Chorwacja

Chorwacja – Republika Chorwacji to małe państwo leżące nad Morzem Adriatyckim, graniczące z Bośnią i Hercegowiną, Słowenią, Czarnogórą, Węgrami i Serbią.

Po pierwsze, powierzchnia państwa wynosi 56 594 km2. Chorwacja zajmuje również 125 miejsce na świecie pod względem wielkości państwa.

Co ciekawe jest to kraj o bardzo zróżnicowanej powierzchni, część północna jest nizinna (Nizina Panońska). Podczas, gdy część południowa Chorwacji to Góry Dynarskie z najwyższym szczytem w Kraju Vrh Dinare 1830 m.n.p.m.

Poza tym Chorwacja jest również wyjątkowa pod względem wybrzeża dalmatyńskiego. Jest to wybrzeże z równoległymi podłużnymi wyspami  wzdłuż wybrzeża. Warto wiedzieć, że do Chorwacji należy 1185 wysp, większych oraz mniejszych. Ponadto do największych należą: KRK, Cres, Brac, Hvar, Korcula oraz Pag.

Co ciekawe Chorwacja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu oraz umiarkowanego w centrum.

Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, dodatkowo jest to największe miasto Chorwacji, leżące nad rzeką Sawa u podnóża Medvednicy, na wysokości 122 m.n.p.m. Ponadto od 1557 r. nazywany stolicą Chorwacji ( z małymi wyjątkami, kiedy to przestał być stolicą na rzecz Varazdinu). Natomiast po rozpadzie Austro-Węgier, Zagrzeb przestaje być stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. Od 1991r. powraca jako stolica niepodległej Chorwacji. W stolicy na wysokim poziomie rozwinęła się baza turystyczna i noclegowa.

Zabytki Zagrzebia:

  • Gornji Grad, Gradec – Górene Miasto, założone w średniowieczu, niegdyś pełniło handlową funkcję, dziś znajduje się tu szereg muzeów i galerii;
  • Trg svetog Marka – mieści się tu polityczne życie Zagrzebia;
  • Crkva sv Katarine – pierwsza barokowa budowla w Chorwacji kontynentalnej;
  • Kaptol – historyczna osada Zagrzebia, wokół zagrzebskiej Katedry;
  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – góruje nad Kaptolem i całym Zagrzebiem. Jest to najwyższa budowla sakralna w Chorwacji, posiadająca bogaty skarbiec;
  • Donji Grad – Dolne miasto wzniesione w XIX w. w centrum współczesnego Zagrzebia;
  • Trg bana Josipa Jelacica- największy plac Dolnego miasta, punkt historyczny, w którym znajduje się pomnik Jelacica.

Jednym z popularnym miejsc turystycznych Zagrzebian ale i nie tylko są góry Medvednica, gdzie na szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Medviedgrad.

Zagrzeb posiada kilkanaście miast partnerskich na całym świecie, jednym z nich jest Kraków.

Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi rejonami Chorwacji:

KVARNER -> http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/kvarner/

DALMACJA -> http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/dalmacja/

DALMACJA POŁUDNIOWA -> http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/dalmacja-poludniowa/

WYSPY CHORWACKIE -> http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwackie/

Na terenie Chorwacji znajduje się 8 parków narodowych:

  1. Jeziora Plitwickie

Park Pliwickie Jeziora słynie z 16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami. Położony jest w centralnej części Chorwacji, ok. 140 km. od Zagrzebia, i w bliskiej odległości granicy z Bośnią i Hercegowiną. Park Jeziora Plitwickie  powstał w 1949 r. Park ten jest jedną z wizytówek kraju, jest bardzo popularny wśród zagranicznych turystów (kilka tys. turystów dziennie w sezonie letnim). W Parku Plitwickie Jeziora znajduje się kilkanaście tras w zależności od stopnia trudności (najkrótsza trwa 2h, najdłuższa do 8h).

2. Narodni Park Brijuni

Park obejmujący 14 małych wysp u wybrzeży Istrii. Powierzchnia parku liczy 8 km2. W 1983r. na archipelagu utworzono park narodowy. Od 1947 r. Wyspy Briońskie należały do Jugosławii, Josip Broz Tito przekształcił je w swoją letnią rezydencję.

 

 

3. Narodni Park Kornat

Park obejmuje archipelag około 100 wysp o łącznej powierzchni  234 km2 w środkowej Dalmacji. Nazwa parku pochodzi od największej z wysp Kornat (powierzchnia 36,62 km2, najwyższy szczyt wyspy to Metlina 237 m.n.p.m. Od 1980r. ogłoszono Park Kornat. Większość z wysp pozbawiona jest roślinności. Archipelag jest idealnym miejscem dla żeglarzy, nurków i fanów krystalicznej czystej wody. Spotkać tu można delfiny.

4. Narodni Park Mljet

Utworzony w 1960 r. na chorwackiej wyspie Mljet na południowym Adriatyku. Wyspa ma długość 37 kmi szerokości do 3km. Park Mljet zajmuje około 1/3 powierzchni wyspy ( 5400 ha). Słynie z przepięknych 2 słonych jezior połączonych z morzem oraz wyspą św. Marii na Veliko Jezero.

5. Narodni Park Krka

Park założony w 1985r. w środkowej Dalmacji, co więcej w bliskiej odległości od Sibenika. Utworzono  go na środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. Słynie on z wodospadów utworzonych na tej rzece m.in.: Roski Slap czy Skradinski Buk. W centrum Parku znajduje się Jezero Visovac, pośrodku którego  na wyspie znajduje się klasztor Franciszkanów założony w 1445r. Na terenie parku kursują statki. W odróżnieniu do Parku Jezior Plitwickich w Parku Krka wyznaczono przestrzeń do kąpieli dla turystów, nieopodal największego wodospadu.

6. Narodni Park Paklenica

Utworzony 1949 r., położony w północnej Dalmacji, nieopodal Starigradu. Park ma powierzchnię 95 km2 oraz obejmuje krasowe kaniony Mala i Velika Paklenica. Nieopodal Velikiej Paklenicy znajduje się również podziemny kompleks wybudowany dla Josipa Broz Tito (przełom lat 40 i 50 ubiegłego wieku). Do parku należą również Voganski Vrh 1757 m.n.p.m. – najwyższy szczyt Velebitu oraz Sveti Brdo 1753 m.n.p.m. Ponadto w  północnej części Parku znajduje się piękna jaskinia Manita Pec.

7. Narodni Park Risnjak

Park utworzono w 1953r., ma on powierzchnię 30 km2 oraz znajduje się na pólnoc od Rijeki i ok. 15 km od wybrzeży Kvarneru. Poza tym park słynie z różnicy wysokości ( ponad 1000 m) przez co w tym rejonie ściera się alpejski górski klimat  z łagodnym morskim Adriatyckim. Ponadto w parku żyje bardzo dużo gatunków zwierząt m.in. biały ryś, od którego najprawdopodobniej powstała nazwa parku.

 

8. Nacionalni Park Sjeverni Velebit

Park powstał w 1999r. ze względu na naturalne piękno dziewiczej przyrody. Z parku rozciąga się natomiast panorama na Adriatyk w tym na wyspy Rab, Pag, KRK, Prvic oraz Goli Otok. Co ciekawe w parku znajdują się ruiny m.in.budynków inwentarskich, co świadczy o zamieszkiwaniu tych rejonów.

 

Na zakończenie zapraszamy do wpisów jak zaplanować pierwszą podróż do Chorwacji: