
Wakacje na jachcie w Chorwacji – kiedy zarezerwować jacht? Oferty first minute czy last minute?
Planując czarter jachtu w Chorwacji, warto zapolować na okazje cenowe. Pozostaje jednak pytanie, które z nich są najbardziej opłacalne? Czy lepiej jest skorzystać z wczesnej rezerwacji w ramach first minute, czy czekać do samego końca i nastawić się na wakacje last minute?
Rejs w Chorwacji – jak go zorganizować?
Z roku na rok wynajem jachtów w Chorwacji staje się coraz bardziej popularny – wakacje pod żaglami spędzają już nie tylko wytrawni żeglarze, ale też zupełni laicy, pragnący zakosztować przygody, słońca i bliskiego kontaktu z naturą. Jednym z najważniejszych powodów, dla których wybieramy rejsy po chorwackich wodach, jest… geografia.
Chorwacja, w stosunku do innych żeglarskich destynacji, leży stosunkowo blisko; w zasadzie można tam dojechać nawet samochodem, co pozwala znacząco obniżyć koszty wakacji, zwłaszcza gdy podróżujemy z rodziną lub grupą znajomych.
A skoro o kosztach mowa: istnieją dwa sprawdzone sposoby na tani rejs w Chorwacji – chcąc spędzić wakacje na jachcie, można nastawić się na first minute, co oznacza dokonanie rezerwacji ze znacznym wyprzedzeniem – najlepiej jeszcze jesienią poprzedniego roku, albo last minute, czyli polowanie na oferty zwalniające się w ostatniej chwili. Każda z tych opcji jest dobra – i dlatego każda ma swoich zwolenników. Która jednak okaże się najlepsza w naszym przypadku?

To zależy…
Zarówno oferty last minute, jak i first minute pozwalają na poczynienie sporych oszczędności – nastawiając się na nie, trzeba jednak wziąć pod uwagę specyfikę każdej z nich. Przyjrzyjmy się zatem, co oznaczają w praktyce.
Oferty first minute – wady i zalety
Tego rodzaju oferty powodują, że poniekąd „zamrażamy gotówkę” – i to na kilka miesięcy. Bierzemy też na siebie ryzyko, że jeśli coś nie wypali z naszej strony (zdrowie, praca, sytuacja osobista), będziemy musieli prosić armatora o zmianę terminu, a to niekonieczne będzie proste.
Z drugiej jednak strony, wybierając opcję first minute, zyskujemy gwarancję ceny – jeśli w ciągu najbliższych miesięcy popyt na rejsy w Chorwacji wzrośnie, nie będzie to nasz problem.
Co więcej, wczesna rezerwacja daje nam dostęp do szerokiej oferty jachtów: możemy więc wybrać dokładnie taki, jaki nam odpowiada, a nie ten, jaki został w bazie. Dzięki first minute mamy też więcej czasu na dogranie szczegółów, skompletowanie dokumentów, zorganizowanie transportu itp.
Oferty last minute – co je wyróżnia?
Jak już wiemy, do Chorwacji można dotrzeć samolotem, ale też samochodem – i doskonale się składa, bo jest mało prawdopodobne, że czekając z rezerwacją do ostatniej chwili, znajdziemy zarówno jacht, jak i lot w dobrej cenie. Rezygnując z transportu lotniczego, pozbywamy się przynajmniej jednego problemu.
Czekając na oferty last minute, możemy upolować prawdziwe okazje – zwykle wynikają one z tego, że ktoś w ostatniej chwili zmienił plany, dlatego armator, nie chcąc, by jacht stał bezczynnie w porcie, decyduje się na znaczną obniżkę ceny.
Dzięki temu takie oferty mogą być naprawdę atrakcyjne finansowo – i naprawdę szybko znikać. Przy last minute trzeba więc wykazać się dużym refleksem i zdecydowaniem: kto pierwszy, ten lepszy.
Oczywiście podjęcie decyzji w kilkanaście minut nie zawsze jest proste, bo przecież mamy pracę, życie osobiste i inne zobowiązania, a jeśli chcemy płynąć większą grupą, te problemy się mnożą. Nagrodą za te niedogodności są jednak tanie rejsy, a więc warto się zmobilizować.
Trzeba też pamiętać, że decydując się na last minute, nie można być zbyt wybrednym: nie ma tu mowy o wybieraniu jachtu itp. Bierzemy to, z czego ktoś zrezygnował.

Tanie żeglowanie w Chorwacji – o czym jeszcze warto pamiętać?
Zarówno oferty first minute, jak i last minute mają swoje wady i zalety – a znając je i wiedząc dokładnie, na co się nastawiamy, unikniemy rozczarowań czy niepotrzebnych nerwów. Planując wakacje, warto też mieć na uwadze fakt, że niezależnie od tego, na jakie okazje polujemy, zawsze możemy… jeszcze obniżyć cenę rejsu. Jak to możliwe?
Sekretem jest wybór odpowiedniego terminu; trzeba pamiętać, że sezon żeglarski w Chorwacji jest stosunkowo długi, bo trwa od końca kwietnia aż do października. Dlatego też niekoniecznie musimy nastawiać się na żeglowanie w samym środku wakacji, gdy temperatury są najwyższe – podobnie zresztą, jak ceny (i dotyczy to zarówno czarterów jachtów, jak i opłat portowych, czy nawet cenników w restauracjach).
Płynąc poza najwyższym sezonem (a więc na przykład w maju, czerwcu, czy wrześniu), możemy nadal cieszyć się słońcem, wiatrem i odpoczynkiem pod żaglami, a jednocześnie uniknąć tłumów i… niepotrzebnych kosztów.
Rzecz jasna nikt, nie broni nam połączyć dwóch metod na tanie pływanie: planując rejs w Chorwacji, możemy nastawić się na żeglowanie poza sezonem i dodatkowo zapolować na oferty first minute lub last minute. Dzięki temu oszczędności będą jeszcze większe – a nam zostanie w portfelu więcej pieniędzy na inne uroki chorwackich wakacji.
