Peljesac Chorwacja, Trstenica Orebic
Chorwacja,  Półwysep Pelješac

Pelješac Chorwacja – TOP 14 najpiękniejszych plaż

Czas czytania: 6 minut

Półwysep Pelješac – Chorwacja ma jedne z najlepszych plaż w całym kraju. A najlepsze jest to, że przez większą część roku nie są one zatłoczone. Podczas gdy w innych miejscach wzdłuż wybrzeża (takich jak Riwiera Makarska) trzeba nastawić budzik przed świtem, aby zapewnić sobie miejsce na plaży. Wiele plaż na półwyspie Pelješac pozostaje pustych nawet w połowie sierpnia. Naturalne piękno, cisza i spokój oraz mnóstwo prywatności. Wszystko to znajdziesz na tym niesamowitym półwyspie.

Pelješac Chorwacja plaże – idealne miejsca na kąpiele morskie

Półwysep Peljesac jest drugim co do wielkości półwyspem w Chorwacji (największym jest Istria). Plaże na półwyspie Peljesac są w większości kamieniste, ale niektóre są piaszczyste. Znajdziesz je wzdłuż całego wybrzeża, z północy na południe. Tutejsze plaże nie są tak zatłoczone, nawet w szczycie sezonu. Wiele osób odwiedza Peljesac podczas jednodniowej wycieczki z Dubrownika lub wyspy Korčula lub przejeżdża przez półwysep w drodze na Korčulę. Jednak niezbyt wielu zostaje tu na całe wakacje. Północne wybrzeże jest mniej popularne, a tym samym mniej zatłoczone.

Piaszczysta plaża w Chorwacji w Prapratno

Prapratno to wspaniała piaszczysta plaża położona w zatoce o tej samej nazwie. Plaża ta jest łatwa do znalezienia. Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od miejsca, w którym półwysep Peljesac łączy się ze stałym lądem. Prapratno jest również portem promowym dla wyspy Mljet.

Plaża Prapratno ma około 300 m długości, kształt litery U i jest otoczona skalistym wybrzeżem z obu stron. Jest dobrze chroniona przed wiatrem. Woda jest płytka i krystalicznie czysta. Tuż obok plaży znajduje się mały kemping z podstawowymi udogodnieniami, takimi jak toalety, sklep spożywczy i bar. Sosny i drzewa oliwne zapewniają trochę naturalnego cienia, ale jeśli planujesz spędzić dzień na plaży, zalecamy zabranie ze sobą parasola przeciwsłonecznego. Drzewa znajdują się z tyłu, na kempingu i nad skalistym wybrzeżem poza plażą. Prapratno jest popularne wśród mieszkańców, a wiele osób z pobliskiego miasteczka Ston przyjeżdża do Prapratno, aby spędzić dzień na plaży. W sierpniu może być zatłoczona przez wszystkich gości z kempingu.

Polecany artykuł:  Polka w Chorwacji

Plaża w Žuljana

W Žuljana znajduje się wspaniała zatoka na południowo-zachodnim zboczu półwyspu Peljesac. Žuljana oferuje wąską, ale długą piaszczystą plażę. Domy graniczą z tą piękną plażą. Niektóre z tych nieruchomości przy plaży oferują pokoje i apartamenty do wynajęcia. Chociaż może to być świetne dla każdego, kto przebywa w Žuljana, odwiedzający mogą czuć się nieco onieśmieleni, prawie jak wtargnięcie na prywatne podwórka. Kolor morza jest niesamowity: ciemnoniebieskie kolory mieszają się z turkusem. Woda jest bardzo płytka i ciepła.

Plaża Podobuče

Podobuče to mała wioska na południowym zboczu półwyspu, z zaledwie kilkunastoma domami rodzinnymi i wspaniałą plażą w centrum. Położona wśród wielowiekowych winnic Postup. Plaża rozciąga się półkolem. Zbudowana jest z drobnych kamyków, które w dotyku nieco przypominają gruby piasek. Ta plaża jest chroniona przed wiatrem. Należy zabrać ze sobą wodę i coś do ochrony przed słońcem (na plaży nie ma cienia). Najbliższy sklep spożywczy znajduje się w Orebic. Jednak w wiosce znajdują się dwie konoby, w których można odświeżyć się napojem po całym dniu pływania lub zjeść lekki lunch.

