Starigrad Paklenica
Starigrad Paklenica

Starigrad Paklenica – atrakcje, plaże, zwiedzanie

Czas czytania: 2 minut

Starigrad Paklenica to małe miasteczko portowe, które położone jest nad kanałem Velebit, w pobliżu Parku Narodowego Paklenica. Pierwsze wzmianki o Paklenicy pojawiły się już w czasach rzymskich, a osada wyrosła na fundamentach starożytnego miasta Argyruntum. Co warto zobaczyć w Starigrad Paklenica? Gdzie się zatrzymać na nocleg? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Starigrad Paklenica – podstawowe informacje

Obecnie Starigrad Paklenica stanowi centrum Riwiery Paklenica. Jest to odcinek 20-kilometrowego wybrzeża, gdzie góry spotykają się z morzem, co sprawia, że Starigrad jest równie atrakcyjny zarówno dla amatorów kąpieli, jak i alpinistów. W pobliżu znajduje się piękny Park Narodowy Paklenica z kanionami: Velika i Mala Paklenica (Wielka i Mała Paklenica).

Park Narodowy Paklenica

Starigrad Paklenica wyznacza początek Parku Narodowego Paklenica, a jego bliskość do góry Velebit daje możliwość uprawiania różnych sportów, takich jak wspinaczka górska czy free-climbing. Stara część miasta jest bogata w odkrycia archeologiczne i zabytki architektury, z których najbardziej znana jest willa Petara Hektorovića.

Park Narodowy Paklenica to wspaniałe zjawisko krasowe z licznymi jaskiniami, z których najsłynniejsza to Manita Peć (175 m długości). Cały masyw Velebitu został uznany za park przyrody. W południowo-wschodniej części wyróżnia się Tulove Grede, który wznosi się nad kanionem rzeki Zrmanja.

Starigrad Paklenica plaże

Dzięki ciągnącym się kilometrami żwirowym plażom Riwiera Paklenica nadaje się na rodzinny letni wypoczynek. Alpiniści mogą podziwiać masywy Velebitu i Paklenicy, natomiast spacerowicze i kolekcjonerzy roślin znajdą wiele wspaniałych tras na zboczach Parku Narodowego. Organizowane są tu również liczne imprezy kulturalne, w tym występy artystyczne.

Polecany artykuł:  Chorwacja pogoda - kiedy najlepiej odwiedzić Chorwację?

Starigrad Paklenica – gdzie zjeść?

Oferta gastronomiczna koncentruje się wokół kuchni lokalnej, w tym specjałów rybnych, jagnięciny, wędzonej szynki i serów.

Restoran Dinko

Bardzo klimatyczne miejsce z doskonałą lokalną kuchnią. Gorąco polecamy!

Starigrad Paklenica – polecane noclegi

Booking.com

Starigrad Paklenica mapa

Dlaczego warto odwiedzić Starigrad Paklenica?

Starigrad Paklenica to małe portowe miasteczko, położone tuż nad morzem i otoczone górami Velebit. Od razu można stwierdzić, że połączenie gór i morza, które są w stałym kontakcie, tworzy idealną atmosferę. Nieważne, czy chcesz wędrować po górach, kąpać się, czy cieszyć się nietkniętą przyrodą tego cudownego miejsca.

Starigrad Paklenica opinie

W samym miasteczku zawsze jest wystarczająco dużo noclegów dla wszystkich odwiedzających, a w restauracjach często można usłyszeć muzykę na żywo podczas popularnych “wieczorów rybackich”. To miasto to nie tylko spojrzenie w historię, które jest dumne ze swoich wyjątkowych zabytków. To także miejsce, które oferuje liczne atrakcje w Parku Narodowego Paklenica. Wybierz Starigrad Paklenica jako miejsce swoich następnych wakacji w Chorwacji.

 

Chorwacja