Bałkany najpiękniejsze miejsca
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Bałkany – najpiękniejsze miejsca

Czas czytania: 5 minut

Bałkany są regionem w Europie, który jest nadal pomijany przez wielu turystów ze względu na dość świeże i bolesne wspomnienia konfliktów oraz wojen od 1990 roku. Kraje bałkańskie są jednak powiewem świeżości dla osób przyzwyczajonych do podróżowania po Europie Zachodniej, zarówno ze względu na ich nieodkryte piękno, jak i dziewiczą przyrodę.

Bałkany są naszym zdaniem kolebką najbardziej urokliwych i pięknych miejsc w Europie.

Od wybrzeża Adriatyku po góry Dynarskie Bałkany są prawdziwą niespodzianką. Naszym zdaniem każdy powinien je odwiedzić. Oto nasz wybór najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w krajach bałkańskich.


 • Jezioro Bled, Słowenia

Bałkany, Jezioro Bled
Jezioro Bled po zmierzchu, Słowenia

Jeśli szukacie krajobrazu jak z bajki, polecamy jezioro Bled w Słowenii. Warto zwiedzić małą wyspę na jeziorze Bled, wraz z kościołem, który stoi na szczycie. Poranna mgła nad jeziorem Bled jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Słowenii. Bled jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kultowych miejsc w Słowenii. Co ciekawe na początku XX wieku jezioro Bled było uważane za najpiękniejsze uzdrowisko w Austro-Węgrzech. Po II wojnie światowej była to lokalizacja najważniejszych rezydencji państwowych. Ponadto Villa Bled zachowała tę funkcję do dnia dzisiejszego.

 • Tara, Serbia

Tara, Serbia
Park Narodowy Tara, Serbia

Park Narodowy Tara to idealna ucieczka dla osób poszukujących dziewiczej przyrody. Tara jest najważniejszym serbskim miejscem przyrodniczym. Ponadto największą atrakcją jest wąwóz rzeki Drina, która przepływa między wysokimi klifami i przyciąga miłośników raftingu z całego świata. Tara jest także domem dla dwóch sztucznych jezior idealnych do rekreacyjnego żeglowania lub kajakarstwa.

 • Mostar, Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina Mostar i Stary Most

Mostar to jedno z tych miast, które swoją sławę zawdzięcza pięknemu mostowi, który nazywa się….Stari Most (Stary Most). Mimo, że został zniszczony podczas wojny w Bośni w latach 90., odrestaurowano go i nadal jest symbolem Mostaru. Mostar to niewątpliwie największe miasto w Hercegowinie. Posiada on mały, ale bardzo urokliwe centrum Starego Miasta. Po zmroku światła licznych restauracji migoczą w rzece Neretwa, natomiast wąskie uliczki Kujundżiluk tętnią gwarem sprzedawców bibelotów. Poza tym po zmierzchu najbardziej znany most na Bałkanach tworzy majestatyczny kamienny łuk pomiędzy średniowiecznymi wieżami.

 • Istria, Chorwacja

Istria
Zbiory trufli półwysep Istria, Chorwacja
Źródło: IstraNova Travel Agency

Półwysep Istria nie przyciąga tłumów tak jak Dalmacja. Natomiast przyciąga turystów, którzy szukają mieszanki historii Rzymu, miasteczek otoczonych winnicami oraz pastelowych wiosek nadmorskich z powiewem weneckiego stylu. Kierując się w głąb lądu od wybrzeża półwyspu Istria, zauważycie, że tłumy turystów rozpraszają się, hotele znikają. Natomiast powstaje dziewiczy krajobraz średniowiecznych miasteczek na wzgórzach, lasów sosnowych, żyznych dolin oraz wzgórz usianych winnicami. Tempo życia znacznie się spowalnia, jest mniej zależne od potrzeb turystów, a bardziej od potrzeb zbiorów winogron, polowania na trufle, zbierania dzikich szparagów oraz uprawy gajów oliwnych.

 • Ochryda, Macedonia Północna

Jezioro Ochrydzkie
Macedonia, Jezioro Ochrydzkie

Legenda głosi, że kiedyś Ochryda miała 365 kościołów, po jednym na każdy dzień w roku. Chociaż liczba ta nie jest dziś tak duża, to Ochryda – małe macedońskie miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym położone jest na wybrzeżu jeziora Ochrydzkiego. Jezioro Ochrydzkie jest uwielbiane przez Macedończyków i turystów z sąsiednich krajów, ale nadal jest mało popularnym miejscem dla europejskich podróżnych z dalszych stron. Co ciekawe Macedonia jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów na Półwyspie Bałkańskim, w porównaniu z bardziej znanymi sąsiadami, takimi jak Chorwacja czy Czarnogóra, ale ma to też swój urok. Miasto Ochryda położone tuż przy najstarszym i najgłębszym jeziorze w Europie – Jeziora Ochrydzkiego.