Zobacz także: Orebic plaże – przewodnik po najpopularniejszych plażach

Piaszczysta plaża Trstenica

Trstenica to najpopularniejsza plaża w Orebicu, jeśli nie na całym półwyspie Peljesac. Ta długa żwirowa plaża ma łagodne zejście do morza, z płytkim piaszczystym dnem. W tylnej części plaży wysokie sosny zapewniają wystarczający cień przed silnym letnim słońcem. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole, a także sprzęt sportowy, taki jak rowery wodne czy kajaki. W pobliżu znajduje się restauracja, w której można zjeść lunch, coś przekąsić lub wypić drinka. Plaża Trstenica jest niezwykle popularna i w sezonie robi się na niej tłoczno.

Plaża Estravaganca

Plaża Estravaganca to żwirowa plaża położona na zachód od Lovište. Ta mała zatoka z plażą są całkowicie odosobnione i naprawdę trudno do nich dotrzeć. Najlepszym sposobem na dotarcie do niej jest łódź, w przeciwnym razie trzeba jechać szutrową drogą, która czasami może być dość przerażająca.

Na tej plaży jest bardzo mało cienia i lepiej zabrać ze sobą parasol przeciwsłoneczny. Ponieważ ta plaża jest naprawdę daleko od wszystkiego, radzimy również zabrać ze sobą wszystko, czego możesz potrzebować, na przykład trochę jedzenia i wody. Na tej plaży znajduje się jeden dom z restauracją i kilkoma pokojami do wynajęcia.

Plaża Duba Peljeska

Plaża Duba znajduje się na północnym brzegu półwyspu, na południowy wschód od plaży Divna. Mała wioska o tej samej nazwie znajduje się zaledwie kilka metrów nad plażą. W wiosce znajduje się kilka apartamentów do wynajęcia i jeden mały rodzinny kemping, ale nie ma hoteli. Ponieważ Duba znajduje się na praktycznie na końcu, a do wioski i plaży prowadzi tylko jedna droga, Duba jest mniej zatłoczona niż inne plaże na półwyspie. Jest to żwirowa plaża o długości 500 metrów, która zaczyna się tuż za portem w wiosce. W pobliżu Duby można również znaleźć mniejsze żwirowe plaże, takie jak plaża Jezero i zatoka Blaca. Przynieś własne jedzenie i napoje, ponieważ najbliższy sklep spożywczy znajduje się w Trpanj.

Polecany artykuł:  Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji- tradycje bożonarodzeniowe

Plaża Pržina w Ston

Pržina w lokalnym dialekcie oznacza piasek i jak zapewne można się domyślić, plaża o takiej nazwie musi być plażą piaszczystą. I słusznie! Plaża znajduje się w zatoce o tej samej nazwie, na najbardziej wysuniętym na południe krańcu półwyspu Peljesac. Ta część półwyspu jest absolutnie dziewicza, bez żadnej zabudowy poza kilkoma starymi domami. Plaża Przina jest odosobniona i jeśli planujesz ją odwiedzić, upewnij się, że zabrałeś ze sobą wszystko, czego możesz potrzebować. Najbliższe miejscowości to Kobaš (ładna zatoka z kilkoma dobrymi restauracjami), Broce i Ston. Do Prziny można dojechać samochodem, ale należy pamiętać, że z Kobaš do Pržiny jedzie się wąską, nieasfaltowaną drogą. Chociaż plaża nie jest może najpiękniejszą plażą, jaką kiedykolwiek widziałeś, z pewnością oferuje pełną prywatność i nietkniętą przyrodę.

Plaża Vućine

Plaża Vućine to wspaniała żwirowa plaża w pobliżu miejscowości Žuljana. Vućine jest bardzo popularna wśród mieszkańców pobliskich miejscowości leżących w głębi lądu. Plaża jest długa i otoczona gęstym lasem sosnowym, który zapewnia dużo cienia. Plaża ta jest również popularna wśród nurków. W pobliżu znajdują się dwa centra nurkowe i wiele miejsc do nurkowania.

Plaża Borak – Pelješac Chorwacja

Uwielbiamy Borak! To maleńka wioska położona u podnóża winnych wzgórz słynnego regionu Dingač.

