11 minut

Mapa turystyczna najciekawszych atrakcji w Chorwacji – to wpis o atrakcjach zdecydowanie mniej popularnych, ale równie wartych naszej uwagi. To wpis z mapą turystyczną atrakcji, które warto zwiedzić. Chorwacja ze swoim skalistym wybrzeżem z ponad tysiącem wysp, może pochwalić się jednym z najpiękniejszych odcinków wybrzeża, jakie Europa ma do zaoferowania. Ponadto wiele miast i miasteczek ( nie tylko na wybrzeżu) ma fascynującą historię z licznymi pozostałościami z czasów rzymskich i weneckich.

Mapa turystyczna najciekawszych atrakcji turystycznych w Chorwacji

Grožnjan

Grožnjan w Chorwacji to średniowieczne miasto na Półwyspie Istria (zaledwie 15 km od wybrzeża), nazywane również miastem artystów. Piękno Groznjan przetrwało do dziś zapewne dzięki dobrze zachowanym starym murom, fortom, kościołom oraz zabytkom. Kluczowy moment w dziejach Grožnjan nastąpił na początku XX wieku, kiedy do miasteczka dotarła kolej.

Grožnjan znajduje się na szczycie wzgórza o wysokości 228 m.n.p.m. i czuwa od wieków nad doliną Mirny. Warto wiedzieć, że w pobliżu odkryto ruiny rzymskich ruin i artefaktów, a po raz pierwszy w historii wzmianka o Grožnjan pochodzi z 1102 roku.

Rovinj

Rovinj na Półwyspie Istria to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miasteczek na wybrzeżu Chorwacji. Nazywane jest również perłą Półwyspu Istria. Co ciekawe Rovinj uważane jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w całej Europie, jest wprost stworzone do oświadczyn 🙂

Stare miasto Rovinj jest w stylu weneckim, tworzy je plątanina wąskich i bardzo klimatycznych uliczek oraz kolorowych kamienic. Rovinj ma niepowtarzalny nieco włoski klimat, dlatego też co roku przyciąga rzesze turystów.

Ulica Grisia Rovinj

Uliczka Grisia w Rovinj to urokliwa uliczka, która prowadzi do kościoła św. Eufemii – największego zabytku Rovinj. Ponadto Grisia należy do najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Rovinj.

Będąc w Rovinj warto też odwiedzić wyspę św. Katarzyny. Na wyspie znajduje się  pałacyk, który należał do polskiego hrabiego Ignacego Korwina – Milewskiego.

Mošćenice

Mošćenice to typowe średniowieczne miasto na wzgórzu 170 m.n.p.m., położone na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Istria, niedaleko kurortu Opatija i Mošćenicka Draga. Panorama na Zatokę Kvarner i okoliczne wyspy oraz na masyw górski Ucka, sprawiają, że jest to miejsce, które moim zdaniem obowiązkowo trzeba zobaczyć. W Mošćenicach oprócz starego kościoła św. Andrzeja, warte uwagi jest lokalne muzeum etnograficzne oraz stary młyn do ekstrakcji oliwek. Warto wiedzieć, że Mošćenice były rządzone przez polskich biskupów w średniowieczu.

Fužine

Fuzine to  przepiękne górskie miasteczko usytuowane około 30 kilometrów od miasta Rijeka w regionie Chorwacji Gorski Kotar na wysokości 730 m.n.p.m. Klimat w Fuzine jest zdecydowanie górski. Wielką atrakcją jest jaskinia Vrelo oraz  Jeziora Bajer i Lepanica. Fužine to taki trochę nasz Karpacz z tą różnicą, że z Karpacza jest kilkastet kilometrów dalej niż z Fužine do Adriatyku.

Fuzine Jezioro Bajer
Fuzine Jezioro Bajer fot. croatia.hr

Veli Lošinj

Veli Lošinj obecnie to mała miejscowość na wyspie Lošinj leżącej w Kvarnerze. Do końca XIX wieku była ważnym ośrodkiem portowym i rybackim na całej wyspie. Veli Lošinj leży u podnóża góry Kalvarija z której roztacza się panorama na Adriatyk. Największą atrakcją w Veli Lošinj są domy starych kapitanów morskich, które zostały ozdobione egzotycznymi roślinami zebranymi podczas długich rejsów. Domy stoją wzdłuż głównej drogi do zatoki. Koniecznie polecamy wypatrywać delfinów baraszkujących nieopodal portu szczególnie w kwietniu i maju.