 • Zatoka Kotorska, Czarnogóra

Półwysep Prevlaka - Boka Kotorska, czarnogóra, Montenegro
Półwysep Prevlaka – Boka Kotorska

Tuż przy zatoce Kotorskiej powstały przepiękne i klimatyczne starożytne miejsca, takie jak: Tivat, Perast czy Herceg Novi, które warto poznać. Zatoka Kotorska to swego rodzaju najbardziej wysuniętym na południe fiord Europy. W regionie tym którym nadal można poczuć architektoniczny wpływ Wenecjan, którzy przez długi czas rządzili Kotorem. Polecamy wspiąć się po schodach do twierdzy San Giovanni, aby podziwiać panoramę Starego Miasta Kotor oraz zatoki. Ponadto warto wsiąść do łodzi i pożeglować pomiędzy zielonymi wybrzeżami na błękitnych wodach zatoki.

 • Wielkie Tyrnowo, Bułgaria

Wielkie Tyrnowo, Bułgaria
Wielkie Tyrnowo, Bułgaria

Miasto Wielkie Tyrnowo (Veliko Tarnovo) to dawna stolica Bułgarii. Co więcej miasto zachowało swoją dawną świetność i dodatkowo połączyło ją z tętniącą życiem sztuką współczesną. Ponadto ulice i domy Wielkie Tyrnowo wybudowane na wzgórzach sprawiają, że jest to idealne miejsce dla miłośników fotografii oraz dla osób lubiących malownicze widoki. Polecamy zostać tam na noc, aby posłuchać i zobaczyć dźwięk i światło na historycznym Wzgórzu Careweckim, gdzie odrestaurowano wiekowy zamek.

 • Berat, Albania

"<yoastmark

Miasto Berat to kolejne miasto wpisane na Listę UNESCO z burzliwą historią oraz imponującymi pozostałościami przeszłości. Zamek Berat oraz kościoły i meczety, najlepiej pokazują religijną oraz kulturową różnorodność półwyspu Bałkańskiego. Dodatkowo jego identyczne czarno-białe domy z oknami jak tysiące oczu są wybudowane na brzegu rzeki Osum oraz stanowią imponujące tło dla zdjęć.

 • Kosowo

Prizren, Kosowo
Bałkany, Miasteczko Prizren, Kosowo

Kosowo jest zdecydowanie jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Bałkanach. Jednak mimo to szczyci się  rezerwatami przyrody oraz dobrze zachowanymi fortecami z niesamowitymi panoramami, takimi jak miasto Prizren. Po zwiedzaniu polecamy spróbować lokalnej kuchni oraz polecamy delektowanie się kawą i obserwanie ludzi nad rzeką. Kosowo rzadko znajduje się na liście najlepszych miejsc do zobaczenia na Bałkanach, a to smutne, ponieważ ten mały bałkański kraj ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Co więcej naszym zdaniem najpiękniejszy obszar Kosowa znajduje się w pobliżu granicy z Czarnogórą. Poza tym polecamy wycieczkę nad Kanion Rugova.

 • Sybin, Rumunia 

Sybin, Rumunia
Sybin, Rumunia

Miasto Sybin ma średniowieczny urok, który sprawia, że ​​wydaje się, że czas się tu zatrzymał.  Ze swoją kolekcją galerii sztuki oraz niezwykłych muzeów, takich jak Muzeum Łowiectwa czy Muzeum Farmacji,  a także jego wieże dostępne dla zwiedzających do wspinania się i obserwowania życia miasta z lotu ptaka, Sybin w Rumunii jest najlepszym przystankiem kulturalnym w rumuńskiej Transylwanii.

 • Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Jednym z najbardziej znanych miast Półwyspu Bałkańskiego jest Sarajewo. Naszym zdaniem jest to miejsce, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Poza tym Sarajewo uważa się za bramę między Wschodem a Zachodem. Sarajewo ma eklektyczną mieszankę wpływów, grup etnicznych oraz religii. Ponadto Sarajewo należy postrzegać nie tylko ze względu na jego piękno oraz historię, ale także dlatego, że jest to idealne miejsce do organizowania ciekawych jednodniowych wycieczek. Ze stolicy Bośni i Hercegowiny można łatwo dotrzeć do historycznego miasta Mostar, uroczej wioski Blagaj lub spędzić dzień relaksując się na plaży w nadmorskiej miejscowości Neum.

Bałkany, Sarajewo, Sarajevo
Bałkany – Sarajewo nocą

Reasumując, mamy nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu zainteresowaliśmy Was atrakcjami na Półwyspie Bałkańskim. Pomimo burzliwej i wojennej historii, która miała miejsce niecałe 20 lat temu Bałkany są bezpiecznym miejscem do zwiedzania. Dodatkowo mieszkańcy są bardzo życzliwi i pomocni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *