Split atrakcje – TOP 9 najciekawszych atrakcji w Splicie
Split leżący na chorwackim wybrzeżu, sprawia wrażenie miasta, o którym czas jakby zapomniał. Starożytne centrum tworzy rozległy rzymski pałac, który przetrwał 1700 lat. W ciągu wieków architektura ta została zachowana w nienaruszonym stanie, a następnie włączona do nowszych budynków, takich jak katedra św. Duje, której sercem jest mauzoleum z IV wieku. Poniżej przygotowałam zestawienie atrakcji, które warto zobaczyć w Splicie. W artykule „Split atrakcje – TOP 9 najciekawszych atrakcji w Splicie” znajduje się zaledwie kilka z najważniejszych atrakcji tego miasta.
Split atrakcje – TOP 9 najciekawszych atrakcji w Splicie
Pałac Dioklecjana w Splicie
Pałac Dioklecjana dominuje w historycznym centrum miasta. Jest to wspaniale zachowany kompleks pałacowy z IV wieku, który łączy okazały pałac Dioklecjana z pozostałościami dużego obozu wojskowego. Nie trzeba dodawać, że pałac jest wpisany na Listę UNESCO. Co więcej, wiele ze scen popularnego serialu Gra o Tron były kręcone w tym oszałamiającym miejscu.
Polecany artykuł: Zwiedzamy pałac Dioklecjana w Splicie
Pjaca
Pjaca (Plac Ludowy – kolejny plac, którego nikt w Splicie nie nazywa prawdziwą nazwą) został po raz pierwszy wspomniany w XIII wieku pod nazwą Plac Świętego Wawrzyńca. Dodatkowo był pierwszą zamieszkałą częścią Splitu poza Pałacem Dioklecjana, opierając się o jego zachodnią ścianę. Już od wieków Pjaca jest centralnym punktem miasta. W znajdującym się tam gotyckim budynku starego ratusza mieściła się siedziba władz miasta, natomiast w pięknych pałacach na obrzeżach Pjacy mieszkały rodziny szlacheckie Cambi, Nakić, Pavlović, Ciprianis oraz Karepić. Do niedawna otwarta była tu jedna z najstarszych księgarni na świecie – Knjižara Morpurgo, która wyglądała prawie tak samo jak w 1861 roku.
Każdy budynek na Pjaca ma swoją historię, każdy jest świadkiem historii tego miasta. Tak jak było w przeszłości, tak jest i dziś. Pjaca od wieków wypełniona jest licznymi barami, restauracjami i sklepami.
Katedra św. Duje
Trudno uwierzyć, że splicka katedra była niegdyś mauzoleum Dioklecjana. Centralna część tej budowli pochodzi z 350 roku, co czyni ją najstarszym budynkiem katedralnym na świecie. Warto też poświęcić chwilę na obejrzenie romańskich drewnianych drzwi katedry, które przetrwały w niezmienionej formie od 1200 roku.
Dzwonnica św. Duje – Zvonik svetoga Duje
Obok katedry znajduje się dzwonnica Splitu, wysoka na sześć pięter, która w miarę pokonywania kolejnych pięter staje się coraz bardziej interesująca. Łukowe okna wieży są klasyczną cechą romańskiego wzornictwa i nie były zmieniane od 1000 lat. Na szczycie czeka na Ciebie widok na panoramę Splitu i Adriatyku, który jest wart nieco uciążliwej wspinaczki i niewielkiej opłaty za wstęp!
Perystyl – główny dziedziniec
Peristil to oryginalny dziedziniec pałacu Dioklecjana, na którym można podziwiać architektoniczny majestat starego Splitu. Popołudniowa filiżanka kawy nie może być bardziej smaczna niż ta wypita w tym miejscu. Właśnie tu Dioklecjan odbywał swoje publiczne wystąpienia, a jego poddani kłaniali się przed byłym cesarzem. Wciąż stoją tu dwa 3,500-letnie egipskie sfinksy przywiezione do miasta przez Dioklecjana.
Wzgórze Marjan Split
Na zachód od miasta znajduje się 170-metrowe wzgórze Marjan, które jest porośnięte cyprysami i sosnami śródziemnomorskimi. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zaczerpnąć świeżego powietrza, poćwiczyć lub odpocząć od tłumów turystów w centrum. Szczególnie interesujący jest cmentarz żydowski znajdujący się po wschodniej stronie wzgórza. Od 1945 r. nie dokonywano tu pochówków, ale wiele nagrobków jest wciąż czytelnych, a niektóre sięgają XVII wieku. Na wzgórzu znajdują się także dwa kościoły, św. Mikołaja z 1200 r. i św. Jere z 1400 roku z renesansowym ołtarzem wyrzeźbionym przez wenecjanina Andrea Alessi.
Posąg Grgura Ninskiego
Rzeźbiarz – Ivan Meštrović był mistrzem w swoim fachu i po nastaniu komunizmu kontynuował swoją karierę w Ameryce, gdzie jego publiczne dzieła są tak samo cenione jak w Europie. Do jego największych dzieł należą m.in.: posąg Juraja Strossmayera w Zagrzebiu, studnia św. Jakuba w uniwersytecie Notre Dame oraz Grgur Ninski w Splicie. Grgur Ninski to biskup urodzony w X wieku, który jest chorwacką ikoną. Prowadząc nabożeństwa w języku chorwackim przeciwstawił się papieżowi. Pomógł rozpowszechnić chrześcijaństwo w regionie i ustanowić chorwacką tożsamość narodową. Ludzie pocierają duży palec u nogi Grgura Ninskiego w Splicie na szczęście (lata pocierania palucha sprawiły, że ten mały kawałek brązu błyszczy złotem).
Galeria Ivana Meštrovića w Splicie
Jeśli chcesz zagłębić się w historię jednego z najbardziej znanych chorwackich artystów (i rzeźbiarza pomnika Grgura Ninskiego) to warto wybrać się do Galerii Ivana Meštrovića. Jest to największa kolekcja dzieł Meštrovića, jaką można znaleźć gdziekolwiek, z prawie 200 rzeźbami, a także szkicami, meblami i planami architektonicznymi. Muzeum mieści się w budynku pochodzącym z lat 30-tych XX wieku. Budynek został zaprojektowany przez samego artystę, podczas wojny jugosłowiańskiej popadł w ruinę, został ponownie otwarty w 1998 roku. Oprócz eksponatów we wnętrzu muzeum znajduje się ogród rzeźb na świeżym powietrzu. Co ciekawe, Meštrović w 1939 roku wygrał konkurs dotyczący stworzenia pomnika upamiętniającego Józefa Piłsudskiego i Bitwę Warszawską 1920 roku. Niestety prace przerwał wybuch II wojny światowej.
Muzeum Archeologiczne w Splicie
Muzeum Archeologiczne w Splicie posiada około 20 000 eksponatów, z których tylko jedna czwarta jest wystawiona. Większość z nich pochodzi z czasów średniowiecza i ogólnie obejmuje biżuterię, broń, zbroje oraz przedmioty codziennego użytku. Pod względem kultury chorwackiej najcenniejsze są różne kamienne napisy, reliefy i rzeźby dotyczące chorwackich królów, szlachty i duchowieństwa od 800 do 1100 roku.
Split noclegi
Booking.com