Veli Losinj
Veli Losinj

Kumrovec

Kumrovec to niewielka wieś, leżąca nad rzeką Sutla, tuż przy granicy chorwacko-słoweńskiej. To typowa chorwacka wioska, w której  ​​znajduje się Muzeum Etnologiczne Staro Selo (Stara Wieś) z bardzo dobrze zachowanymi domami wiejskimi z przełomu XIX oraz XX wieku. Jednak nie przez Muzeum jest tak popularne. Kumrovec słynie z tego, że właśnie w tym miejscu urodził się marszałek Josip Broz Tito (1892–1980), prezydent byłej Jugosławii. Co więcej w domu rodzinnym Tito, zbudowanym w 1860 roku znajduje się Muzeum Pamięci Marszałka Tity, które otwarto w 1953 roku. Ponadto dom rodzinny Tito był  pierwszym murowanym domem we wsi.

Polecany artykuł:  Wakacje w Chorwacji. TOP Chorwacja hotele i apartamenty

Varaždin

Varaždin to małe miasto położone w północnej Chorwacji. Pierwsza pisemna wzmianka o Varaždinie pojawiła się w 1181 roku, kiedy to król Béla III (król węgierski) wspomniał w dokumencie prawnym o pobliskich źródłach termalnych – Varaždinske Toplice. Na początku XIII w. do Varaždin przybyli joannici, którzy zbudowali kościół oraz klasztor. Donżon Starego Miasta jest jednym z największych zabytków miasta Varaždin i jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Znajduje się w północno-zachodniej części centrum Varaždin. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Miejskie Varaždin. Warto jeszcze wiedzieć, że w  1756 roku ban Ferenc Nádasdy wybrał Varaždin na swoją oficjalną rezydencję, czyli Varaždin stał się stolicą całej ówczesnej Chorwacji.

Varazdin
Varazdin

Varaždinske Toplice

Varaždinske Toplice to małe miasteczko w północnej części Chorwacji. Miasteczko od wieków było znane ze swoich gorących źródeł oraz ośrodka medycznego. W starożytnym Rzymie miejsce to było znane jako Aquae Iasae.Miasto słynie również z tego, że w 1480 roku mieściła się tu szkoła, uznawana za najstarszą szkołę na Półwyspie Bałkańskim.

Rastoke

Rastoke to miasteczko młynów wodnych oraz często nazywane jest “małymi Jeziorami Plitwickimi“. Wielu z nas podróżując do Dalmacji, pędzi na chorwackie wybrzeże wybierając trasę prowadzącą z Zagrzebia i Karlovac, tuż obok Jezior Plitwickich. Natomiast po drodze – około 50 km za Karlovac – przejeżdżamy przez miejscowość Slunj i…jedziemy dalej. A to błąd. W Rastoke jedna rzeka wpada do drugiej (Slunjčica do Korana). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Korana leży ok. 20 – 50 metrów niżej od Slunjčicy. Nurty obydwu rzek (w szczególności Slunjčicy) wyżłobiły przez tysiąclecia w otaczającej skale kilkanaście mniejszych i większych wysepek. Zdecydowanie Rastoke zasługuje na naszą uwagę na równi z Jeziorami Plitwickimi.

Vukovar

Vukovar to miasto leżące w północno- wschodniej Chorwacji w regionie Baranja Slawonia, tuż przy granicy z Serbią. Poza tym leży nad największym chorwackim portem rzecznym, u zbiegu rzek Vuka i Dunaj. Nazwa miasta Vukovar oznacza „miasto nad rzeką Vuka”, Vuko od rzeki Vuka, natomiast vár od węgierskiego słowa oznaczającego twierdzę, fortecę. Bynajmniej nie ze względu na położenie (chociaż częściowo też ) warto tutaj przyjechać. Vukovar to miejsce wyjątkowo ważne dla Chorwatów. To tutaj miały miejsce największe od czasów II wojny światowej walki o chorwacką niepodległość. Około 1800 obrońców (armia chorwacka była wtedy w budowie) broniło Vukovaru przez 87 dni! Siły były wyjątkowo nierówne.  1800 obrońców amatorów kontra około 36 000 żołnierzy JNA. Miasto doznało ciężkich zniszczeń podczas oblężenia i ostatecznie je zdobyto.

Wieża ciśnień w Vukovar

Vukovarski vodotoranj – Wieża ciśnień jest to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych symboli miasta Vukovar i cierpień miasta oraz Chorwatów w bitwie pod Vukovarem oraz chorwackiej wojnie o niepodległość. Przed wojną na szczycie wieży znajdowała się restauracja z widokiem na Vukovar, Dunaj i okoliczne winnice. 

