Stobrec, Split
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Stobrec – godna polecenia miejscowość na skraju Splitu

Czas czytania: 3 minut

 

Stobrec koło Splitu to miasteczko usytuowane na półwyspie, 6 km na wschód od centrum Splitu

Stobrec koło Splitu leży na dawnym starożytnym mieście Epation. Ma też tu swoje ujście rzeka Žrnovnica wypływająca z gór. W centrum miasteczka znajdują się pozostałości starochrześcijańskiej Bazyliki św Wawrzyńca. W Stobrec są również piękne plaże żwirowe i kamieniste, pierwsza główna najdłuższa wzdłuż Put Svetog Lovre oraz pozostałe plaże Campingu Stobreč Split południowa oraz północna, dostępne dla wszystkich.

Komunikacja

Dodatkowo, miasteczko jest doskonale skomunikowane. Równocześnie leży przy głównej trasie na południe Chorwacji “Jadranskiej Maigistrali” oraz nieopodal zjazdu z autostrady. Dla niezmotoryzowanych  polecamy komunikację miejską. Z Centrum Splitu jak i do Centrum możemy dojechać autobusami nr 25,27,30 oraz 60. Przez Stobreč przejeżdżają również autobusy krajowe w kierunku Południowej Dalmacji (koszt wycieczki  z Stobreči do Omiša to około 20 kn/os.)

Plaża w Stobrec
Plaża w Stobrec

Atrakcje w pobliżu Stobrec

  • miasto Split oraz Pałac Dioklecjana – około 6 km na zachód od Stobreč ( naszepodroze.edu.pl/16-zdjec-ktore-pokochacie-split/)
  • Salona – starożytne miasteczko, miejsce urodzenia cesarza Dioklecjana, 8 km na południowy wschód od Splitu;
  • Twierdza Klis – nazywana “bramą Dalmacji i ołtarzem Ojczyzny”. To jedna  z największych i najważniejszych twierdz w Chorwacji, usytuowana około 10 km w kierunku północno- wschodnim od Splitu;
  • Omiš – miasto przy ujściu rzeki Cetiny, położone na skraju skalnego masywu górskiego Mosor z pięknymi Twierdzami na szczycie. Około 21 km na południe od Splitu.
  • Trogir – “miasto muzeum”, “perła Adriatyku” to tylko niektóre określenia tego pięknego miasta z niezliczoną ilością zabytków i pięknych widoków. Usytuowany około 28 km od Splitu.
  • Miasteczko Supetar – typowe wyspiarskie i  dalmatyńskie miasteczko na wsypie Brač, połączone ze Splitem promem.
Polecany artykuł:  Chorwacja gdzie jechać? Twój plan podróży

Atrakcji w Stobreč jak i w okolicy nam nie zabraknie, dlatego warto udać się tutaj na wakacje.

Relaks na morzu

 

 

 

 

 

 

 

 

Stobrec - chwila na kawę
Stobrec – chwila na kawęBooking.comBooking.com

 

Możliwość komentowania Stobrec – godna polecenia miejscowość na skraju Splitu została wyłączona