Miejscowość jest mała, z zaledwie kilkunastoma domami rodzinnymi (niektóre oferują apartamenty i pokoje do wynajęcia) i jedną restauracją (z pięknym tarasem nad morzem). W miejscowości znajdują się dwie małe żwirowe plaże. Obie plaże są w pełni nasłonecznione i nie ma na nich cienia. Obie plaże są naprawdę małe, więc nie oczekuj prywatności.

Plaża Mokalo

Położona w miejscowości Mokalo, 4 km na południowy wschód od Orebic. Plaża Mokalo jest wspaniałą plażą częściowo piaszczystą i częściowo żwirową. Plaża jest niewielka i choć otwarta dla odwiedzających jest częścią kempingu Adriatic. Ale z drugiej strony kemping zapewnia wszystkie dodatkowe udogodnienia, takie jak bar, restauracja, toalety. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole przeciwsłoneczne.

Polecany artykuł:  Riwiera Makarska - Makarska relacja z Chorwacji

Plaża Ponta Beach

Żwirowa plaża między Viganj i Kučište – Ponta służy jako miejsce startu dla kitesurferów i windsurferów. Jest to plaża jest bardzo wietrzna. Latem każdego popołudnia wieje tu silny orzeźwiający zachodni wiatr Maestral. Jest to rozkosz dla wszystkich windsurferów, ale może nie tak bardzo dla słabych pływaków. Znajduje się tu kilka barów i restauracji, sklep spożywczy, klasztor dominikanów i kościół Matki Boskiej Różańcowej z XVII wieku. Zakwaterowanie w Viganj obejmuje prywatne pokoje i apartamenty oraz kilka kempingów.

Zatoka Bijela Punta

Zatoka Bijela Punta to odległa, niezamieszkana zatoka w pobliżu Lovište. Plaża jest tu w większości kamienista i tylko częściowo żwirowa. Jednak morze jest krystalicznie czyste, kolor jest niesamowity, a wejście do morza jest łatwe. Łatwo jest dotrzeć do tej plaży samochodem lub rowerem z Lovište. Tuż nad plażą znajduje się kilka gajów oliwnych, jednak nie oferują one wystarczającej ilości cienia i lepiej będzie, jeśli zabierzesz ze sobą własny parasol przeciwsłoneczny. Ponieważ najbliższy sklep spożywczy znajduje się w Lovište, należy również zabrać ze sobą własne jedzenie i wodę.

Plaża Jezero

Niedaleko miejscowości Duba i Trpanj znajduje się plaża Jezero – ładna żwirowa plaża z krystalicznie czystym morzem i płytkimi wodami. Wejście do morza jest stopniowe. Najlepszym sposobem na dotarcie do tej plaży jest podróż łodzią lub pieszo (nie jest to łatwe) z Duby. Nazwa Jezero oznacza jezioro w języku chorwackim. Jego nazwa pochodzi od faktu, że między plażą a górą z tyłu znajduje się małe jezioro. Jezioro to stworzyło również naturalny strumień przez plażę do morza. Zaplanuj spędzenie co najmniej kilku godzin na tej plaży. Przynieś własny parasol przeciwsłoneczny, kremy przeciwsłoneczne, jedzenie i wodę.

Plaża Divna

Divna, nazwa tej plaży, oznacza dosłownie piękna/wspaniała w języku chorwackim. To już dobry znak, ponieważ plaża jest naprawdę wyjątkowa. Położona na północnym brzegu półwyspu Peljesac, 10 km na południe od Trpanj, plaża znajduje się w małej zatoczce. Divna to 200-metrowa żwirowa plaża, bardzo popularna wśród mieszkańców i turystów. W sezonie może być na niej tłoczno. Podobnie jak w Prapratno, w tej zatoce znajduje się tylko kilka domów i mały rodzinny kemping. Kemping zapewnia podstawowe udogodnienia za niewielką opłatą (toaleta, bar itp.). Parking jest ograniczony, a większość ludzi parkuje wzdłuż drogi, która jest już bardzo wąska. To sprawia, że jazda jest nieco przerażająca. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na plaży, zabierz ze sobą jedzenie i wodę.

Zaledwie kilka metrów od plaży znajduje się mała niezamieszkana wyspa, na którą można dopłynąć. W pogodny dzień widoki z tej plaży na stały ląd i pobliskie góry są przepiękne.

Pelješac Chorwacja – polecane noclegi w pobliżu plaż

 
Wakacje Chorwacja