Vukovar
Vukovar- wieża ciśnień

Dziury po ostrzałach pozostaną w wieży już na zawsze. Wygląd wieży ciśnień nie zostanie przywrócony do pierwotnego stanu.  Obecnie jest miejscem upamiętnienia bólu oraz cierpienia, które znosił Vukovar podczas wojny.

Kanion rzeki Zrmanja

Zrmanja to rzeka w Chorwacji mająca źródła w górach Velebit w pobliżu miejscowości Zrmanja Vrelo na wysokości 395 m n.p.m. Rzeka ma różne odcienie zieleni oraz turkusu, które pięknie kontrastują z jasnymi skałami, które tworzą kanion. Zrmanja wpada do Novigradsko More a z niego prosto do Adriatyku. Rzeka Zrmanja ma długość 69 km i wpada do morza Adriatyckiego. W większej części rzeka płynie wyżłobionym przez siebie kanionem (sięgającym miejscami 250 m głębokości!). Co więcej rzeka Zrmanja tworzy wiele wodospadów (Veliki Buk ma nawet 15 metrów wysokości). Rzeka jest żeglowna od ujścia do morza aż do miejscowości Obrovac.

Z Rijeki do Zadaru plan podróży, Kanion rzeki Zrmanja
Kanion rzeki Zrmanja

Warto wiedzieć, że w 1969 roku nad brzegiem rzeki Zrmanja kręcono sceny do niemiecko-jugosłowiańskiego filmu Winnetou: Skarb w Srebrnym Jeziorze.

Vransko Jezero

Vransko Jezero to największe naturalne jezioro w Chorwacji, które znajduje się nieopodal miejscowości Pakoštane w Dalmacji. Od Adriatyku oddzielone jest pasem lądu o szerokości  od 0,5 do 1 km. Vransko Jezero a w szczególności punkt widokowy nad Jeziorem –  Kamenjak, gwarantują niesamowite krajobrazy w szczególności zachód słońca nad Kornatami oraz nad wyspą Murter. Co więcej Park Przyrody Vransko Jezero to naturalny park w Chorwacji z setkami ptaków oraz niesamowitą fauną i florą. Jezioro Vransko to również świetna atrakcja dla wszystkich obserwatorów ptaków i miłośników rowerowego zwiedzania z dala od tłumów turystów.

Polecany artykuł:  Jak zarezerwować nocleg w Chorwacji?
Panorama Kornati z Kamenjak
Panorama Kornati z Kamenjak

Skradin

Skradin to wyjątkowo malowniczo położona miejscowość nieopodal Szybenika. Jednak bezsprzecznie Skradin słynie z tego iż leży nad rzeką Krka, niedaleko Parku Narodowego Krka. Poza tym Skradin jest jednym z najstarszych miast w Chorwacji. W latach 1522-1684 było pod panowaniem Imperium Osmańskiego, a następnie ponownie trafiło pod rządy Republiki Weneckiej do 1794 roku. Następnie został zajęty przez Napoleona, a potem trafił do Austro-Węgier.

Skradin - miasteczko nad rzeką Krka
Skradin – miasteczko nad rzeką Krka
fot. croatia.hr

Salona

Tuż obok miasta Split leży Salona miejscowość przez którą przepływa rzeka Jadro. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak Salona skrywa w sobie starożytną historię. Miejscowość powstała na miejscu starożytnego miasta Salonae (nazwa pochodzi od wydobywanej w okolicy soli), które było stolicą rzymskiej prowincji Dalmacja. Co więcej w  I wieku Rzymianie zbudowali tutaj amfiteatr, teatr, świątynie, łaźnię oraz forum. Salonae było w owym czasie najbogatszym oraz najludniejszym miastem środkowego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Ponadto około roku 240 urodził się w Salonie późniejszy cesarz rzymski -Dioklecjan.

W XX wieku rozwój sąsiedniego Splitu spowodował, że Salona stała się jego przedmieściami. Jednak zdecydowanie polecamy oddalić się około 9 km od miasta Split i Adriatyku i zobaczyć to starożytne miasto jakim była Salona.

Baćinska jezera

Baćinska jezera to kilka jezior tuż nieopodal Adriatyku w południowej Dalmacji, które mijamy w drodze do Dubrownika. Co ciekawe powierzchnia wody w Bacińskich Jeziorach znajduje się powyżej poziomu morza Adriatyckiego, ale przy maksymalnej głębokości sięgającej 28 metrów dno sięga poniżej tego poziomu.

Bacińskie Jeziora
Panorama Jezior Bacinskich

Imotski

Imotski to  niewielkie miasteczko leżące w środkowej Dalmacji, tuż nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. Oddalone jest od Makarska około 36 km na północny-zachód. Miasteczko jak to miasteczko, może nie byłoby w nim nic ciekawego gdyby nie dwa jeziora – Modro i Crveno Jezero.

Modro Jezero 

Modro Jezero czyli Niebieskie jezioro to jezioro krasowe, którego głębokość dochodzi nawet do 100m (waha się w zależności od pory roku). Ponadto Modro Jezero ma długość około 800m i szerokość około 500m. Swoją nazwę Niebieskie jezioro zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody. Warto wiedzieć, że latem jezioro potrafi całkowicie wyschnąć, natomiast na jego dnie rozgrywane są …mecze piłkarskie. Co więcej, w ścianach zapadliska znajduje się kilka jaskiń, które były wykorzystywane jako schronienie dla mieszkańców w czasie II Wojny Światowej. Do jeziora można zejść utwardzoną ścieżką. Ścieżka powstała w 1907 r. po wizycie w okolicy cesarza Austrii, Franciszka Józefa I, który zachwycił się tym miejscem (zresztą podobnie jak my).

"Imotski

Crveno Jezero

Crveno Jezero czyli Czerwone jezioro oddalone jest od Imotski o około 3km. Swoja nazwę Crveno Jezero zawdzięcza czerwono-brązowemu kolorowi otaczających go skał. Warto wiedzieć, że lej Crveno Jezero to największy lej krasowy w Europie i jeden z największych na świecie! Lej Crveno Jezero powstał prawdopodobnie podczas zawalenia się stropu znajdującej się pod nim jaskini, która łączy ze sobą wszystkie płynące w pobliżu rzeki. Warto wiedzieć, że w 2017 roku, Frederic Swierczynski– francuz, jako pierwszy człowiek na świecie zszedł na dno Crveno Jezero. Ponadto Swierczynski dotknął dna na głębokości 245 metrów.

Delta rzeki Neretwy

Delta rzeki Neretwy to kolejne miejsce, które polecamy. Jest to miejsce, które zapewne większość zna z krajobrazu, jadąc do Dubrownika. W pewnym momencie kończy się autostrada, kończą się góry i mamy całkowicie płaski teren z ogromem pól i plantacji mandarynek, pomarańczy i tym podobnych roślin, nawilżanych siecią kanałów wodnych. To również miejsce w którym rzeka Neretwa uchodzi do Adriatyku. Co ciekawe stwierdzono tu występowanie 310 gatunków ptaków!

Delta Neretwy
Delta Neretwy

Rzeka Neretwa

Neretwa jest najdłuższą rzeką znajdującą ujście w morzu Adriatyckim. Rzeka ma długość 218 km i swój początek ma na przełęczy Gredelja u stóp góry Lebrsnik na terenie Bośni. Meandrując wśród skał zatacza też koła wśród gór w Chorwacji. Nad brzegami rzeki Neretwy od wieków rozwijało się osadnictwo. Podróżując wzdłuż brzegu Neretwy podziwiać możemy nie tylko krajobrazy, ale też miasta o długiej oraz często burzliwej historii: Opuzen, Vid, Metković, Čapljina, Potoci, Jablanica oraz Mostar. Osoby lubiące aktywny wypoczynek chętnie spróbują kitesurfingu. Ujście Neretwy do Adriatyku uchodzi za najlepsze miejsce do uprawiania właśnie tego sportu.

Ston

Miasto Ston leży w strategicznym miejscu na Półwyspie Pelješac, na przesmyku łączącym ląd stały z pozostałą częścią Pelješac. Przez Ston przebiega droga nr 414 łącząca wszystkie miejscowości Półwyspu Pelješac z ciągnącą się wzdłuż Adriatyku drogą nr 8. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, około 1 km na północ znajduje się Stari Ston. Ston otoczony jest średniowiecznymi murami miejskimi z czasów Republiki Dubrownickiej. System fortyfikacji, utworzonych wokół Ston skutecznie zapobiegał zdobyciu miasta jak i okolicy przez Turków. Łączna długość murów wynosiła 5,5 km – na fortyfikacje składało się 40 wież oraz 7 twierdz. W czasach współczesnych, kiedy militarna wartość fortyfikacji straciła znaczenie, mury zaczęto rozbierać. Natomiast pozyskane kamienne bloki sprzedawano jako budulec. Do dziś zachowały się ruiny 3 wież oraz fragmenty muru, czasem nazywanego “europejskim chińskim murem“.

Polecany artykuł:  Rekordowe upały w Chorwacji
Ston
Saliny w Ston
fot. www.livecamcroatia.com

Solany Ston

Ston słynie nie tylko z “europejskiego muru chińskiego”. Słynie również  z solan. Solana Ston jest najstarszą solaną w Europie oraz posiada największe baseny solankowe w basenie Morza Śródziemnego. Co więcej pierwsze zachowane zapiski o Solanie w Ston pochodzą z 167 roku p.n.e. To właśnie ze względu na ochronę złóż soli powstały imponujące mury obronne.

Trsteno

Trsteno to niewielka nadmorska miejscowość położona około 20 km na północ od Dubrownika. Słynie z wyjątkowo pięknej i egzotycznej przyrody, którą można w ogrodzie botanicznym – Arboretum. Co więcej według odkryć archeologicznych uważa się, że Trsteno, powstało już w V wieku. Na początku XIV wieku osada stała się częścią Republiki Raguzy. Wielu członków szlachty Dubrownika było zauroczonych pięknem przyrody Trsteno i zaczęli oni budować tutaj swoje letnie rezydencje. Największy oraz najbardziej znany dom zbudowała rodzina Gučetić-Gozze, dom zachował się do dnia dzisiejszego.

Arboretum Trsteno

Arboretum w Trsteno obejmuje obszar około 24 hektarów. W jego skład wchodzi park gotycko-renesansowy z XV wieczną letnią rezydencją oraz park neo-romantyczny założony w XIX wieku. Znajduje się tu również barokowa fontanna z posągiem rzymskiego boga Neptuna oraz nimf.

Co więcej, wszyscy oglądający Grę o tron kojarzą ogrody Królewskiej Przystani, gdzie Margaery i Ollena Tyrell knuły swoje intrygi. To właśnie w Arboretum w Trsteno posłużyło za scenerię do do tego serialu.

Cavtat

Cavtat to bardzo urocza nadmorska miejscowość około 20 kilometrów na południe od Dubrownika. Miejscowość usytuowana jest na wąskim, wchodzącym w Adriatyk cyplu, porośniętym śródziemnomorską roślinnością. Jest jakby wciśnięta pomiędzy wybrzeże Adriatyku a imponujący masyw Snijeznicy (1234 m n. p. m). Poza tym Cavtat oferuje turystom to co lubię najbardziej, czyli: ciszę i spokój, piękne zabytki oraz liczne atrakcje.

W VI wieku p.n.e. powstała na tym miejscu grecka koloniaEpidaurus. Natomiast w 228 roku p.n.e. teren obecnego Cavtatu zajęli Rzymianie i zmienili nazwę na Epidaurum. Co więcej pamiątką po tym okresie są ruiny amfiteatru, rzymskiej willi oraz rzeźba Corneliusa Dolabella.

Panorama na Cavtat, Cavtat, Cavtat Konavle
Panorama na Cavtat

Cavtat to miejscowość, w której można stracić rachubę czasu. To miejsce w którym człowiek naprawdę odpoczywa i delektuje się pięknymi widokami.

Prevlaka

Prevlaka to półwysep w południowej Chorwacji, w pobliżu granicy z Czarnogórą,  tuż przy wejściu do Zatoki Kotorskiej. Ze względu na swoje strategiczne położenie na południowym Adriatyku, w następstwie rozpadu Jugosławii, półwysep stał się przedmiotem sporu terytorialnego między Chorwacją a Czarnogórą. Na Półwyspie Prevlaka znajduje się Przylądek Oštro (Punta d’Ostro), położony na samym końcu półwyspu Prevlaka. Co więcej jest to najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalnej Chorwacji. Niestety podczas naszej wycieczki na Prevlakę w 2017 roku nie mogliśmy zobaczyć przylądka Oštro, jednak widoki z samego Półwyspu na Bokę Kotorską były równie interesujące.

Półwysep Prevlaka - Boka Kotorska, czarnogóra, Montenegro
Półwysep Prevlaka – Boka Kotorska

Powyżej przedstawione zestawienie 20 atrakcji Chorwacji na mapie turystycznej nie jest zbyt oczywiste. Celowo pominęłam największe atrakcje Chorwacji takie jak: Split i Pałac Dioklecjana, Jeziora Plitwickie czy Stare Miasto w Dubrowniku. Informacje o tych miejscach znajdziecie w innych moich wpisach. Natomiast w tym artykule skupiłam się na miejscach znanych w Chorwacji jednak często pomijanych. A szkoda moim zdaniem, ponieważ zasługują one na naszą uwagę. Chociaż z jednej strony to dobrze, wciąż jest tam mniej turystów i możemy poczuć prawdziwą Chorwację!

Chorwacja